Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome pieņēmusi lēmumu par sankcijas piemērošanu AS Reģionālā investīciju banka, uzliekot soda naudu 70 000 eiro apmērā par pārbaudē atklātajām nepilnībām klientu - nerezidentu - izpētē un darījumu uzraudzībā, informē FKTK.
Par pārkāpumiem iekasētā soda nauda tiks ieskaitīta valsts budžetā.
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums un klientu padziļinātās izpētes normatīvie noteikumi nosaka noteiktus pienākumus finanšu iestādēm, kā un kādos gadījumos jāveic klientu padziļinātā izpēte. Tas nozīmē, ka konstatējot noteiktas pazīmes, bankai ir jāsalīdzina klienta kontā veikto darījumu atbilstība klienta norādītajai saimnieciskajai darbībai, jānoskaidro klienta līdzekļu izcelsme, jāanalizē klienta saimnieciskā darbība, kā arī jāpārliecinās, ka klienta norādītais patiesais labuma guvējs patiešām tāds arī ir, proti, ka šī persona gūst labumu no kompānijas darbības. Bankām šāda pārbaude jāveic obligāti ne tikai uzsākot sadarbību ar klientu, bet arī visā darījumu attiecību laikā. Pienācīgi izvērtējot darījuma aizdomīgumu, noteiktos gadījumos bankas pienākums ir atturēties no klienta darījuma veikšanas un ziņot Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam (Kontroles dienestam).
Nosakot soda naudas apmēru, FKTK vadījās pēc Kredītiestāžu likuma normām, kas bija spēkā pārkāpuma izdarīšanas brīdī, un paredz kredītiestādei uzlikt maksimālo naudas sodu līdz 142 300 eiro, ievērojot tiesību normu principu, ka likumu nevar piemērot ar atpakaļejošu spēku. Jāatzīmē, ka 2014. gada 28. maijā stājās spēkā grozījumi Kredītiestāžu likumā, kas paredz jaunu kārtību sodu piemērošanai kredītiestādēm. FKTK ir tiesības piemērot soda naudu līdz 10% no iepriekšējā gada kopējā neto ienākumu summas.
Bankai ir tiesības apstrīdēt FKTK lēmumu Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā.
FKTK regulāri veic plānveida pārbaudes bankās, gan arī, saņemot informāciju par kādas Latvijas bankas klientu iespējamo iesaisti noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā vai tās mēģinājumā - neplānotas pārbaudes. Pārbaužu mērķis ir noskaidrot, kā bankas ievēro Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un ar to saistīto normatīvo aktu prasības un kāda ir to iekšējās kontroles sistēmas kvalitāte un efektivitāte, lai novērstu iespēju banku izmantot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai.
FKTK, veicot uzraudzību, seko tam, lai bankas nepārtraukti pilnveidotu savas iekšējās kontroles sistēmas atbilstoši starptautiskajiem standartiem, Eiropas Savienības direktīvu un labās prakses prasībām ar mērķi novērst iespēju izmantot Latvijas finanšu sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai. Konstatējot aizdomīgus vai neparastus klientu darījumus, bankām un citām personām ir pienākums ziņot par aizdomīgiem un neparastiem darījumiem Kontroles dienestam.
No šā gada FKTK ir pieņēmusi lēmumu par jaunu informācijas publiskošanas kārtību par FKTK piemērotajām sankcijām bankām, lai veicinātu lielāku pārskatāmību par uzraudzības procesā pieņemtajiem lēmumiem. Līdz šim informācija par FKTK piemērotajām sankcijām kredītiestādēm tika sniegta tikai apkopotā veidā, neidentificējot konkrēto tirgus dalībnieku, jo tai bija ierobežotas pieejamības informācijas statuss.