«Līdz 2100. gadam mums, lai izdzīvotu, būs jāpāriet uz atjaunojamiem energoresursiem, bet nav nekādas vajadzības ar šiem energoresursiem sadārdzināt savus elektroenerģijas maksājumus par trim vai četrām reizēm jau tagad.»
To DB un Lindorff rīkotajās brokastīs sacīja Itera Latvija prezidents Juris Savickis, ieskicējot Latvijas vietu Eiropas enerģētikā. «Atjaunojamie energoresursi ir mūsu nākotne, bet pašlaik Latvijai jāizšķiras par savām bāzes jaudām. Tā kā ir pieejami 600 MW atomelektrostaciju (AES) bloki, Latvijai ir jābūvē sava AES, nevis jāiesaistās Lietuvas Visaginas AES projektā,» klāstīja J. Savickis.
Tā kā AES Latvijā varētu tapt ne ātrāk kā pēc 20 gadiem, tad līdz tam bāzes jaudas Latvijai būtu jāsedz ar dabasgāzi no LNG termināļa un ogļu stacijas, uzskata Itera Latvija prezidents. «Par finansējumu šiem projektiem nav jāsatraucas, jo nauda ir, nav tikai mākas to paņemt. LNG terminālis varētu maksāt ap 800 milj. eiro, ogļu stacija- 500-600 milj. eiro. Ja projektā iesaista energoresursu piegādātāju kā stratēģisko investoru, LNG gadījumā arī pārējās Baltijas valstis, kas būs ieinteresētas šī termināļa darbībā, pašfinansējumu iespējams samazināt līdz minimumam,» skaidroja J. Savickis.
Runājot par atjaunojamo energoresursu attīstību, J. Savickis atsaucās uz pētījumiem, kas paredz, ka nākotnē saules enerģijas izmantošana pasaules energobilancē pieaugs 60 reizes, paisuma vilņu izmantošana- 46 reizes, biodegvielas patēriņš- 10 reizes, ģeotermālā enerģija- 6 reizes. «Tās ir jomas, kur pasaulē plūdīs vislielākās investīcijas. Lai šos resursus attīsta lielās un bagātās valstis, kāpēc tas jādara pašlaik mums, nabadziņiem? Nu nevar visi braukt ar mersedesu, kādam jābrauc arī ar Volkswagen, kā to esam darījuši arī līdz šim,» piebilda J. Savickis.