Pēc «zvaigznīšu vērtējuma» dārgākais ir ambiciozais jeb zaļās enerģijas scenārijs, kamēr lētākais ir sabalansētais jeb «zelta vidusceļa» scenārijs.
To forumā, kas bija sarīkots, lai apspriestu Ekonomikas ministrijas sagatavoto Enerģētikas stratēģiju 2030. gadam sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Stratēģiju izmaksas speciāli norādītas zvaigznītēs, jo, ja tie būtu konkrēti skaitļi, tad tie uzreiz parādītos visu mediju pirmajās lapās, atzina ministrs.
Pie Enerģētikas stratēģijas Ekonomikas ministrija sāka strādāt jau iepriekšējā ministra Arta Kampara laikā, taču tikai nesen izstrādāti trīs stratēģijas varianti: konservatīvais, kas piepildītos, ja esošajā politikā īpašu izmaiņu nebūtu. Tas ir salīdzinoši liela īpatsvara fosilās un importētās enerģijas scenārijs, kuram lielāko risku veido nezināmās fosilo energoresursu cenas, kuras Latvijai nav nekādas iespējas ietekmēt. Ir arī Ambiciozais scenārijs, kas nosacīti saucams arī par «zaļo» scenāriju, kurā ir paredzēts 60% liels atjaunojamās enerģijas īpatsvars līdzšinējo 40% vietā. Šis scenārijs no ministrijas puses novērtēts kā visdārgākais jauno tehnoloģiju dēļ, kas daļēji vēl ir tikai eksperimentālā vai izstrādes stadijā.
Par labāko gan Ekonomikas ministrija, gan foruma klausītāju balsojums atzina sabalansēto scenāriju, kur paredzēts, ka līdz 2030. gadam Latvija sasniegs 50% atjaunojamo energoresursu īpatsvaru, kā arī samazinās enerģijas importu par 50%. Šis scenārijs paredz brīvo gāzes un elektroenerģijas tirgus izveidi un īstenot vairākus vērienīgus enerģētikas objektus- sašķidrinātās dabasgāzes termināli un dalību Visaginas AES.
Iebildumi no dažādu interešu pārstāvjiem bija gan par dažādu scenāriju cenu, gan izvēlēto tehnoloģiju piemērotību, gan atrautību no reālās situācijas. D. Pavļuts atzina, ka priekšroka būtu tādiem enerģētikas projektiem, kuru investīcijas varētu paturēt Latvijā, t.i. maksimāli būtu izmantojamas Latvijā ražotas tehnoloģijas. Ministrs arī atzina, ka visas intereses nekad nebūs iespējams sabalansēt, bet šis vismaz bijis mēģinājums par dažādiem viedokļiem atklāti runāt. Uz valdību jauno enerģētikas stratēģiju plānots virzīt šā gada martā vai pavasarī, pēc tam uz tās bāzes taps dažādi enerģētikas jomu regulējošie likumi un noteikumi.