ASV centrālā banka ievada lētās naudas ēras beigas, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Šonedēļ finanšu un ekonomikas pasaulē beigas pienākušas veselai grāmatas nodaļai – ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) noslēgusi savu pēc kārtas trešās kvantitatīvās mīkstināšanas jeb, kā saka tautā, dolāru drukāšanas kārtu. Par šo brīdi finanšu tirgos dažādas runas ir jau mēnešiem. Lai gan FRS solījusi vēl ilgstoši uzturēt zemas dolāru procentlikmes, iestāde par jaunradītu likviditāti vairs milzu apjomos neuzpirks ASV valdības obligācijas un hipotekārās parādzīmes, kas bija ierasta situācija pēdējo vairāk nekā piecu gadu laikā. Viens no dolāru drukāšanas programmas mērķiem bija arī riska aktīvu cenu kāpuma stimulēšana, un, kā rāda pēdējo gadu pieredze, cenu pieaugums ASV akciju tirgū ir bijis fenomenāls. Pašlaik skaidrs ir arī tas, ka šāda aktīvu uzpirkšanas programma nav izraisījusi milzīgu inflāciju vai pat hiperinflāciju, ar ko sākotnēji biedēja vairāki ekonomisti (tika piesaukta arī strauja ASV dolāra devalvācija). Pašlaik tiek lēsts, ka ASV FRS par dolāra likmju palielināšanu varētu lemt nākamā gada vidū, kas nozīmē, ka superlētās naudas laikmetam ir iezīmējušās beigas.
Lielākais eksperiments
Nenoliedzami ASV dolāru drukāšanas programma vismaz pagaidām jāsauc par lielāko eksperimentu mūsdienu finanšu sistēmas vēsturē, un šo pasākumu sekas joprojām pilnībā nav apzinātas. Pat tagad ekonomistu vidū par šo tēmu ir karsti strīdi – daudzi joprojām vērš uzmanību uz to, ka nav būtisku pierādījumu, piemēram, tam, ka pieminētie dolāru drukāšanas pasākumi būtu būtiski paātrinājuši ASV darba tirgus atveseļošanās procesu.
Dolāru drukāšanas pasākumi būtu jāpiedēvē iepriekšējām iestādes vadītājam Benam Bernankem. Zīmīgi, ka viņu finanšu tirgi jau agrāk bija iesaukuši par «Helikopteru Benu». Šis ASV FRS bijušā vadītāja apzīmējums radās saistībā ar kādreizējiem viņa izteicieniem par to, ka ekonomiku var stimulēt, no helikoptera virs Ņujorkas kaisot dolārus. Jāteic, galu galā izrādījās, ka Bernanke attiecībā uz naudas injekciju veikšanu finanšu sektorā patiešām izrādījās ļoti inovatīvs (Bernankes vadībā dolāri gan vienkāršajai publikai gluži no gaisa kaisīti netika – tika izpirkti dažādi banku sliktie aktīvi un, protams, ASV valdības obligācijas). Savukārt pašreizējai FRS vadītājai Dženitai Jellenai, kā redzam, viens no galvenajiem uzdevumiem ir šīs programmas noslēgšana.
Visu rakstu Saki ardievas dolāru drukāšanai lasiet 31. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.