Rīgā durvis vērusi CrossFit zāle, kurā nav nedz modīgu trenažieru, nedz spoguļiem klātu sienu. Šeit treniņi notiek skarbi un disciplinēti, gluži kā armijā.
CrossFit ir paaugstinātās intensitātes treniņi. Pasaulē šis tautas klases sporta virziens, it īpaši ASV, zināms jau desmit gadu, bet pēdējos divos gados tas ir sācis uzvaras gājienu arī Eiropā. «Esam izpildījuši pirmos priekšnoteikumus, lai mūsu CrossFit centrs Andrejsala (CrossFit) kļūtu par pirmo Latvijā, kas ir oficiāli atzīts. Jāizpilda vēl dažas birokrātiskas lietas. Esam pietuvojušies finišam,» stāsta sporta zāles līdzīpašnieks, sertificēts CrossFit treneris Kaspars Zlidnis, kurš savulaik aktīvi iesaistījies ielu vingrošanas kustības attīstīšanā.
Pašu finansēts
«Ideju par šādas zāles izveidi kopā ar domubiedriem lolojām jau gadu. Tad sākām interesēties par izmaksām. «Atradām» summu – 80 tūkstoši eiro. Sapratām, ka tas būs par dārgu, piesaistījām vēl dažus entuziastus un tagad esam piecu cilvēku komanda, kas salika kopā naudu un atvēra zāli,» stāsta K. Zlidnis. No sākuma puiši esot meklējuši alternatīvas, kā ietaupīt, bet, kad zāle bija pabeigta, aprēķini bija skaidri, – šādas zāles izveide tik tiešām maksā tik daudz. Cilvēki, kas citviet pasaulē tādas veidojuši, jau zinājuši, ka lētāk nav iespējams. «Iztikām bez kredīta. Iespējams, kāds, kuram svarīgāks būtu bizness, meklētu investorus. Mums šis ir dzīvesveids, un paši vēlējāmies būt kluba saimnieki,» atzīst K. Zlidnis. Lai izveidotu CrossFit zāli, ir jānopērk franšīze, kas izmaksā 3000 dolāru gadā.
Treneriem arī ir jāiegūst sertifikāts, kas ir laikietilpīgs un dārgs process. Vienai personai tas izmaksājot 1500 dolāru, stāsta K. Zlidnis, kurš DB intervijas dienā svarīgo dokumentu bija tikko saņēmis pa pastu. Šādu sertifikātu esot ieguvis vēl viens uzņēmuma īpašnieks – Ģirts Skujāns. Franšīzes turētājs dod rekomendācijas, kādam jābūt inventāram. Tas nebūt neesot lēts prieks. Viens airēšanas trenažieris vien esot izmaksājis 1500 eiro. Šie noteikumi jāizpilda, lai zāle iegūtu franšīzes turētāja atzinumu – oficiālu statusu.
Pats grūtākais puišiem bijis atrast piemērotas telpas, jo Rīgā nav daudz lielu industriālo platību, kas atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā, kam būtu visas komunikācijas – elektrība, ūdens un apkure. Telpas Andrejsalā atbilstot visām vajadzībām. «Sākumā domājām, ka varētu nākotnē veidot šādu sporta zāļu tīklu, bet, kad saskārāmies ar ieguldījumiem un praktisko pusi, šo ideju atmetām. Vēlamies, lai zāle strādātu kvalitatīvi un augstā līmenī. Ar ienākumiem mums pašiem pietiks,» domā K. Zlidnis.
Šī niša esot brīva un, visticamāk, tuvākajā laikā durvis varētu vērt vēl kāda CrossFit zāle. Tas esot labi, apmeklētāju pietikšot arī tai, un tad varēšot organizēt savstarpējas sacensības un pieredzes apmaiņas nodarbības. Šāda zāle darbojas arī Tallinā, Polijā un Somijā. K. Zlidnis apgalvo, ka Rīgā esošais centrs esot lielāks par tiem. Drīzumā iecerēts aicināt starptautisko CrossFit komandu šeit organizēt mācības un seminārus. Tas būtu gan papildu peļņas avots, gan iespēja organizēt cienījamu pasākumu.
Atspersies divos gados
Sporta klubs ir atvērts divus mēnešus. Sākotnējie darbības radītāji zāles saimniekus priecējot. Bez reklāmas, bez klientu pievilināšanas ar atlaidēm un bonusiem pirmajā mēnesī abonementus nopirkuši 90 cilvēki, otrajā – 130. «Prognozējam, ka trešajā mēnesī pie mums regulāri trenēsies 170 kluba biedru, bet gada beigās – 250. Tieši tik liela ir zāles kapacitāte un nepieciešamais cilvēku daudzums, lai mēs atpelnītu ieguldījumus un segtu ikmēneša izdevumus,» teic CrossFit zāles līdzīpašnieks. Brīdī, kad klubā būs 250 biedru, durvis aizvēršoties un sākšoties rotācijas princips. Ja kāds ilgstoši uz zāli nenāks, tad vietu klubā zaudēs. Pagaidām no visiem kluba biedriem 20% ir sievietes, bet mērķis esot, lai treniņos piedalās vismaz 40% daiļā dzimuma pārstāvju.
