47,2% kredītņēmēju atlicis maksāt mazāk par 20 tūkstošiem eiro, liecina jaunākais Latvijas Bankas mājsaimniecību pētījums.
23,9% no kopējā kredītņēmēju skaita ir jāatmaksā aizdevums līdz 40 tūkstošiem eiro, bet 11,9% - līdz 60 tūkstošiem eiro.
Savukārt 6,3% mājsaimniecību jāatdod vēl aizdevums līdz 80 tūkstošiem eiro.
Kā liecina pētījums, 89,8% no mājsaimniecībām, kam ņemts kredīts, ir maksātspējīgas, savukārt 10,2% - finansiāli ievainojamas.
Uzņemoties saistības straujas tautsaimniecības izaugsmes gados, līdz ar krīzes iestāšanos šīs mājsaimniecības viskrasāk izjuta ienākumu samazinājumu un bezdarba pieaugumu, jo nozīmīgu daļu no to izmaksām veidoja saistību dzēšanas maksājumi. Lai arī, tautsaimniecības izaugsmei atjaunojoties, mājsaimniecību-kredītņēmēju maksātspēja ir uzlabojusies, kavēto kredītu mājokļa iegādei īpatsvars sarūk lēni un privātpersonu maksātnespējas pieteikumu skaits joprojām palielinās. Tas apstiprina, ka daudzu šādu mājsaimniecību finansiālā situācija joprojām ir smaga, norāda Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Finanšu stabilitātes daļas vecākais ekonomists Mikus Āriņš.
Mājsaimniecības-kredītņēmējas kopumā vēl joprojām ir vērtējamas kā samērā jutīgas pret nelieliem ienākumu samazināšanās un procentu likmju pieauguma šokiem.
Tai pašā laikā ar to maksātspēju saistītie iespējamie zaudējumi aizdevējiem ir kļuvuši mērenāki. To ir veicinājis gan īpašuma vērtību pieaugums pēdējo gadu laikā, gan mājokļu kredītu atlikumu samazinājums.
Maksātspējīgajām mājsaimniecībām kredīta atmaksai vidēji aiziet 20% no mēneša ienākumiem, savukārt ievainojamai – 70,5%.
Kā liecina pētījums, vidējie mēneša ienākumi maksātspējīgai mājsaimniecībai ir 1227 eiro, savukārt ievainojamai mājsaimniecībai – 550 eiro. Maksātspējīgai mājsaimniecībai kredītiem vidēji tiek maksāti 261,38 eiro, bet ievainojamai – 355,95 eiro.
Kā norāda M. Āriņš, ievainojamas mājsaimniecības locekļi retāk strādā labi apmaksātās nozarēs un ģimenē ir vidēji vairāk bezdarbnieku, kredīts ir ņemts nekustamo īpašumu burbuļa laikā un mājsaimniecība ņēmusi vairāk kredītu mājoklim un patēriņam. Finansiāli visievainojamākās ir mājsaimniecības, kas kredītus ņēmušas tieši pirms ekonomiskās krīzes sākuma.