Saktas ziedu tirgū ieguldītos līdzekļus SIA Rīgas nami plāno atgūt 7 – 10 gadu laikā, bet tā būvniecības izmaksas būtiski ietekmējusi tirgus atrašanās vieta, kas noteica dažādus ierobežojumus.
Tirgus būvniecības izmaksas ietekmējis tas, ka tirgus atrodas parka teritorijā un Rīgas vēsturiskā centra robežās. Tas noteicis dažādus ierobežojumus, nosacījumus un prasības no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI), tādējādi sadārdzinot projektu par aptuveni 30%, skaidro SIA Rīgas nami.
Uzņēmums norāda, ka saskaņā ar VKPAI noteikumiem Saktas ziedu tirgus bija jāveido maksimāli caurredzams, lai neaizsegtu skatu uz nozīmīgo kultūras vērtību – Vērmanes parku un tur augošajiem dižkokiem. Vizuālās kvalitātes nodrošināšanai tika lietotas augstas kvalitātes stikla paketes un nerūsējošā tērauda alumīnija fasāžu stiprinājumi, kas izmaksāja 178,4 tūkstošus latu bez PVN.
Tāpat VKPAI īpašie noteikumi paredzējuši, ka ēkas sienām jābūt caurspīdīgām, līdz ar to neesot bijis iespējams izbūvēt tualetes un palīgtelpas. SIA Rīgas nami piedāvāja Saktas ziedu tirgus tirgotāju vajadzībām izbūvēt sanitāro mezglu ar tualetes telpām Elizabetes ielā 61, taču priekšlikumu tirgotāji noraidīja, skaidro uzņēmums.
Inspekcijas prasība bijusi arī lietot patinēta vara skārda jumtu segumam, kas ir ekskluzīvs un dārgs materiāls. Līdz ar to jumta seguma izmaksas veidoja 120,6 tūkstošus latu bez PVN. Rīgas nami norāda, ka VKPAI prasība bija arī ūdensvada un kanalizācijas sistēmas ārējo tīklu izbūvei (apmēram 100 m) izmantot beztranšejas iestrādes metodi, lai nesabojātu parka zonu. Šie būvdarbi izmaksājuši 33,2 tūkstošus latu bez PVN.
Saskaņā ar dažādu institūciju prasībām, projektēšanas procesā bijis jāpiemeklē īpašs, koku sakņu sistēmu saudzējošs paviljonu pamata risinājums – mikropāļi un monolīta grīdas plātnes. Šie materiāli un ar tiem saistītie darbi izmaksājuši 47,7 tūkstošus latu bez PVN.
Rīgas nami uzsver, ka projekta ietvaros realizēti arī darbi, kas nav tieši attiecināmi uz paviljonu būvniecības izmaksām: trotuāra, ielas frontes un pieguļošās parka zonas gājēju ceļu rekonstrukcija, stādījumu papildināšana un trūkstošo koku stādu aizvietošana, trūkstošo kaltā metāla žogu posmu izgatavošana, parka izgaismošana. Šo darbu izmaksas bijušas 50,9 tūkstoši latu bez PVN.
Savukārt, lai nodrošinātu ēkas atbilstību Latvijas Būvnormatīviem un ziedu tirgotāju prasībām, izbūvētas augstas intensitātes klimata uzturēšanas sistēmas katrā tirdzniecības vietā atsevišķi. Tas izmaksājis 48,4 tūkstošus latu bez PVN.
Rīgas nami uzsver, ka paviljona būvniecībai netika iztērēts neviens santīms no pilsētas budžeta līdzekļiem un uzņēmums šo projektu īstenojis par saviem līdzekļiem. Tāpat, ņemot vērā pastiprināto interesi par šo projektu, tai skaitā no Korupcijas un apkarošanas biroja puses, Rīgas nami ir gatavi sniegt attiecīgajām institūcijām visu nepieciešamo informāciju.
Uzņēmus uzsver, ka divās iepriekš notikušajās tirdzniecības vietu nomas tiesību izsolēs uz deviņām brīvajām vietām pretendēja līdz pat 35 pretendentiem. Nosolītās nomas maksas svārstās no 380 Ls (bez PVN) līdz 680 Ls (bez PVN). Līdz ar to ieguldītās investīcijas Rīgas nami plāno atgūt tuvāko 7 - 10 gadu laikā.
Jau vēstīts, ka TV 3 raidījums Nekā Personīga ziņoja - salīdzinājumā ar vairākām pērn Latvijā uzceltām vai renovētām izcilām ēkām ar rekordlielām būvniecības izmaksām izceļas Saktas puķu tirgus stiklotie paviljoni. To celtniecība izmaksājusi 2890 Ls/m2, kamēr Rīgas biržas restaurācija - 2430 Ls/m2, vai Skrundas pils – 690Ls/m2.
Kāpēc Saktas puķu tirdzniecības vietas būvniecība ir dārgāka par muzeja rekonstrukciju, pils un pat biržas restaurāciju, aptaujātie neatkarīgie būvniecības speciālisti nespēja izskaidrot. «Te ir ar visiem ziediem un ar visiem pārdevējiem tas kopā sarēķināts, ja? Tas ir ārkārtīgi daudz!»- uzzinājis kopējās izmaksas, secināja būvinženieris Sergejs Meierovics.