Kluba abonements nebūt nav lēts. Tas maksā vidēji divas reizes dārgāk nekā citos sporta centros. «Šāda pieeja tiek piekopta arī citviet pasaulē esošajos CrossFit centros, jo uzsvars tiek likts uz grupu nodarbībām un nepārtrauktu trenera uzraudzību. Pagaidām Latvijā vēl nav iesakņojusies apziņa, ka cilvēkresursi izmaksā dārgāk par trenažieri, uz kuriem cilvēks izpilda mehāniskas darbības,» stāsta K. Zlidnis.
Ņemot vērā cilvēku maksātspēju, noteikt tik augstu maksu esot bijis risks, šo sporta veidu bijis nepieciešams pasniegt nedaudz ekskluzīvāk, lai cilvēki vēlētos par treniņiem maksāt vairāk. CrossFit īpašnieki nolēmuši koncentrēties uz noteiktu auditoriju – uz mērķtiecīgiem un uz rezultātu vērstiem cilvēkiem. CrossFit filozofija ir balstīta uz kopienu. Atnākot uz zāli, cilvēks personīgās ambīcijas un vēlmes pakārto grupas vajadzībām. Cilvēki viens otru iedrošina. «Mūsu bonuss ir piedāvājums – augstas intensitātes treniņi sporta zālē, skriešana ārā. Dodamies peldēt. Vasarā esam iecerējuši organizēt nometnes un treniņus stadionos,» viņš stāsta. CrossFit ir pret rutīnu, izveidotu treniņu plānu, kas ilgāku laiku nemainās. Zālē notiek mainīgs, augstas intensitātes funkcionāls treniņš. «Funkcionāls» sevī ietver drošas un dabīgas kustības – pietupienus, palēcienus, atgrūšanos, priekšmetu pārvietošanu telpā. «Augsta intensitāte nozīmē, ka cilvēks stundu strādā bez iespējas runāt pa telefonu, spoguļoties vai atrādīt savu jaunāko treniņtērpu. Cilvēks koncentrējas uz uzdevumu, kas dots,» paskaidro treneris. Mērķis gan neesot nobaidīt cilvēkus ar ārprātīgu slodzi, bet mudināt attīstīt savas fiziskā spēka robežas. Tiesa, katrā treniņā esot kāds, kurš savas iespējas pārvērtējis un steidz pie loga ieelpot svaigu gaisu.
Meklē skarbumu
Veidojot zāles dizainu, puiši gājuši savu ceļu, jo, viņuprāt, cilvēki jau esot pietiekami ilgi žilbināti ar glauniem sporta centriem. CrossFit zāles dizains ir industriāls un nedaudz atgādina armijas atmosfēru. «Mēs trāpīgi sajutām cilvēku vēlmes. Viņiem šis dizains patīk, un viņi ir gatavi maksāt par skarbumu savā dzīvē. Mēs nodarbību apmeklētājus nostādām ierindā, dodam instrukcijas un disciplinējam sasniegt aizvien labākus personiskos rezultātus,» stāsta treneris. Uz nodarbībām nākot cilvēki ar nopietniem amatiem, bet, nonākuši šeit, viņi esot gatavi paklausīt. Treneri sākotnēji pat cenšoties cilvēkus atrunāt iesaistīties šajā klubā un tikai pēc tam dodot iespēju tajā iestāties. Tas cilvēkus motivējot nopelnīt vietu.
Publiski neesot pieejama informācija par CrossFit zāles adresi, darba laiku un nodarbību cenām. Cilvēki šeit nonākot pēc rekomendācijām un paši meklējot treneru kontaktus. «Pēc sākotnējām pārrunām nācies vismaz 30 cilvēkiem atteikt. Sarunas laikā noskaidroju, vai cilvēkam ir laiks, rocība, pietiekama fiziskā sagatavotība un pats svarīgākais – motivācija un gribasspēks. Tie, kas šeit iekļūst, nevēlas šo vietu zaudēt. Augstprātīgi un ambiciozi no mūsu puses, bet mēs nevēlamies, lai šis būtu caurstaigājams sporta klubs,» atzīst K. Zlidnis.
CrossFit zālē ir jākārto normatīvi, lai saglabātu vietu grupā. Ja pēc ilgāka posma rezultātu uzlabojums nav sasniegts, tad cilvēkam tiek palūgts trenēties zemāka līmeņa grupā. «Ja arī tad rezultāti izpaliek, tad palūgsim šo cilvēku klubu pamest. Gribam šeit redzēt motivētus cilvēkus. Pagaidām tas izdodas, jo cilvēki, kas pie mums nāk, ir dzīvē izsitušies, viņiem ir sacensības gars,» novērojis treneris.