Gandrīz piektā daļa Latvijas lielāko privāto zemes īpašnieku - fizisko personu pēdējā gada laikā ir šķīrušies no ievērojamas daļas savu zemes platību.
Saknīša vietā - Uļmans
Mainījies ir pēdējo gadu vislielāko privāto zemes platību īpašnieks - no pazīstamā skandalozā uzņēmēja Gata Saknīša lielāko daļu viņa īpašumu iegādājies Mono holdinga saimnieks Mihails Uļmans. Vēl pirms gada G. Saknītim personiski piederēja 4253 hektāri zemes, turklāt viņa reāli kontrolēto zemes platību apjoms bija vēl ievērojami lielāks: tām bija jāpieskaita uz viņa mātes Agras Saknītes vārda reģistrētie 2610 hektāri, kā arī A. Saknītei oficiāli piederošo uzņēmumu GS Nekustamie īpašumi un Aģentūra GS attiecīgi 803 un 2699 hektāri, līdz ar ko kopējais zemes platību apjoms bija vairāk nekā 10 tūkstoši hektāru.
Tagad uz paša G. Saknīša vārda reģistrēti vairs tikai 628 hektāri zemes, arī A. Saknītei oficiāli pieder "tikai" 1727 hektāri, bet SIA Aģentūra GS un SIA GS Nekustamie īpašumi attiecīgi 1748 un 1047 hektāri - kopā tātad G. Saknīša kontrolēto zemes platību kopapjoms gada laikā samazinājies par vairāk nekā pieciem tūkstošiem hektāru.
Būtisku daļu no šīm zemes platībām vairākos darījumos ieguvis M. Uļmans, turklāt darījumu nosacījumi ir atšķirīgi: ievērojamas platības Mono lielākais īpašnieks ieguvis savā pilnīgā īpašumā, ņemot Norvik bankā 3,5 miljonu latu kredītu, savukārt uz citiem zemes gabaliem G. Saknītis paturējis tiesības tos gada laikā atpirkt. Sīkāku informāciju neviena no darījumos iesaistītajām pusēm pagaidām nesniedz.
Pircēji - dažādi
G. Saknītis ir tikai viens no desmita privātpersonu, kas aizvadītā gada laikā šķīrušās no simtiem vai pat tūkstošiem hektāru zemes un līdz ar to vairs nav atrodamas 50 lielāko zemes platību īpašnieku vidū. Savukārt šo zemes platību pircēji faktiski visos gadījumos ir bijuši ārvalstnieki - gan privātpersonas, gan kompānijas.
Tā kādreizējais azartspēļu uzņēmuma Post-Nevada lielākais īpašnieks Aleksandrs Jakovenko (pērn - ceturtais lielākais privātais zemes īpašnieks), kurš pēc tā pārdošanas pāris gadu laikā iegādājās vairāk nekā 3300 hektāru zemes galvenokārt Ludzas un Alūksnes rajonos, lielāko daļu šo platību ir pārdevis zviedram Karlam Bergengrenam piederošajai SIA Brigi mežs.
Gandrīz visas savas zemes platības ir pārdevis pagājušā gada 15. lielākais zemju privātīpašnieks - mazpazīstamais 1949. gadā dzimušais uzņēmējs Maksis Kaufhers, kura īpašumā bija 1823 hektāri zemes. Savukārt pircējs ir Lielbritānijā reģistrētajai Intelligent Way LLP piederošā SIA Experience, kura nu ieņem redzamu vietu juridisko personu - zemes īpašnieču sarakstā ar 1808 hektāriem.
Pārdevis arī Krupņikovs
Vēl citi lieli zemes pārdevēji ir bijuši Oļegs Poperečņuks (pērn - 16. vieta ar 1720 hektāriem), SIA Lestene lielāk līdzīpašniece Dace Seņkāne (21. vieta ar 1367 hektāriem), kādreizējais Jaunā laika ģenerālsekretārs Grigorijs Krupņikovs (33. vieta ar 1171 hektāru), nekustamo īpašumu uzņēmējs Aldis Plaudis (39. vieta ar 1050 hektāriem), neveiksmīgās Ogres komercbankas padomes priekšsēdētājs Arturs Jeresjko (48. vieta ar 895 hektāriem), Aivars Lembergs u.c.
Arī lielu daļu šo zemju iegādājušies ārvalstnieki: piemēram, kā rāda zemesgrāmatu informācija, A. Plauža pārdoto zemi iegādājusies SIA Kamelis (īpašnieks - zviedrs Jonass Silveršjolds). Pircēju vidū netrūkst arī pašmāju uzņēmēju: G. Krupņikova zemi iegādājusies SIA Ērģemes lauki (īpašnieki - New Century Holdings pārstāvis Kārlis Cerbulis un Armands Grīnpūkals), O. Poperečņuka - jau pieminētā SIA Aģentūra GS, A. Jeresjko - viņa ģimenes locekļiem formāli piederošā SIA Suncity Invest. Savukārt uz D. Seņkānes vārda reģistrētā zeme nonākusi atpakaļ uz SIA Lestene vārda - šis fakts norāda uz to, ka beigušās nesaskaņas šajā uzņēmumā, par kura iekšējām problēmām Db jau rakstīja 2005. gadā: tad kļuva zināms, ka kompānijas ievērojamās zemes platības par, iespējams, salīdzinoši niecīgu summu - 300 tūkst. latu iegādājušies tās īpašnieki (tostarp D. Seņkāne) un arī blakusesošā briežu dārza saimnieki.
