Pārvarot dažādus šķēršļus, SIA Saimnieks-Serviss ir viens no retajiem uzņēmumiem Latvijā, kas veiksmīgi realizējis ārpus tiesas tiesiskās aizsardzības procesu un atguvis maksātspēju.
To paredz Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmums. Ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process (ĀTAP) SIA Saimnieks-Serviss tika pasludināts ar 2010. gada 27. aprīļa minētās tiesas lēmumu.
Jāmin gan, ka ka SIA Saimnieks-Serviss turpmāko saimniecisko darbību neplāno saistīt ar būvmateriālu tirdzniecības biznesu, tālākā nākotnē plānots attīstīt SIA Saimnieks-Serviss nekustamos īpašumus. «Pašreiz, ņemot vērā esošo situāciju un iepriekšējo pieredzi, turpmākās saimnieciskās darbības plānošanā esam piesardzīgi ar pārsteidzīgu mērķu uzstādīšanu, jo to realizēšanai būs nepieciešami finanšu līdzekļi, kuru piesaiste ir tieši atkarīga no SIA Saimnieks-Serviss kapitāla daļu īpašnieku turpmākajiem lēmumiem,» skaidro uzņēmuma valdes locekle un juriste Ilze Elksne.
«Smagas sarunas un vienošanās ar kreditoriem, zelta vidusceļa atrašana starp kreditoru un parādnieka interesēm un iespējām,» tā uz DB jautājumu par veiksmīga ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanu atbild SIA Saimnieks-Serviss nu jau bijušais administrators Māris Sprūds.
Viņš uzsver, ka konkrētajā gadījumā nenodrošinātie kreditori no katriem 100 Ls parāda saņēma 40 Ls. «Tas ir augsts procents, jo lielākā daļa ĀTAP bija nolemti neveiksmei tieši tādēļ, ka parādnieks vēlējās norakstīt teju vai visu parādu – 80 – 90% apmērā, kas ļoti nepatika nenodrošinātajiem kreditoriem,» uzsver M. Sprūds.
Viņš arī nenoliedz, ka viņa praksē ir viens neveiksmīgs ĀTAP gadījums, kamēr četri ĀTAP ir beigušies pozitīvi. Kopumā pēc Maksātnespējas ierakstu žurnāla datiem sekmīgi īstenoti ir tikai uz divu roku pirkstiem saskaitāmi ĀTAP. Kopumā. Pēc Maksātnespējas reģistra datiem ir fiksēti 277 ĀTAP pieteikumi. Tiesa, lielākā daļa no tiem nav tikuši apstiprināti. Savukārt jaunākajiem ATAP vēl nav pienācis to izpildes termiņš un tādēļ par to rezultātiem vēl grūt spriest.
«Jā ATAP varēja izbeigt un faktiski atjaunot uzņēmuma maksātspēju pateicoties pamatkapitāla palielināšanai un SIA Fora Development kļūšanai par uzņēmuma 50,78% kapitādaļu īpašnieku,» uzsver M. Sprūds. I. Elksne norāda, ka sākotnēji SIA Fora Development bija viens no kreditoriem, kuru vēlāk SIA Saimnieks-Serviss izdevās piesaistīt kā dalībnieku, kurš ieguldīja papildus līdzekļus uzņēmuma pamatkapitālā, lai saskaņā ar ATAP plānu varētu norēķināties ar kreditoriem.