Muzikālā darbnīca vēl nav nosvinējusi gada jubileju, taču tai jau jāsāk domāt, kā palielināt savu kapacitāti.
Mūzikas skolā pieaugušajiem Muzikālā darbnīca iespējams apgūt dažādu mūzikas instrumentu spēli. Pieaugušo vēlme apgūt mūzikas instrumentus viņiem piemērotā vidē esot liela. Pieprasītākās esot klavierspēles nodarbības, bet gribētāju netrūkstot ģitāras, flautas, vijoles, saksofona, perkusiju un dziedāšanas apmācībām. «Sākotnēji loloju ideju tikai par bērnu mūzikas skolas izveidi, kurā varētu likt lietā savas zināšanas un pieredzi mūzikas pedagoģijā un psiholoģijā, jo ilgus gadus strādāju Babītes mūzikas skolā. Brīdī, kas radās iespēja piesaistīt finansējumu pieaugušo mūzikas skolas izveidei, idejas realizēšanā iesaistījās arī dēls Toms,» stāsta Muzikālās darbnīcas direktore un klavieru skolotāja Ilze Rusova. Patlaban skola strādā divos virzienos – pa dienu šeit nāk mācīties bērni, bet vakaros – pieaugušie.
Vieni no brigādes
Muzikālā darbnīca durvis vēra pagājušā gada maijā, bet reālu darbu sāka 1. septembrī. Ģimene jau bija investējusi naudu telpu remontā ar domu, ka šeit būs bērnu mūzikas skola. «Tas bija mammas izlolots sapnis – bērnu mūzikas skola. Brīdī, kad uzzināju par iespēju piesaistīt projekta Brigāde finansējumu, tad ģimenes komandai pievienojos arī es. Sapratu, ka pieaugušo mūzikas skolas izveide var kļūt par nopietnu biznesu. Pirms atbalsta saņemšanas nebija drosmes ko tādu uzsākt,» atzīst Muzikālās darbnīcas īpašnieks Toms Rusovs. Par Brigādes piešķirto finansējumu vairāk nekā 7000 eiro apmērā tika iegādāti instrumenti un izveidota interneta mājas lapa. «Instrumentu iegāde bija svarīgs faktors, jo pieaugušajiem vajadzīga tikai vēlme un motivācija mācīties, bet nav jālauza galva, kur aizlienēt vai par kādiem līdzekļiem iegādāties savu instrumentu. Tas lēmuma pieņemšanu par labu mūzikas apgūšanai atvieglo,» stāsta I. Rusova. Pusi no Muzikālās darbnīcas instrumentiem izdevies arī iegūt citā ceļā, piemēram, vienas klavieres uzdāvinājusi studentu korporācija Selonija. «Tās bija atstātas novārtā, nevienam nevajadzīgas. Mans tētis klavieres atjaunoja un nu tās atkal ir darba kārtībā. Arī telpu remontā iesaistījās visa ģimene – kāds krāsoja sienas, kāds veidoja durvju dizainu,» atzīst T. Rusovs.
Starp savējiem
«Svarīgi ir radīt pieaugušajiem patīkamu vidi, lai viņi justos šeit ērti, gaidīti un patīkami, nevis iesprostoti skolas solā kopā ar mazajiem, kā tas būtu, ja viņi apmeklētu šo skolu pa dienu. Likumi ļauj arī pieaugušajiem iestāties bērnu mūzikas skolā, bet tad būtu jārēķinās ar standartizētu procesu, kad septiņu gadu laikā jāiegūst diploms,» stāsta I. Rusova. Muzikālā darbnīca ir kā vidutājs starp šīm abām iespējām – tā ir skola, bet nodarbības notiek privāti, «skolniekam» ērtā laikā, vakara stundās.
«Parastās mūzikas skolas ir ar strikti izstrādātu apmācību programmu vairāku gadu garumā, tās vairāk ir uz profesionālismu vērstas, pieaugušajiem nedod iespēju atbrīvoties, pilnveidot personību. Standartizētais process pieaugušos audzēkņus var nenovest pie radoša un priekpilna rezultāta,» uzskata I. Rusova. Savu pieeju viņa pielieto kā bērnu, tā pieaugušo apmācībā. Muzikālajā darbnīcā cilvēki apgūstot tās dziesmas, kas patīk, šādi iegūstot radošu stimulu. Dažas reizes gadā tiekot rīkoti koncerti, kur visi audzēkņi sasēžas aplī un viens otram spēlē, ko iemācījušies. Brīvi un nepiespiesti.
