Tehnoloģiju attīstība notiek ārkārtīgi strauji, tāpēc jātiecas maksimāli izmantot sinerģijas, kas veidojas starp jaunuzņēmumiem un pamatbiznesu. To intervijā DB stāsta Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis
Fragments no intervijas:
Lattelecom pirms kāda laika izveidoja speciālu uzņēmuma start-up struktūru Startt. Kas tajā šobrīd notiek?
Startt ir mūsu iekšējā inovāciju programma, un viens no tās rezultātiem ir elektrības tirdzniecības projekts ar zīmolu tet. Šo projektu gribam arī tālāk attīstīt gudrās enerģijas virzienā, jo elektroenerģijas tirdzniecība pati par sevi ir tikai sākums. Šajā jomā ir vēl daudz ko attīstīt gan no energoefektivitātes, gan lietu interneta perspektīvas, kas iedzīvotājiem ļaus labāk un efektīvāk izmantot gan esošās ierīces, gan arī ietaupīt līdzekļus. Savu lietu interneta tīklu mēs sākām būvēt pagājušā gada beigās, Rīgā tas nodots ekspluatācijā jūlijā un ļauj pieslēgt praktiski neierobežotu skaitu lietu interneta objektu, kas var būt gan skaitītāji, gan dažādi sensori un citas ierīces, kas ļaus gan savākt datus, gan iekārtas attālināti vadīt. Šis tīkls darbosies ar zemu jaudu, bet lielā attālumā, kas ļaus saslēgtās ierīces darbināt ļoti ilgu laiku un attīstīt pakalpojumus, kas ir balstīti uz šo iekārtu apvienošanu, to nolasīšanas un vadīšanas tehnoloģijām. Šobrīd lietu interneta tīklu izvēršam arī citās Latvijas pilsētās – Rēzeknē, Cēsīs, Valmierā, Jūrmalā, Talsos un citur.
Kā citi konkurējošie uzņēmumi, piemēram, Latvenergo, reaģē uz šo jūsu ieiešanu viņu darbības lauciņā?
Par tirgu vienmēr notiek cīņa, un tas ir tikai normāli. To varēja prognozēt, un mēs esam tam gatavi. Mums ir sava pievienotā vērtība, jo ejam tirgū nevis vienkārši ar elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu, bet arī ar viedierīcēm. Ar laiku mēs šo savu pakalpojumu apaudzēsim ar dažādām papildus iespējām, gan automatizējot enerģijas pirkšanu, gan ar iespēju regulēt patēriņu brīžos, kad elektroenerģija ir lētāka, gan arī pieslēgt un atslēgt dažādas iekārtas. Tās visas ir nākotnes iespējas, kas bāzējas uz mūsu IT zināšanām, lietu interneta tīkla infrastruktūru un iziešanu blakus darbības sfērās, lai savam uzņēmumam iegūtu papildus pievienoto vērtību.
Ko jūs vēl nosauktu par būtisku šā brīža Lattelecom darbības sfēru?
Otra mums svarīga sfēra ir datu centru bizness. Šobrīd mums ir četri datu centri, no kuriem plašākai publikai visvairāk zināmais, šķiet, ir Dattum, kas ir pirmais TIER III drošības līmeņa un PCI DSS sertificēts datu centrs Baltijā un Ziemeļeiropā. Pēc mūsu datu centriem ir ļoti liels pieprasījums, un ap 70% no to noslodzes veido mūsu eksporta klienti, pārsvarā no Krievijas un Ukrainas, kam ir vajadzība pēc mākoņpakalpojumiem. Mēs gribam ieiet arī jaunā tirgus nišā un būvējam atvērtā tipa datu centru, kurā arī citi telekomunikāciju operatori varēs izvietot savas iekārtas un pievilkt savu datu pārraides infrastruktūru. Tas ļaus mums paplašināt savu pakalpojumu klāstu arī telekomunikāciju operatoru segmentā gan šeit, gan ārvalstīs.
Visu interviju Sadarbība ar start-up palīdz mainīt domāšanas veidu lasiet 26. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: