Pasaules tehnoloģiju ekosistēmas attīstība balstās uz pusvadītāju nozari, jo lielākajā daļā no elektronikas ierīcēm tiek izmantotas pusvadītāju tehnoloģijas.
Latvijai ir iespēja kļūt par nozīmīgu spēlētāju kopējā pusvadītāju vērtību ķēdē. Latvijas pusvadītāju nozari raksturo spēcīga kompetence ražošanā un pētniecībā, inovatīvi sasniegumi, nozīmīgi izaicinājumi un būtiskas iespējas, ko nosaka globālās tendences.
Pusvadītāju tehnoloģiju nozare Latvijā
Kā nozīmīgs pirmais solis ir 2022. gadā parakstītais saprašanās memorands, kura mērķis ir attīstīt Latvijas spējas ražot mikroshēmas elektronikai. Saprašanās memorandu parakstīja dažādas ieinteresētās puses – Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Latvijas Universitāte, Izglītības un zinātnes ministrija, Ekonomikas ministrija, VAS "Elektroniskie sakari", "Tet", "MikroTik", Latvijas Darba devēju konfederācija, Rīgas Tehniskā universitāte, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde un "LMT".
Latvijas pusvadītāju tehnoloģiju ekosistēma ir maza. Tā balstās uz vēsturiski attīstītas industrijas, kas nodrošina stabilu attīstības pamatu jaunuzņēmumiem un speciālistiem. Esošo struktūru vieglāk raksturot, izmantojot McKinsey vērtību ķēdes modeli. Vērtību ķēde sastāv no vairākiem posmiem, kas raksturo pusvadītāju ražošanai nepieciešamos soļus no dizaina līdz gala produktam. Daži Latvijas uzņēmumi saimnieciskajā darbībā īsteno aktivitātes, kas pieskaitāmas pie vairāk nekā viena vērtību ķēdes posma.
Vērtību ķēdes pirmajos posmos, kas ietver materiālu un kapitāla iekārtu ražošanu, saimniecisko darbību īsteno tādi uzņēmumi kā "KEPP EU", "Falcon Sapphire" un "SIDRABE VACUUM".
Šobrīd pusvadītāju ražošanu veic uzņēmumi "ALFA RPAR" un "RD ALFA Microelectronics", kuri ir vienīgie, kas nodarbojas ar pamatņu apstrādi, pakārtoto procesu (back-end) īstenošanu un komponentu ražošanu. Turpretim jaunuzņēmums “Cellbox Labs” iesaistās vērtību ķēdes dizaina posmā, un veiksmīgi konkurē ar uzņēmumiem ar daudz lielāku pieredzi.
Lielākā daļa no Latvijas pusvadītāju industrijas primāri īsteno darbību elektronikas vērtību ķēdes ietvaros, nevis pusvadītāju tehnoloģiju nozarē. Proti, lielākā daļa no Latvijā esošajiem uzņēmumiem galvenokārt nodarbojas ar iespiedplašu montāžu vai gala elektronikas produktu komplektēšanu. Tomēr pastāvošās zināšanas par nozari un eksportspēju nākotnē iespējams pielāgot jauniem uzņēmējdarbības virzieniem, tādu uzņēmumu ietvaros, kā “Almiko”, “Volburg”, Hansamatrix, “SMD Baltic”, “Wiseberg Technology” and “MikroTik”.
Galvenie šķēršļi industrijas attīstībai ir augsti kvalificētu darbinieku nepietiekamība, papildus finansējuma trūkums un tehnoloģiju novecošana.
Jaunpienācēji pusvadītāju tehnoloģiju nozares ekosistēmā
Latvijā ir izveidoti četri jaunuzņēmumi: “Wiseberg Technology”, “OG Sense”, “Cellbox labs” un “Falcon Sapphire”. Jaunuzņēmumi sadarbojas ar pētniecības iestādēm jaunu tehnoloģiju izstrādē. Piemēram, "OG Sense" sensoru tehnoloģija ir radusies Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātniskā projekta rezultātā, kurā tika pētīts dažādu polimēru pielietojums fotonikā.
Pusvadītāju tehnoloģiju ekosistēmas attīstības iespējas
Eiropas mikroshēmu akta mērķis ir stimulēt pusvadītāju ražošanu ES un nodrošināt to piegādes drošību. Pasaules tirgus apjomam tuvojoties 900 miljardu ASV dolāru apmēram, vajadzība pēc tūkstošiem pusvadītāju rūpniecības komponentu drīzumā var divkāršoties. Tas sniedz ievērojamas uzņēmējdarbības iespējas kvalificētiem piegādātājiem.
