Vasaras tveicē Rīgas dome pārdošanai atdod arvien vērtīgākus pilsētas īpašumus, palielinot aizdomas par īpašumu izpārdošanu lielā budžeta deficīta segšanai
102,9 ha Lucavsalā, 4,5 ha pie Juglas ezera, vairāk nekā 1,1 ha Tallinas ielā, piecstāvu dzīvojamā ēka Baznīcas ielā, vairāk nekā 3600 m2 liels zemes gabals nelielajā Dainas ielā starp K. Barona un A. Čaka ielu – visu šo īpašumu pārdošanu Rīgas dome akceptēja vienā sēdē. Atbildīgās amatpersonas nesniedz tiešu atbildi uz jautājumu, vai šie īpašumi jāpārdod, lai palielinātu pilsētas ienākumus un tādējādi samazinātu budžeta deficītu, kas šogad plānots 50,7 milj. eiro apmērā. Taču aizdomas par to palielina neskaidrība, kādēļ īpašumu pārdošana nepieciešama šobrīd – Lucavsalu Rīgas dome jau vairākkārt noskaudusi biznesam, Tallinas ielā vēl ziemā ar nevalstiskām organizācijām apspriesta iespēja veidot kultūras un apkaimes centru.
Derētu piešprice
Pirmā pusgada kopējie Rīgas budžeta ienākumi bija 361,8 milj. eiro, kas atbilst 48,9% plānoto gada ieņēmumu. Šogad ievērojami labāk par plānoto pildās nekustamā īpašuma nodoklis – jau iekasēti teju 72% no paredzētās summas, taču iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumi no plāna atpaliek. Pirmajā pusgadā iekasēti 206,6 milj. eiro jeb 45,9% no prognozētajiem IIN ieņēmumiem. Lai gan pilsētas budžeta izpilde tikai pavisam nedaudz atpaliek no plānotā, jau tagad zināms, ka nākamajos grozījumos būs nepieciešami papildu miljoni, kas jau tā lielo deficītu varētu tikai audzēt. Piemēram, Rīgas domes Labklājības departaments jau pirms pavasara grozījumu pieņemšanas ziņoja – sociālās sistēmas darbinieku algu palielināšanai būs nepieciešami gandrīz 1,5 milj. eiro, mājas aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai gada pēdējos mēnešos – ap 1 milj. eiro, dažādiem citiem mērķiem – vēl vismaz 0,5 milj. eiro. Lielus izdevumus varētu prasīt dotācija Rīgas satiksmei – jau vairākus gadus dotācija tai tiek izmaksāta vairākās daļās, finansējumu paredzot katros budžeta grozījumos, turklāt finansējums vasaras beigu /rudens un gada nogales budžeta grozījumos parasti ir krietni lielāks par pavasara grozījumos piešķirto. Šogad pavasarī, grozot budžetu, Rīgas satiksmei piešķīra 4,8 milj. eiro, kopējot dotāciju audzējot līdz 90,5 milj. eiro. Papildus «parastajai» dotācijai rudenī tiek solīta skaidrība arī par to, cik pilsētai būs izmaksājusi diferencētās transporta biļetes neieviešana. Iepriekš minētas divas atšķirīgas summas – 2,5 milj. eiro un 4 milj. eiro. Jāpatur arī prātā, ka līdzekļu atlikums uz gada beigām, ar ko lielā mērā tiek finansēta dzīvošana uz krīta, pēdējos gados strauji sarūk. Arī tas var mudināt pašvaldību meklēt papildu ienākumu avotus. Uz šā gada sākumu uzkrājumi lēšami 64,5 milj. eiro lieli, gada beigās tie plānotie ievērojami mazāki – 26,3 milj. eiro. Salīdzinājumam – 2012. gada beigās tie bija 96,2 milj. eiro.
