Tiek lēsts, ka ieguldījumi Nacionālās bibliotēkas ēkas (Gaismas pils) saules paneļos atmaksāsies 30 gadu laikā vai ātrāk, biznesa portālam db.lv pastāstīja Kultūras ministrijas pārstāve Annija Senakola.
Db.lv jau rakstīja, ka ideja par saules paneļu izvietošanu uz Gaismas pils jumta pieder bibliotēkas projekta autoram Gunāram Birkertam.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šā gada augustā ir atbalstījusi Kultūras ministrijas sagatavoto projekta pieteikumu Saules paneļu izbūve uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas jumta līdzfinansējuma saņemšanai 64 049 latu apmērā no budžeta programmas Klimata pārmaiņu finanšu instruments (KPFI). Projektā paredzēts LNB ēkas jumta plaknē ievietot īpaša dizaina monokristāliskā silīcija šūnu saules bateriju moduļus elektroenerģijas ieguvei un ievadei ēkas kopējā elektrotīklā.
Saskaņā ar A. Senakolas teikto: «Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 620 tūkstoši latu (bez PVN). Šīs izmaksas ietver projektēšanu, paneļu izgatavošanu, piegādi, uzstādīšanu, kā arī visu elektrisko iekārtu uzstādīšanu, kas nepieciešamas enerģijas ievadei un uzskaitei kopējā elektrotīklā.»
«Ja mēs pieņemtu, ka elektroenerģijas cenas turpmāk vairs nepieaugtu, tad ieguldījumi atmaksātos aptuveni 30 gadu laikā, taču, ja mēs ņemtu vērā elektroenerģijas cenu dinamiku pēdējā desmitgadē, tad saules paneļi atmaksātos ievērojami agrāk,» skaidroja Kultūras ministrijas pārstāve.
«Taču būtisks ir ne tikai efekts, kas mērāms latos, bet tikpat svarīgi ir tas, ka šī sabiedrībai nozīmīgā celtne veicinās atjaunojamās resursu enerģijas popularizēšanu un sabiedrības izglītošanu par šīs enerģijas nozīmi. Saules paneļu izmantošana darbosies kā stimuls, iedrošinās uzņēmējus un sabiedrību izmantot «zaļo enerģiju». Solārās enerģijas izmantošana mazina atkarību no fosilās enerģijas izmantošanas, kas tiek importēta tāpat kā kurināmais elektroenerģijas ražošanai. Solārās enerģijas izmantošana var stiprināt elektrības apgādes neatkarību no cenu svārstībām, kā arī no iespējamiem apgādes traucējumiem (piemēram, laika apstākļu dēļ), kuru ietekme ļoti būtiska bibliotēkas drošai funkcionēšanai. Elektroenerģijas ražošana «uz vietas», proti, tur kur tā tiek patērēta, samazina elektropārvades līniju noslogojumu,» stāstīja A. Senakola.
Kultūras ministrija iepriekš norādīja, ka LNB ekskursiju laikā apmeklētājiem tiks sniegta informācija par uzstādīto solāro sistēmu. LNB ēkā redzamā vietā tiks izvietots displejs, uz kura tiešsaistes režīmā būs redzama informācija par iekārtas attīstīto jaudu un saražoto enerģijas daudzumu no tās darbības sākuma. Saules bateriju sistēmas attīstītā maksimāla jauda būs ap 100 kW, kas gadā saražos 96 MWh elektroenerģijas.
Runājot par konkrēto saules paneļu kalpošanas laiku, ministrijas pārstāve sacīja: «Saules paneļu paredzamais kalpošanas laiks ir ļoti ilgs, uz ko norāda ražotāja sniegtais garantētais dzīves cikls (veiktspēja) - 30 gadi un vairāk.»
Vaicāta, vai paneļiem būs nepieciešama arī apkope, A. Senakola stāstīja: «Iekārtas darbība ir pilnībā automātiska. Vienīgā apkope ir virsmas tīrīšana, ko veic vienlaicīgi ar jumta un fasādes tīrīšanu.»
Saskaņā ar Kultūras ministrijas sniegto informāciju projektā tiks izmantoti īpaši šim gadījumam izgatavoti paneļi, jo līdztekus elektriskajiem parametriem ir izvirzīti arhitektoniskie un konstruktīvie nosacījumi - saules paneļu krāsai ir jābūt iespējami līdzīgai nerūsējošā tērauda jumta seguma paneļu krāsai; saules paneļu izmēri ir vienādi ar jumta nerūsējošā tērauda paneļiem, tie tiek iestrādāti jumta plaknē, aizvietojot nerūsējošā tērauda paneļus, tādējādi tiem jānodrošina arī jumta seguma funkcijas.
Patlaban speciālisti testējot un pārbaudot saules bateriju paraugus. Pēc testēšanas notiks paneļu piegāde un uzstādīšana. Paneļu uzstādīšanu plānots uzsākt 2012.gada pavasarī. Darbi tiks veikti LNB būvdarbu līguma ietvaros.
Saules paneļu paraugus ir izstrādājis Beļģijas uzņēmums ISSOL, kas ir specializējies īpaša dizaina saules paneļu izgatavošanā, informēja A. Senakola.