Nepārspīlējot var teikt, ka visa pasaule šobrīd ir sastingusi ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu gaidās. Runa ir ne tikai par politiskā kursa maiņu, ja pie varas nāks neērtais Donalds Tramps. Konkrēta kandidāta izvēle lielāku ietekmi var atstāt uz situāciju pasaules finanšu tirgos.
Ir jāpiebilst, ka politiskā un ekonomiskā kursa maiņa gadījumā, ja uzvarētu Tramps, ir ilūzija. Kā to pierāda amerikāņu mūsdienu vēsture, kandidāta pirmsvēlēšanu retorika un viņa darbības prezidenta amatā var kardināli atšķirties. Manuprāt, esošajā amerikāņu varas sistēmā brīvības pakāpe prezidentam ir krietni mazāka nekā citu valstu prezidentiem.
Tomēr emocionālais saspringums ap šo notikumu rada iespaidu par īpašu nozīmi personālijas izvēlē. Un tā kā emocijas (vai sentiments) ir tas, kas šobrīd visvairāk virza cenas finanšu tirgos, tad arī šeit sagaidāms būtisks svārstīgums.
Vērtējot vadošo pasaules finanšu tirgu reakciju uz pirmsvēlēšanas kolīzijām, Klintones uzvara tiek vērtēta kā daudz labvēlīgāka tirgiem. Tas nozīmē to, ka viņas uzvaras gadījumā iespējams cenu pieauguma uzplaiksnījums akciju tirgos vēl par 2%-4% (pēc vakardienas 2% pieauguma), kā arī dolāra vērtības pieaugums pret citām valūtām 1% līdz 2% robežās. Iespējams ir arī naftas cenas pieaugums. Savukārt obligāciju tirgus, kurš ir daudz konservatīvāks un stabilāks finanšu tirgus segments, visticamāk neuzrādīs būtiskas kustības. Bet, mūsuprāt, šī eiforija būs īstermiņa un tās nemainīs esošos trendus tirgos. Pēc dažām dienām situācija atkal stabilizēsies un cenas sāks dreifēt konkrēto tirgu esošo tendenču ietvaros.
Daudz sarežģītāka situācija tirgos var rasties Trampa uzvaras gadījumā, kurš tiek uzskatīts par tumšo zirdziņu un ir mazāk draudzīga persona finansistiem. Šādā gadījumā iespējamas daudz spēcīgākas negatīvās kustības vadošajos akciju tirgos, ar cenu kritumu Amerikā par 3% līdz 5%. Visticamāk, kritumu uzrādīs arī dolārs, bet ne tik nozīmīgu — robežās no 1% līdz 3%, jo šis tirgus ir daudz noturīgāks pret politiskajiem notikumiem. Obligāciju tirgus, it īpaši amerikāņu, var uzrādīt ievērojamu pieaugumu, jo krīzes situācijas tā tiek uztverta kā safe haven vieta. Šajā gadījumā situācija ar naftas cenām ir mazāk prognozējama, bet ir iespējams tās neliels kritums, bet būtiski nemainot esošo trendu. Turklāt, šādu vēlēšanu rezultātu gadījumā, tirgus nomierināšanās var iestāties nedaudz vēlāk. Pastāv arī risks, ka akciju cenu kritums var kalpot kā trigeris tam, lai īstermiņa perspektīvā šajā tirgū izveidotos daudz spēcīga korekcija ar cenu kritumu. Mūsuprāt, dolārs neuzrādīs tik būtisku svārstīgumu un gadījumā, ja likmes tiks palielinātas decembrī, tad dolārs pastiprinās savu pieaugumu pret eiro.
Protams, visi aprakstītie scenāriji ir abstrakti un finanšu tirgi kā visneprognozējamākās cilvēku radītās sistēmas var uzrādīt pavisam negaidītas kustības.