Bobs Iofis, kurš kopš 1992. gada strādā pusvadītāju nozarē lielākajos Silīcija ielejas uzņēmumos, uzsver, ka Eiropas mikroshēmu akts ir pamats, lai ES valstis varētu nodrošināt mikroshēmu ražošanu Eiropā: “Nav viedi tādā mazā valstī kā Latvija mēģināt attīstīt mikroshēmu masveida ražošanu. Tas būtu riskanti un nesamērīgi dārgi. Labāk būtu iesaistīties ~ 900 miljardu ASV dolāru vērtajā komponentu piegādes ķēdes tirgū, kas jāattīsta Eiropā, pamatojoties uz Eiropas mikroshēmu aktu. Ir vairāk nekā 250 000 nepieciešamu komponentu (Bill of Materials), kas ir nepārtraukti jāražo. Katru komponentu ražotu atsevišķs uzņēmums, kam jāatbilst nozares standartiem. Tas būtu dīvaini, ja Latvijas valdība un uzņēmumi neveiktu pietiekamus pasākumus, lai piedalītos".
Papildus, Ļevs Lapkis, biznesa attīstības vadītājs RD ALFA Microelectronics ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi pusvadītāju tehnoloģiju nozarē uzsver, ka Latvijai ir jāturpina attīstīt jaunākās tehnoloģijas, lai izmantotu esošo potenciālu:
"Latvijai vēsturiski ir cieša saikne ar mikroelektronikas ražošanu, kas aizsākusies ar šīs tehnoloģijas izgudrošanu. Integrālā shēma tika izgudrota 1959. gadā, un jau 1962. gadā Latvijā tika uzsākta tās masveida ražošana. Šodien, Eiropas mikroshēmu akta mērķis ir veicināt pusvadītāju ražošanu visā Eiropā, Latvijai ir jāizmanto savas vēsturiskās priekšrocības, lai attīstītos jaunākajās nozarēs. Latvijas uzņēmumiem par prioritāti ir jāizvirza jaunāko tehnoloģiju attīstīšana, atstājot lētākas elektronikas ražošanu Āzijas tirgiem. Mums ir jāsaglabā tradīcija nodrošināt izcilus produktus, turpinot izstrādāt integrālās shēmas rūpnieciskajam un kosmiskās aviācijas tirgum, kur kvalitāte un uzticamība ir vissvarīgākā. Saskaņā ar Eiropas tehnoloģiskās neatkarības iniciatīvu mums jākoncentrējas uz radiācijas izturīgu mikroelektronisko komponentu izstrādi, galvenokārt Eiropas tirgum. Turklāt Latvijai par prioritāti būtu jāvirza inovācijas starpdisciplināri, kā, piemēram, mikroelektronikas un biotehnoloģijas nozarēs, jo īpaši tādās jomās kā orgānu uz mikroshēmas (organ-on-chip) tehnoloģija. Šāda stratēģiskā orientācija ne tikai saglabās Latvijas mantojumu pusvadītāju nozarē, bet arī izvirzīs Latviju priekšplānā pasaules tehnoloģiju attīstībā jaunās un kritiskās jomās."
2023. gadā, pusvadītāju tehnoloģiju nozarē un ar to saistītajos uzņēmumos, strādāja vairāk nekā 2000 darbinieku. Lai turpinātu tās attīstību, būs nepieciešami speciālisti. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir ieviesusi atbalsta programmu, kas paredzēta jaunuzņēmumiem augsti kvalificētu darbinieku piesaistei, sniedzot finansējumu līdz pat 200 000 eiro. Tas notiek īstajā laikā, jo pasaules tehnoloģiju ekosistēmai turpinot attīstīties, pieprasījums pēc pusvadītāju tehnoloģijām pasaulē pieaug.
Patlaban pusvadītāju tehnoloģiju nozarē vadošo lomu ieņem uzņēmumi ar bagātu vēsturi, tomēr, lai turpinātu inovācijas un attīstību, pusvadītāju nozarē ir jāpalielinās jaunuzņēmumu skaitam. Ņemot vērā nozares straujo izaugsmi, gan esošajiem, gan jauniem uzņēmumiem ir iespējas nostiprināties pusvadītāju nozarē, taču attīstības virzienu ir jāsāk skaidri definēt jau tagad.
Tādējādi, iesaistoties lielajā piegādes ķēdes tirgū un nosakot skaidras prioritārās industrijas, kā piemēram kosmiskā aviācija vai biotehnoloģija, rodas iespēja īstenot vienotu un mērķētu darbību, kas nodrošinātu pusvadītāju tehnoloģiju nozares attīstību Latvijā.
#3/3
Raksts ir tapis ciešā sadarbībā ar Bobu Iofis, kurš saņēmis maģistra grādu elektrotehnikā Rīgas Politehniskajā institūtā un vairāk nekā 30 gadus strādājis plāno kārtu pusvadītāju nozarē Silīcija ielejā. Veicis pētījumus un izstrādes plāksnīšu pārklājumu iekārtām lielākajām mikroshēmu ražošanas rūpnīcām ASV, Korejā, Taivānā un Japānā. Piedalījies ražošanas līniju palaišanā uzņēmumos Intel un Mitsubishi (ASV) un NEC un TEL (Japāna), Samsung (Koreja), Alcatel (ASV/Eiropa) un citos.