Igaunijas farmācijas tirdzniecības kompānijas Magnum AS vadītājs Ahti Kallikorms (Ahti Kallikorm) lepojas, ka jau 2001. gadā uzņēmumā tika ieviesta automātiskā pasūtīšanas sistēma, kas nozīmē, ka serveri monitorē situāciju aptiekās, un, ja preču līmenis ir zemāks par konkrētu daudzumu, sistēma automātiski veic pasūtījumu un nākamajā rītā tas tiek piegādāts uz aptieku.
Šobrīd Magnum AS pieder 179 pašu aptiekas un 104 franšīzes aptiekas. Tās visas gan Igaunijā, gan Latvijā ir ar vienu zīmolu – Apotheka.
Vaicāts, kā tik sen tas bija iespējams, viņš norāda, ka uzņēmumam ir inovatīvs IT departaments, kas no laika gala bijusi iekšēja struktūra. A. Kallikorms uzskata, ka tas no pašiem pirmsākumiem ir bijis uzņēmuma spēks.
Pirms pāris gadiem kompānija sāka ieviest aptieku robotus Igaunijā. Tie ir mazi roboti, kas atrod un piegādā farmaceitam viņa pacientam nepieciešamo medikamentu. «Farmaceitam nav jātērē laiks, meklējot konkrēto lietu, un viņš var visu šo laiku veltīt pircējam, lai aprunātos par produktu un pacienta veselību. Tādējādi farmaceitam atliek vairāk laika sarunām,» stāsta A. Kallikorms.
Šogad dažās Apotheka aptiekās Igaunijā ieviests video farmaceits. «Mazākajās pilsētās, kur strādā tikai viens farmaceits, mums katru vasaru ir problēma, ka tad, ja farmaceits ir atvaļinājumā vai slims, aptieka ir jāslēdz. Tāpēc izstrādājām video sistēmu, kurā ar Skype starpniecību iespējams sazvanīties ar farmaceitu Tallinā. Ja pacientam ir recepte, sistēma parāda to mūsu operatoram Tallinā, tehniskais darbinieks to atrod un noliek kameras priekšā, lai farmaceits Tallinā ir pārliecināts, ka tas ir īstais medikaments, noskenē svītru kodu un pārdod pacientam. Tādējādi ir 100% pārliecība, ka tehniskais darbinieks pārdod pareizo medikamentu,» stāsta A. Kallikorms. Šobrīd Igaunijā tiek testēts šīs sistēmas pilotprojekts, un ar laiku to plānots ieviest 10 līdz 15 aptiekās. Ja viss būs veiksmīgi, pēc kāda laika šādu sistēmu iespējams sagaidīt arī Latvijā. Vaicāts, vai tālākā nākotnē varētu gadīties, ka šādā veidā varētu pārdot medikamentus visās aptiekās, viņš pieļauj, ka tas ir iespējams, bet visdrīzāk tas prasīs vēl ilgu laiku. Arī pircējiem pie tā jāpierod. Tāpat ir daudz tehnisku detaļu, kas šādas sistēmas ieviešanu padara iespējamu mazās aptiekās, bet ar lielām aptiekām esot sarežģītāk.
Visu rakstu Roboti arī aptieku biznesā lasiet 31. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.