Publisko jaunuzņēmumu akselerācijas fondu Buildit, Commercialization Reactor un Overkill Ventures atbalsta programmās darbību sākuši pirmie uzņēmumi, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Septembrī noslēdzās pieteikšanās un biznesa projektu vērtēšana publiskajos jaunuzņēmumu akselerācijas fondos. «Latvija ir kļuvusi par daļu no globālās riska kapitāla pasaules akselerācijas fondu jomā, par ko liecina gan vietējo, gan ārvalstu komandu patiešām lielā interese par pirmajām programmām. Vienlaikus tā precīzi raksturo sīvo konkurenci šajā jomā, kurai turklāt nav nekādu ģeogrāfisku robežu – Latvijas programmas konkurē ar ārvalstu akseleratoriem, biznesa eņģeļiem, riska kapitāla fondiem un citām finanšu atbalsta programmām visā pasaulē. Tāpat arī ikviens Latvijas jaunuzņēmums globāli konkurē ar uzņēmumiem no visas pasaules,» saka Juris Vaskāns, Altum valdes loceklis riska kapitāla jautājumos. Altum Finanšu starpnieku daļas vecākais analītiķis un vadītāja vietnieks Andris Baumanis piebilst, ka no pieteikumu skaita var secināt, ka interese par fondiem ir milzīga un tā krietni vien pārsniegusi gaidas.
Iegūst visa tautsaimniecība
Lielākā daļa pieteikumu tika noraidīti, un no 641 pirmajai programmai kvalificējās nepilni 30. Raksturojot biežākos iemeslus atteikumam, J. Vaskāns pauž, ka daļa no projektiem bija pārāk zaļā stadijā. «Bija arī attīstīti un pašpietiekami uzņēmumi, kuriem akselerācijas process pēc būtības nevar iedot pievienoto vērtību, šo projektu īstenošanai piemērotāki ir citi finanšu risinājumi. Tāpat pie klupšanas akmeņiem jāmin uzņēmumu vecums, straujas izaugsmes potenciāla trūkums. Katrs no trim fondiem fokusējas uz konkrētām nozarēm un biznesa projektiem, kas ir ārpus tām. Jāpiemin arī nepietiekama komandu prasmju kapacitāte, tostarp biznesa izpratne un valodu zināšanas,» viņš norāda.
Akselerācijas būtība ir palīdzēt atsperties daudzsološiem augstas pievienotās vērtības uzņēmumiem agrīnā stadijā. Jaunie fondi ir fokusēti uz jaunuzņēmuma komercializēšanas posmu, turklāt tieši inovāciju un tehnoloģiski ietilpīgo uzņēmumu segmentā. Atšķirībā no klasiskiem riska kapitāla fondiem akseleratori ne tikai investē, bet arī sniedz akselerācijas pakalpojumus turpmākai izaugsmei. Fondu pārvaldnieki izvēlas tādus uzņēmumus, kuriem komanda var palīdzēt ar jaunuzņēmuma strauju attīstību.A. Baumanis uzskata, ka akselerācijas fondi ir finanšu instruments ar vislielāko potenciālo efektu tautsaimniecības izaugsmē. Iegūst gan konkrētais uzņēmums un īpašnieks, gan tautsaimniecība kopumā, jo īpaši situācijās, kad tiek radītas kompānijas, kas strauji aug, nodarbina daudzus cilvēkus, ir liels apgrozījums un nomaksāto nodokļu apjoms. «Par veiksmes stāstiem varēsim runāt pie pirmajiem uzņēmumu pārdošanas gadījumiem. Kad tas būs, ir grūti pateikt – jo ātrāk, jo labāk,» saka Lelde Stukle, akselerācijas fonda Commercialization Reactor valdes locekle. Overkill Ventures vadošais partneris Pēteris Marculāns piebilst, ka tas atkarīgs no situācijas – nereti, ilgāk nogaidot, darījuma summa ir lielāka, un tas sākotnējiem investoriem paver labākas iespējas nopelnīt.
Visu rakstu Sietu iztur maza daļa lasiet 11. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!