Pauž bažas
Pilsētas budžetā līdzekļu Lucavsalas attīstībai nav un nebūšot, norāda Rīgas vicemērs Andris Ameriks un uzver – pilsēta grib, lai zeme pieder privātīpašniekam, kas maksā nekustamā īpašuma nodokli un zemi uztur. Opozīcijā esošie deputāti gan domā, ka labāks risinājums būtu pašvaldībai pašai izstrādāt lokālplānojumu, ņemot vērā savas un pilsētnieku intereses, vai rīkot konkursu par salas labāko attīstības risinājumu. Viņiem bažas rada arī Lucavsalā esošo mazdārziņu liktenis un iespēja, ka tiks pārvilkta svītra sen izlolotam, bet līdz šim tā arī nerealizētam plānam par airēšanas bāzes izveidi. Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs oponē – jau 2005. gada nogalē, apstiprinot Rīgas attīstības plānu turpmākajiem divpadsmit gadiem, Lucavsala tika paredzēta attīstībai, kopš tā laika mazdārziņu nomas līgumi tiek slēgti uz gadu.
Ieguldīja naudu
Līdzīgi kā Lucavsala, Rīgas domei vairs nav nepieciešams arī 4,5 ha liels īpašums Murjāņu ielā Juglas ezera krastā, kur iepriekš bija iecerēts būvēt 22,5 milj. eiro vērtu Rīgas nedzirdīgo bērnu internātskolu un stadionu. Tika sagatavots būvlaukums, bet krīzes laikā darbi apstājās, un skola, optimizējot izglītības iestāžu tīklu, tika pie telpām Graudu ielā. Cik lieli pašvaldības līdzekļi projekta īstenošanā tika ieguldīti, tagad neesot iespējams pateikt, jo atbildīgā iestāde – Pilsētas attīstības departamenta Kapitālceltniecības pārvalde – vairs neeksistē, norāda O. Burovs. Rīgas domes pirms vairākiem gadiem sniegtā informācija gan liecina – projekta īstenošanai 2006. gadā no valsts tika piešķirta mērķdotācija ap 1,4 milj. eiro apmērā, bet no Rīgas domes investīciju programmas 2007. gadā iedalīts apmēram 1 milj. eiro. Mazāka summa – ap 114 tūkst. eiro – pirms četriem gadiem ieguldīta arī piecstāvu ēkas Skolas ielā 32 fasādes remontā un logu nomaiņā. Iepriekš tur atradās Rīgas Herdera vidusskola. Ēka, kas celta kā īres nams, ir skolai nepiemērota, tādēļ jauno mācību gadu skola sāks Lauku ielā, apvienota ar Rīgas Krievu vidusskolu. «Ēka būvēta kā īres nams, tāpēc mēs piedāvājam to pārdot, lai veicinātu funkcijas atjaunošanu. Nedomāju, ka šī ēka būtu piemērota pašvaldības sociālajiem dzīvokļiem,» uzsver O. Burovs. Izglītības funkcijai – bērnudārza būvniecībai – iepriekš bija paredzēti arī trīs īpašumi Tallinas ielā 6, 10 un 12A. Šī iecere neīstenojās, taču pamesto īpašumu Tallinas ielu 10, kur atrodas neogotiskas mazstāvu arhitektūras pērle, noskatīja kustība Free Riga, kas neizmantotas ēkas pilsētā grib atdzīvināt ar kultūras un mākslas aktivitātēm. «Vēl ziemā kopīgi ar Īpašuma departamentu un citām RD institūcijām diskutējām par to, kā Tallinas ielā kopīgiem spēkiem veidot nozīmīgu kultūras un apkaimes centru. Pēkšņi šis dialogs pārtrūka,» pauž Kaspars Lielgalvis, viens no Free Riga pārstāvjiem. Viņaprāt, vienīgais šādas rīcības skaidrojams ir varas partiju savtīgās intereses. Šie ir tikai daži īpašumi, kurus pašvaldība šogad lēmusi pārdot. Pārdošanai tiek nolemti arī neapbūvēti zemesgabali, parasti gan tie nav tik vērienīgi kā Lucavsala vai Juglas ezera krasts, lai gan domes lēmumos iespējams rast arī pa kādam lielākam īpašumam, piemēram, neapbūvētu zemesgabalu 3,8 ha platībā Ulmaņa gatvē 135. No īpašumu pārdošanas un iznomāšanas Rīgas dome šogad iecerējusi gūt 35,9 milj. eiro.