Savdabīgie pienācēji
Fizisko personu - lielāko zemes īpašnieku simtniekā ir ārkārtīgi maz jaunpienācēju, kas gada laikā būtu ļoti būtiski palielinājuši savas zemes platības: lielākajai daļai tās palikušas iepriekšējā apjomā, bet bieži vien palielinātas par 10-30 %.
Citāda aina ir lielāko zemes īpašnieku - juridisko personu sarakstā: pirmo simtnieku pametuši divi desmiti pārsvarā mazpazīstamu kompāniju, kuru zemes platības pērn bija no 720 līdz 1240 hektāriem katrai. Līdzīgs ir arī jaunpienācēju skaits, taču pārsvarā tās ieņem vietas simtnieka lejasdaļā.
Jaunpienācēju maz
Savukārt pirmajā piecdesmitniekā jaunpienācēju ir salīdzinoši maz: interesantākais veidojums ir 2005. gadā dibinātā SIA Kurzemes tīrumi un meži - Ladai Duhovnajai un Irinai Kizenbahai (bijušā Latvijas Gaisa satiksmes prezidenta dzīvesbiedrei) piederošā kompānija spējusi savā īpašumā iegūt vairāk nekā 2100 hektāru zemes (27. vieta sarakstā). Kā rāda izlases kārtā aplūkotie uzņēmuma pirkumi, tie izdarīti pēdējā gada laikā, turklāt neizmantojot hipotekāros kredītus.
Vēl trīs citi būtiski saraksta jaunpienācēji ir jau pieminētā SIA Experience, dānim Torbenam Sogardam piederošā SIA Soegaard Lat, kā arī SIA Ciblas īpašumi (1768 hektāri, 37. vieta). Pēdējās kompānijas vienīgā īpašniece, kā rāda Lursoft datu bāze, ir SIA Kalēji, bet tās savukārt - 1968. gadā dzimusī Vineta Piteronoka. Viņai uzņēmumu nodevis Guntis Piteronoks - bēdīgi slavenais bijušais Rēzeknes gaļas kombināta valdes priekšsēdētājs, kura vadītajā uzņēmumā tika atklāti dažādi pārkāpumi un kurš pagājušā gada oktobrī ar prokuroru panāca vienošanos, ka samaksās naudas sodu 3600 latu apmērā, kā arī atmaksās valstij nodarīto zaudējumu summu - Ls 80 000 saistībā ar apsūdzību par grāmatvedības dokumentu slēpšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
Turpina uzpirkšanu
Savukārt lielākā daļa sarakstā atrodamo kompāniju ar savām darbībām ir apliecinājušas jau pērn fiksēto galveno tendenci - "milži" kļūst tikai milzīgāki, ik gadu piepērkot vēl vismaz dažus simtus hektāru zemes. Turklāt zeme ar ļoti retiem izņēmumiem nu jau tiek pirkta nevis drīzai tālākpārdošanai, bet gan ilgstošākai izmantošanai. Faktiski visi aptaujātie tirgus dalībnieki ir vienisprātis - lielo zemes platību pirkšanā un pārdošanā spekulāciju laiks ir beidzies.
Absolūtie rekordisti gan zemes kopplatības, gan tās palielinājuma ziā joprojām ir divi ASV Hārvardas universitātes pensiju fonda līdzekļu izvietotāju meitasuzņēmumi - SIA Myrtillus un SIA Fragaria zemes kopapjoms gada laikā palielinājies vēl par vairāk nekā četrarpus tūkstošiem hektāru zemes, jau pārsniedzot 25 tūkstošus hektāru. Tas noticis, neraugoties uz kompāniju pārstāvja iepriekš izteiktajiem pieļāvumiem, ka iegādāto zemju apjoms, visticamākais, sarukšot.
Arī nākamās piecas vietas lielāko zemes platību īpašnieku - juridisko personu sarakstā nu ieņem ārvalstu kapitāla uzņēmumi, savukārt vietējie vai daļēji vietējie uzņēmumi pirmajā desmitniekā nu ieņem tikai trīs pēdējās vietas - tie ir AS Latvijas Finieris, SIA Projektu konsultāciju tehnoloģijas (kas jau tradicionāli atkal būtiski samazinājusi savas zemes platības) un SIA Kursa MRU. Kopumā Valsts zemes dienesta dati rāda, ka pirmā divdesmitpiecnieka ārvalstu izcelsmes kompānijas pērn iegādājušās aptuveni desmit tūkstošus hektāru zemes. Tiesa, nevar teikt, ka arī pašmāju uzņēmumi atpaliktu ļoti būtiski - tā paša pirmā divdesmitpiecnieka vietējās izcelsmes kapitāla kompānijas gada laikā savas zemes platības palielinājušas par aptuveni četriem tūkstošiem hektāru.