No Vācijas uzņēmuma EO.N Ruhrgas (EO.N) nopērkot Latvijas Gāzes (LG) akcijas, valsts naudu nezaudēs, uzskata dabasgāzes piegādātājas un LG akcionāres SIA Itera Latvija prezidents Juris Savickis.
Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma Savickis ceturtdienas rītā norādīja, ka cena, par kādu akcijas tiek pārdotas, ir ļoti laba, un nodokļu maksātāju nauda netiks zaudēta, bet ilgtermiņā valsts būs pat ieguvēja.
Viņaprāt, valstij jānopērk LG akcijas un tad jādomā, kā rīkoties tālāk. Valsts pēc tam varot atrast akcijām vislabāko pircēju, kas atbilstu tās interesēm.
Sākotnēji J. Savickis uzskatījis, ka valstij nebūtu lietderīgi pirkt akcijas, jo valsts nekad nav labākais akcionāts. Taču domas viņš mainījis, kad nesaistošos piedāvājumus par LG daļu pirkšanu no EO.N iesniegušas arī divas Lietuvas kompānijas.
J. Savickis lietuviešus neuzskata par labākajiem pircējiem.
«Jūs taču zināt, kā lietuvieši darbojas,» izteicās J. Savickis, atgādinot par dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe, kas negaidīti tika slēgts 2008.gadā naftas kompānijas Orlen Lietuva un Lietuvas dzelzceļa uzņēmuma konflikta dēļ. Orlen līdz ar to nākas izmantot garāku un dārgāku eksporta maršrutu uz Rīgas ostu.
Kā ziņots, 2.septembrī valdība pieņēma lēmumu par nesaistošā piedāvājuma izteikšanu iegādāties EO.N piederošos 47,23% LG akciju. Valdības pārstāvji atteikušies sniegt plašākus komentārus par iespējamā darījuma summu un nosacījumiem.
«Parasti šāda veida darījumiem ir divas fāzes - nesaistošā piedāvājuma iesniegšana, pēc kura sākas padziļinātas izpētes periods, bet pēc tam seko saistošā piedāvājuma iesniegšana,» skaidroja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).
TV3 raidījums Nekā personīga, atsaucoties uz Lietuvas vēstnieku Latvijā Ričardu Deguti, vēstīja, ka nesaistošos piedāvājumus iesnieguši arī divi Lietuvas valsts uzņēmumi Lietuvos enerģija un Epso G.
Lietuvai LG akcijas interesējot Inčukalna gāzes krātuves dēļ - gada beigās Lietuva pabeigs sašķidrinātās gāzes terminālā būvniecību Klaipēdā, un Inčukalns būtu ērta vieta, kur gāzi uzglabāt.
Kā ziņots, pērn kļuva zināms, ka E.ON plāno pārdot LG daļas, kā arī pamest visu Baltijas tirgu.
Lielākais LG akcionārs ir E.ON, kurai pieder 47,2% akciju, 34% pieder Krievijas kompānijai Gazprom, bet 16% - Itera Latvija, kuras līdzīpašnieki ir Krievijas koncerns Rosņeft un Savickis.
LG peļņa pērn bija 32,2 miljoni eiro, kas ir par 1,3% mazāka nekā 2012.gadā, kad peļņa bija 32,6 miljoni eiro. Kompānijas neto rentabilitāte 2013.gadā bija 5,6%, bet 2012.gadā - 5,4%.