Ideja par saules paneļu izvietošanu uz Nacionālās bibliotēkas ēkas (Gaismas pils) jumta pieder bibliotēkas projekta autoram Gunāram Birkertam, kurš to ierosināja, ņemot vērā pasaules tendences – gan arhitektūrā, gan «zaļās enerģijas» attīstībā un izmantošanā, portālam db.lv pastāstīja Kultūras ministrijas pārstāve Annija Senakola.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šā gada augustā atbalstīja Kultūras ministrijas sagatavoto projekta pieteikumu Saules paneļu izbūve uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas jumta līdzfinansējuma saņemšanai no budžeta programmas Klimata pārmaiņu finanšu instruments. Projektā paredzēts LNB ēkas jumta plaknē ievietot īpaša dizaina monokristāliskā silīcija šūnu saules bateriju moduļus elektroenerģijas ieguvei un ievadei ēkas kopējā elektrotīklā.
Kā skaidroja A. Senakola, projektā tiks izmantoti īpaši šim gadījumam izgatavoti paneļi, jo līdztekus elektriskajiem parametriem ir izvirzīti arhitektoniskie un konstruktīvie nosacījumi - saules paneļu krāsai ir jābūt iespējami līdzīgai nerūsējošā tērauda jumta seguma paneļu krāsai; saules paneļu izmēri ir vienādi ar jumta nerūsējošā tērauda paneļiem, tie tiek iestrādāti jumta plaknē, aizvietojot nerūsējošā tērauda paneļus, tādējādi tiem jānodrošina arī jumta seguma funkcijas.
Saules paneļu elektroenerģijas ražotnes tehniski ekonomiskie rādītāji esot balstīti uz aprēķiniem, ko LNB jumta sistēmas alternatīvo risinājumu ietvaros izstrādājuši LNB ēkas būvdarbu veicēja PS Nacionālā Būvkompāniju apvienība (NBA) piesaistītie konsultanti – Itāļu uzņēmums Battaglini un Beļģijas uzņēmums ISSOL.
Vaicāta, kādas ir šo saules paneļu izmaksas, A. Senakola stāstīja: «Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 620 tūkstoši latu (bez PVN). Šīs izmaksas ietver projektēšanu, paneļu izgatavošanu, piegādi, uzstādīšanu, kā arī visu elektrisko iekārtu uzstādīšanu, kas nepieciešamas enerģijas ievadei un uzskaitei kopējā elektrotīklā.»
«LNB ēkas arhitektoniskā forma ir ļoti piemērota saules paneļu izmantošanai. Ēkas jumta dienvidu plaknes slīpums un orientācija pret dienvidiem ļauj izmantot ievērojamu daļu no dienas laikā saņemamās saules starojuma enerģijas,» sacīja Kultūras ministrijas pārstāve.
Viņa arī norādīja, ka «saules paneļu izvietošana uz tik nozīmīgas ēkas kā LNB veicinās atjaunojamās resursu enerģijas popularizēšanu un sabiedrības izglītošanu par šīs enerģijas nozīmi, kas ir būtisks papildus ieguvums».
«Turklāt LNB ekskursiju laikā apmeklētājiem tiks sniegta informācija par uzstādīto solāro sistēmu. LNB ēkā redzamā vietā tiks izvietots displejs, uz kura tiešsaistes režīmā būs redzama informācija par iekārtas attīstīto jaudu un saražoto enerģijas daudzumu no tās darbības sākuma. Saules bateriju sistēmas attīstītā maksimāla jauda būs ap 100 kW, kas gadā saražos 96 MWh elektroenerģijas,» informēja A. Senakola.
Patlaban speciālisti testējot un pārbaudot saules bateriju paraugus. Pēc testēšanas notiks paneļu piegāde un uzstādīšana. Paneļu uzstādīšanu plānots uzsākt 2012.gada pavasarī. Darbi tiks veikti LNB būvdarbu līguma ietvaros.
Saules paneļu paraugus ir izstrādājis Beļģijas uzņēmums ISSOL, kas ir specializējies īpaša dizaina saules paneļu izgatavošanā, informēja A. Senakola.