Inspicēšanas, testēšanas un sertificēšanas uzņēmums Latvijā – Inspecta Latvia atklājis jauno sagraujošās testēšanas laboratoriju, kas saņēmusi arī Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja (LATAK) akreditāciju, informē uzņēmuma pārstāvji.
Jaunā laboratorija sniegs iespēju veikt visaptverošas kvalitātes pārbaudes metāla izstrādājumiem, kuri tiek izmantoti būvniecībā, metālapstrādē, mašīnbūvē, kā arī citās tautsaimniecības nozarēs.
Jaunajā sagraujošās testēšanas laboratorijā veiktie testi ļauj noteikt metāla izstrādājumu īpašības un kvalitāti, pārliecinoties par to atbilstību standartu prasībām. Kvalitāti un atbilstību ES standartiem testēšanas laboratorijā var noteikt gan metinātiem savienojumiem, gan melno un krāsaino metālu sakausējumu izstrādājumiem. Tāpat sagraujošās testēšanas laboratorija sniegs iespēju veikt testus, kas nepieciešami metinātāju sertifikācijas procesā, kā arī metināšanas procedūru sertifikācijā. Lai nodrošinātu operatīvu un kvalitatīvu testu veikšanu, jaunā laboratorija aprīkota gan ar testēšanas paraugu izgatavošanas iekārtām, gan starptautisko standartu prasībām atbilstošām testēšanas iekārtām, kuru precizitāte ir metroloģiski apliecināta.
«Līdz šim daļa būvnieku, būvmateriālu tirgotāju un ražotāju Latvijā, vērtējot metāla izstrādājumu kvalitāti un atbilstību standartiem, mēdza paļauties uz informāciju ražotāju sniegtajos sertifikātos. Tas ne vienmēr ļauj droši noteikt metāla izstrādājumu atbilstību Latvijas un ES standartu prasībām. Citi savukārt, lai veiktu metāla izstrādājumu kvalitātes pārbaudes, materiālu paraugus sūtīja uz testiem laboratorijās ārzemēs, kas bija ne vien dārgs, bet arī laikietilpīgs process. Jaunā sagraujošās testēšanas laboratorija ļaus veikt kvalitatīvus un ES standartiem atbilstošus testus vienuviet, tepat - Latvijā, ļaujot pārliecināties, ka, piemēram, būvniecībā izmantojamās skrūves, metāla sijas utt. atbilst prasībām un to izturība ir atbilstoša paredzētajai slodzei,» stāsta Viktors Bužinskis, AS Inspecta Latvia Sagraujošās testēšanas nozares tehniskais vadītājs.
Metāla izstrādājumu īpašību un kvalitātes noteikšanai laboratorijā tiek veikti seši akreditēti sagraujošo testu veidi: stiepes tests - materiāla izturības un plastisko īpašību noteikšanai; lieces tests – robežplastiskuma noteikšanai; cietības tests – cietības noteikšanai pēc Brineļa, Rokvela un Vikersa metodēm; triecientests jeb Šarpi tests – stingrības īpašību noteikšanai pie istabas un pazeminātām temperatūrām līdz pat – 80 C; laušanas tests – metināto savienojumu kvalitātes noteikšanai; makro un mikroskopiskā testēšana – metināto savienojumu kvalitātes noteikšanai, kā arī izstrādājumu metalogrāfijas izpētes darbiem.