Īstajā laikā
Lēmums skolas durvis vērt 1. septembrī, kad zinības dienas sākumu atzīmē arī visas pārējās mācību iestādes valstī, esot bijusi taktiski izspēlēta kārts. «Šajā dienā ziņu portāli un televīzija meklēja kaut ko jaunu un nebijušu, par ko varētu pastāstīt. Mēs bijām jaunums – mūzikas skola pieaugušajiem. Sarīkojām koncertu, kas pulcēja daudz interesentu. Apmēram 30 cilvēku pie mums mācības sāka jau pirmajā mēnesī, bet tagad apmācām 50 pieaugušos. Visiem pasniedzējiem grupas ir nokomplektētas,» stāsta I. Rusova. Audzēkņu vecums esot dažāds – visvairāk Muzikālajā darbnīcā mācoties jaunieši, 20-30 gadu veci cilvēki. Esot arī vecāki klienti, pat sešdesmitgadīgi. Nodarbības ir ne vien kāda instrumenta spēles apgūšana, bet arī iespēja caur mūziku attīstīt personību. «Mūsu nolūks ir cilvēkiem ļaut piepildīt savu bērnības sapni. Visbiežāk cilvēki ir bez priekšzināšanām, bet ir arī tādi, kuri vēlas atjaunot savas iemaņas vai iemācīties spēlēt labāk,» stāsta I. Rusova.
Vēl viens lauciņš
Muzikālā darbnīca par apmeklētāju trūkumu sūdzēties nevarot. «Vienu brīdi šķita, ka jau esam sasnieguši kapacitātes griestus, jo vairs nebija brīvu vietu, kad un kur notikt nodarbībām. Rūpīgi strādājām pie nodarbību un telpu plānojuma, tostarp, iekļāvām apmācības laikus arī brīvdienās. Drīzumā piesaistīsim vēl vienu pasniedzēju, šādi palielinot darbības kapacitāti,» stāsta T. Rusovs. Nākotnes attīstības iespēja varētu būt arī lielāku telpu meklēšana, bet tam nepieciešamas finansējums. Pagaidām esot vēlme nostiprināt biznesa modeli un Muzikālās darbnīcas zīmolu. «Vismaz pagaidām neplānojam atvērt vēl vienu skolu, kas, protams, ļautu nopelnīt. Mūsu mērķis ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Raugoties no finansiālā aspekta, mums veicas labi – telpu izmaksas nosegt varam un arī skolotājiem spējam samaksāt pieklājīgu algu. Pagaidām tirgū nav konkurentu, kas piedāvātu tik plašu spektru muzikālajai apmācībai pieaugušajiem, bet jārēķinās, ka mūzikas instrumentu apgūšanu piedāvā arī privātskolotāji. Turklāt Rīgā ir klavieru, ģitāras un dziedāšanas studijas pieaugušajiem. Teorētiski varam arī uzskatīt, ka mūsu konkurenti ir valsts mūzikas skolas, bet es neesmu dzirdējis, ka daudz pieaugušo ietu uz bērnu mūzikas skolām mācīties apgūt kāda instrumenta spēli,» stāsta T. Rusovs.
Vēl viens virziens, kurā Muzikālā darbnīca saskata attīstības iespēju, ir vērsts uz uzņēmumiem, kuriem tiek piedāvāts muzikālais kolektīva saliedēšanas pasākums jeb team building, kad darbiniekiem ir iespēja pāris stundu laikā apgūt kādu mūzikas instrumenta spēles pamatus, pēc tam kopā ar kolēģiem izveidot nelielu ansambli. «Kopīgu muzicēšanu var salīdzināt ar darbu uzņēmumā, kur katram ir savi pienākumi – viens ir diriģents, bet pārējie spēlē kādu instrumentu. No tā, kā uzņēmumā izveidotais ansamblis skan, var izdarīt secinājumus par komandas sadarbību,» pārliecināts ir T. Rusovs. Pagaidām šo piedāvājumu izmantojuši daži klienti, aktīvi tiekot meklēti interesenti. «Tas ir jauns izaicinājums un iespēja attīstīties. Ticu, ka šis piedāvājums ar laiku kļūs pieprasīts,» saka T. Rusovs.