Straujais krāšņo lapu birums priecē dabas mīļotājus, bet sagādā rūpes apsaimniekotājiem un privāto māju īpašniekiem
Lielāko daļu lapu Rīgā savāc SIA Rīgas meži daļa Dārzi un parki, kas veic pilsētas parku un skvēru sakopšanu. Kopējā apsaimniekojamā platība ir 252,79 ha, kurus veido 105 dažādi objekti. Atsevišķi tiek izdalīts Mežaparks (395,08 ha), kura kopšanai ir atšķirīgi noteikumi, salīdzinot ar pārējām teritorijām. Lapas tur netiek vāktas, bet gan sapūstas dziļāk mežā. Dārzi un parki informē, ka atsevišķs finansējums lapu vākšanai netiek izdalīts, taču, ņemot vērā lielo darba apjomu, sezonas laikā tajā ir iesaistīti teju visi 120 uzņēmuma darbinieki. «Lapas un cita biomasa tiek vesta uz atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu Getliņi EKO. Tas veic atsevišķu uzskaiti tikai sadzīves atkritumiem un biomasai, tāpēc izdalīt aizvesto tonnāžu ar lapām ir neiespējami, jo biomasu veido nopļautā zāle, zari, lapas,» skaidro Dārzu un parku Rīdzenes iecirkņa vadītājs Andis Gremze. Nordeķu parkā, Uzvaras parkā un Maskavas dārzā atrodas pagaidu lapu novietnes, no kurienes tās tiek pārvietotas uz Getliņu poligonu brīžos, kad tehnika ir mazāk noslogota teritoriju uzkopšanas darbos.
Pēdējā laikā lapu savākšanai vairāk tiek izmantoti lapu pūtēji. A. Gremze stāsta: kopš Dārzi un parki ir SIA Rīgas meži struktūrā (no 2012. gada), uzņēmums pakāpeniski attīsta savu materiāltehnisko bāzi un ir iegādājies 35 pārnēsājamos lapu pūtējus. Papildus šim aprīkojumam tiek izmantoti arī trīs ar traktoru darbināmi lapu pūtēji, kā arī speciāla lapu savācējpiekabe, kas lapas sevī iesūc no kaudzes, lapu vāla vai celiņiem un zālieniem. Rīgas parkos un skvēros tehnikas lapu savākšanai pietiek, taču to būtiski atvieglotu jaudīgi lapu sūcēji, kādi šobrīd ir tikai ceļu uzturētājiem. «Lapu sūcēji būtu labāki, jo neradītu putekļus, taču tas ir pārāk dārgs prieks, viena šāda tehnikas vienība maksā aptuveni 100 tūkstošus eiro,» rezumē A. Gremze.
Apsilda siltumnīcas
Rīgā savāktās lapas tiek vestas uz Getliņu poligonu un tāpat kā pārējie bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek apglabātas enerģijas ieguves šūnās, kur tās sadalās un no tām veidojas dažādas atkritumu gāzes, tostarp metāns. Metāns tiek savākts, lai darbinātu dzinējus, kas griež ģeneratorus un ražo elektroeneģiju. Elektrība tiek pārdota tālāk a/s Latvenergo, bet blakusprodukts – siltums – tiek izmantots Getliņu siltumnīcu apsildei un tomātu audzēšanai.
Visu rakstu Rudens zelts noder arī tomātu audzēšanai lasiet 9. novembra laikrakstā Dienas Bizness.