Apstrādes rūpniecības kopējais izmaiņu virziens gada otrajā pusē noteikti būs uz augšu, prognozē DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Viņš skaidro, ka pērnā gada ietvaros pa mēnešiem izlaides dinamika bija gandrīz «plakana», tāpēc tagad uzlabosies gada griezumā mērāmo pārmaiņu skaitļi.
Pēc eksperta teiktā, piemēram, ķīmisko preču ražošanā tieši pirms gada bija apjomu rekords, gada otrajā pusē bāze jau būs zemāka. Metālu ražošanā kritums pēc īsa, bet ļoti augsta kāpuma pēc Liepājas Metalurga (LM) rekonstrukcijas sākās pērnā gada augustā. «Pilnībā šī nozare nav izzudusi - labi ka tā - un tas arī nedraud, jo nozarē vēl ir vairāki mazāki uzņēmumi, kas ir salīdzinoši robusti,» vērtē P. Strautiņš
Runājot par pārējām nozarēm, pēc eksperta teiktā, īpaši jāuzsver pārliecinošā izaugsmes atjaunošanās gatavo metālizstrādājumu ražošanā.
«Rēķinot pēc pievienotās vērtības, nevis apgrozījuma, metālapstrāde arī pirms LM apstāšanās bija krietni svarīgāka par metālu ražošanu. Šajā nozarē jūnijs bijis līdz šim veiksmīgākais mēnesis vispār. Vēl par metāliskajām nozarēm runājot, jūnijā bijis pēkšņs izlaides kritums elektrisko mašīnu ražošanā, bet tas nespēj sabojāt pirmā pusgada kopējos rezultātus. Turpretim tas ir bijis īpaši veiksmīgs periods citu transportlīdzekļu (kuģi, vilcieni) ražošanā, tādi šai nozarei laiku pa laikam gadās,» skaidro DNB speciālists.
Pēc viņa teiktā, jūnijs bijis rekordmēnesis koka izstrādājumu ražošanā — tajā meža nozares daļā, kas veic dziļāku pārstrādi.
Nepārprotami labvēlīgas tendences esot arī pārtikas ražošanas apakšnozarēs, kuru produktus cilvēki patērē vairāk, augot ienākumiem — gaļas, zivju, dārzeņu un augļu, piena pārstrāde. Tas. pēc P. Strautiņa domām, saistīts gan ar ienākumu pieaugumu Latvijā, kas šī gada pirmajā pusē ir paātrinājies, gan vairāku uzņēmumu sekmīgiem centieniem eksportā, piemēram, par to liecina nupat publiskotie Food Union un Rēzeknes Gaļas kombināta darbības rezultāti. Šie apstākļi, apvienojumā ar veiktajiem ieguldījumiem ražošanā, veido pamatu tālākai izaugsmei.
Savukārt Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna vērtē, ka rūpniecības un mazumtirdzniecības sniegums otrajā ceturksnī ļauj domāt, ka ekonomikas izaugsme saglabājās laba, neskatoties uz minimālu uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma pasliktināšanos. Tas savukārt nozīmē, ka jaunu darba vietu radīšana un vidējās algas kāpums turpinājās, lai arī, iespējams, lēnākā tempā nekā līdz šim.
Jau ziņots, ka rūpniecības produkcijas kopējā izlaide šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn samazinājās par 0,6%, savukārt apstrādes rūpniecībā kritums sasniedza 1,1%.