Pusei ģimeņu aizdevumu nekustamā īpašuma iegādes programmā ar valsts garantiju nākas atteikt; kreditēšanas kopējie apjomi pagaidām vēl rūk , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Šā gada sākums hipotekāro kredītu tirgū iezīmējies ar atslābumu, jo pagājušā gada nogalē mājsaimniecības steidza pieteikties aizdevumiem, baidoties no pirmās iemaksas apmēra palielināšanas t.s. nolikto atslēgu principa ieviešanas dēļ, taču darījumu nenoformēja, jo bankas savu brīdinājumu realizēja. Taču, tā kā šis princips kopš šā gada marta ieviests kā izvēles iespēja, tās prasības ir mīkstinājušas, un pieprasījums pēc kredītiem lēnām pieaug. Savukārt par vēl vienu jaunievedumu – ģimeņu mājokļu iegādes programmu ar valsts garantiju – interese ir liela.
Gada laikā mājokļu kredītu tirgus piedzīvojis kritumu – par 5,5%, līdz 4,66 miljardiem eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Šā gada pirmajā ceturksnī no jauna izsniegti mājokļu kredīti 45 miljonu eiro vērtībā, kas ir par 4% mazāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā.
Vidējā hipotekārā kredīta summa pēdējo gadu laikā gandrīz nav mainījusies – vidēji tie ir 40–45 tūkst.eiro. Nordea Kredītu produktu attīstības vadītājs Raivis Gūtmanis skaidro, ka mājokļu izvēle galvenokārt veidojas no esošā piedāvājuma, joprojām dominē sērijveida dzīvokļi. Viņaprāt, dzīvojamais fonds netiek atjaunots tik ātri, lai šī situācija strauji mainītos. Turklāt daudziem aizņēmējiem joprojām nav iespējas sakrāt pirmo iemaksu 15–20% apmērā.
Interese par valsts galvoto aizdevumu ģimenēm ir liela, norāda banku pārstāvji, tomēr uzsver, ka daudziem nākas atteikt.
Pirmā, kas iesaistījās programmā, bija banka Citadele, un kopš tā brīža bankā iesniegti 206 hipotekārā kredīta pieprasījumi, bet no tiem apstiprināti ir 100. Kredīta piešķiršanu galvenokārt nākas atteikt situācijās, kad kredīta summa, kas nepieciešama klienta noskatītā mājokļa iegādei, ir pārāk augsta attiecībā pret klienta ienākumiem vai arī klientam pietrūkst līdzekļu pirmās iemaksas veikšanai, tāpat daļai klientu ir negatīva kredītvēsture.
Visu rakstu Kā pa viļņiem lasiet 9. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.