Šā gada aprīlī Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu vidējā cena palielinājās par 1%, sasniedzot 680 eiro/m², bet kopš 2016. gada sākuma - par 3,8 %, šādus aprēķinus ir veikusi kompānija Arco Real Estate.
Savukārt kompānija Balsts rēķina, ka šā gada aprīlī sērijveida dzīvokļu vidējās cenas pieauga līdz 685 eiro/m2. Augstākās cenas bija Teikā (823 eiro/m2), bet zemākā - Bolderājā (476 eiro/m2). Pēc šīs kompānijas datiem, sērijveida dzīvokļu cenu kritums 0,12 % robežās novērots tikai Mežaparkā, bet pieaugums 0,06 – 1,92% robežās novērojams lielākajā daļā Rīgas mikrorajonu, kā arī centrā un jaunajos projektos. Jauno projektu segmentā aprīlī pašmāju pircēju aktivitāte ir saglabājusies iepriekšējo mēnešu līmenī. Jaunu dzīvokļu cenas mikrorajonos ir no 1000 līdz 1750 eiro/m2, galvaspilsētas centrā - 1500 - 3900 eiro/m2. Ekskluzīvu objektu segmentā dzīvokļi ar pilnu apdari maksā 2600 - 4000 eiro/m2 robežās.
Arco Real Estate speciālisti akcentē, ka šogad novērotais sērijveida dzīvokļu vidējās cenas pieaugums jau pārsniedz 2015. gada kopējo cenu pieaugumu (+ 2,8 %), un pieļauj, ka tas šogad varētu pārsniegt arī 2014. gada dzīvokļu pieaugumu (+ 3,9 %). Tādējādi šogad varētu būt sagaidāms augstākais sērijveida dzīvokļu cenu pieaugums pēdējos piecos gados. Piemēram, Imantā konstatēts augstākais dzīvokļu cenu pieaugums šogad (+ 5,9 %), un šī mikrorajona dzīvokļu cenas pārsniedza Āgenskalna dzīvokļu cenas. Cenas turpina pieaugt arī dārgākajā Rīgas mikrorajonā – Teikā –, kur neremontēta dzīvokļa vidējā cena tuvojas 850 eiro/m² robežai. Dzīvokļu piedāvājums, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, joprojām zems un tam nav tendences paaugstināties, bet gan stabilizēties. Salīdzinoši zemais piedāvājuma līmenis radīja pamatu dzīvokļu cenu kāpumam, akcentē Arco Real Estate.
Vidējā cena aprīlī bijusi par 58 % zemāka, nekā 2007. gada 1. jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena bija sasniegusi visu laiku augstāko atzīmi – 1 620 eiro/m².
Augstāko punktu savā komentārā piemin arī Balsta valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš: pēckrīzes posmā Baltijas galvaspilsētās vērojami dažādi attīstības tempi, taču Rīgas nekustamo īpašumu tirgus netiek līdzi kaimiņiem. Tirgus Tallinā pēc krīzes spējis atgūties pāris gados – šobrīd cenu atšķirība no augstākā punkta ir tikai 9%. Tirgus attīstība Viļņā ir nedaudz lēnāka – šobrīd cena atšķiras par 32,50%. Savukārt Rīgā vidējā cena, salīdzinot ar augstāko punktu, ir pat par 58% zemāka.
Lai arī Rīgā nekustamo īpašumu pirkšanas pārdošanas darījumu skaits kopš 2016. gada sākuma palielinājies par 26%, tomēr uz Tallinas un Viļņas fona tas uzrāda minimālas attīstības pazīmes un neļauj ar pārliecību skatīties nākotnē, viņš akcentē.
Pēc A.Zariņa domām, šobrīd Latvijā ir vairāki faktori, kas bremzē tirgus attīstību – netiek pietiekami veicināta dzimstība, uzņēmējdarbības attīstība, netiek radīta pietiekami labvēlīga vide ārvalstu investīcijām. Savukārt kā pozitīvos aspektus viņš piemin minimālu vidējās darba algas pieaugumu, kas padarījis pieejamāku banku finansējumu īpašumu iegādei, kā arī programmu jaunajām ģimenēm ar bērniem, taču ar to vien nepietiek, lai tirgus Rīgā attīstītos kaimiņvalstu līmenī. Ņemot vērā pašreizējo izaugsmi un attīstības tempu, vajadzēs vairāk nekā 10 gadus, lai tās panāktu.