Gada pirmajos četros mēnešos strauji pasliktinājusies uzņēmumu maksāšanas statistika. Nemaksāšanas gadījumu skaits palielinājies par 45% salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo ceturksni. Līdz ar to Coface pazeminājis vairāku nozaru reitingus, Db.lv informē Māris Lukins Coface Latvija rīkotājdirektors.
“Uzņēmumu maksāšanas kultūra kļuvusi ļoti slikta. Tas liecina par B2B kredītu krīzes sākumu, lai arī, saskaņā ar Coface apdrošināto uzņēmumu informāciju no 65 valstīm, krīzes sākumā šis rādītājs parasti ir pārspīlēts. Šī iemesla dēļ Coface neprognozē tik smagu krīzi kā 2001.-2002. gadā, kurai bija raksturīgs nemaksāšanas gadījumu skaita pieaugums 30% apmērā,” saka Džeroms Keizs (Jérôme Cazes), Coface galvenais vadītājs.
Coface pastiprinājis riska monitoringu, lai turpinātu palīdzēt saviem klientiem viņu darbā un samazinātu krīzes ietekmi uz kopējiem rezultātiem.
Finanšu krīze ietekmējusi ekonomiku galvenokārt divu iemeslu dēļ: pirmkārt, pieprasījuma samazināšanās dēļ Amerikā, kas pārsvarā skar tās valstis un nozares, kas orientējas uz Ziemeļameriku un ASV, un, otrkārt, apgrūtinātās banku kredītu pieejamības dēļ. Šos faktorus pastiprina pieaugošās izejvielu un energoresursu cenas, pārējo valūtu kursu celšanās attiecībā pret dolāra bloku un ļoti spēcīga konkurence.
Līdz ar to Coface pazeminājis elektronisko komponentu, papīra, plašpatēriņa izplatīšanas, automobiļu, sabiedrisko pakalpojumu, gaisa transporta un tekstilizstrādājumu nozaru reitingus. Daži no tiem ir pazemināti visā pasaulē, bet citi tikai Amerikas Savienotajās Valstīs un/vai Rietumeiropā, kā arī citos reģionos.
Runājot par Latviju, Coface secina, ka izmaiņas valstī lielākoties ir pozitīvas, bet politiskās un ekonomiskās vides nepastāvība, kas ietekmē uzņēmumu maksāšanas kultūru, stāvoklis var pasliktināties. Biznesa vide tiek vērtēta kā droša, taču nepastāvīgā ekonomiskā situācija valstī var radīt grūtības uzņēmumiem.
Māris Lukins, Coface Latvija rīkotājdirektors: „Tomēr Coface vērtējums par Latviju uzrāda vairākas vājās vietas, kuru dēļ varētu runāt par iespējamo valsts reitinga pazemināšanu. Šobrīd Latvijas reitings ir A3, taču valsts iekļauta īpaši novērojamo sarakstā kopš pagājušā gada marta. Runājot par nozaru reitingiem, Emerging Europe grupai, kur ietilpst arī Latvija tika pazemināts tikai elektronisko komponentu reitings no A+ un A.”
Kā vājā vieta Latvijai tiek minēts straujais inflācijas pieaugums, kas attālina Latvijas integrāciju eiro zonā. Tāpat pašmāju pieprasījuma dinamika un limitēta pievienotā vērtība eksportējamajām precēm, kas ir iemesls būtiskam ārējā konta parāda pieaugumam. Coface arī uzsver, ka ar tiešo ārvalstu investīciju palīdzību iespējams nosegt tikai nelielu Latvijas ārējā deficīta daļu.
Detalizēta informācija par pazeminātajiem nozaru reitingiem
Ziemeļamerikā:
- plašpatēriņa izplatīšana (no A- negatīvas prognozes uz B+)
- apģērbi (no C uz C-)
- automobiļi (no C uz C-)
- celtniecība (no B- uz C+)
- gaisa transports (no C+ uz C)
- elektroniskie komponenti (no A uz A-)
Rietumeiropā:
- papīra nozare (no B+ negatīvas prognozes uz B)
- celtniecība (no B uz B-)
Jaunattīstības Āzijas valstīs
- elektroniskie komponenti (no A uz A-)
Nozares reitings – parāda atsevišķu nozaru uzņēmumu nemaksāšanas risku. Nosakot reitingu, tiek ņemta vērā iespējamā ekonomikas prognožu ietekme uz īstermiņa maksājumu kultūru un uzņēmumu vidējais finanšu stāvoklis attiecīgajā nozarē. Nosakot reitingu, Coface izmanto trīs vērtēšanas kritērijus:
1. Nozares biznesa tendences, kas atspoguļo to, kā tirgus prognozes, cenas un ražošanas izmaksas varētu ietekmēt uzņēmuma maksātspēju;
2. Nozares uzņēmumu vidējais finanšu stāvoklis, kas atspoguļo uzņēmumu spēju tikt galā ar ekonomikas kritumu;
3. Maksājumu kultūra īstermiņa darījumos, balstoties uz Coface datu bāzēs pieejamo informāciju.
Coface Nozaru @reitingam ir desmit līmeņi – no A+ viszemākajam riskam līdz D visaugstākajam. Tiem ir šādi skaidrojumi:
A+
A
A- Nozares ekonomiskā vide ir laba, uzņēmumu finanšu stāvoklis ir spēcīgs, maksājumu vēsture ir bijusi apmierinoša. Vidējais nemaksāšanas risks ir zems.
B+
B
B- Pamatā stabilo nozares ekonomisko vidi mēdz skart īstermiņa pavājināšanās, kas ietekmē uzņēmumu finanšu stāvokli. Maksājumi pārsvarā tiek veikti korekti, un nemaksāšanas risks ir pieņemamā līmenī.
C+
C
C- Nozares ekonomiskā vide ir nedroša, uzņēmumu finanšu stāvoklis ir vājš, maksājumu vēsture ir salīdzinoši negatīva. Nemaksāšanas risks kļūst par traucēkli.
D Nozarē dominē ļoti vāja ekonomiskā vide, un vājš uzņēmumu finanšu stāvoklis noved pie pārsvarā negatīvas maksājumu vēstures. Augsts nemaksāšanas risks.