Jaunās valdības pirmais uzdevums būs nākamā gada budžeta pieņemšana, sacīja Valsts prezidenta ekonomikas padomniece Elīna Egle, vienlaikus paužot bažas par jaunās valdības spēju īstenot apņemšanos nepaaugstināt nodokļus.
Līdzšinējais finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība), kurš, visticamāk, turpinās darbu arī jaunajā valdībā, bijis apņēmības pilns nodokļus nepaaugstināt, intervijā aģentūras BNS portālam Baltic Business Service norādīja E. Egle. «Arī man kā cilvēkam, kuram sāp sirds par mūsu uzņēmējiem, un es ļoti labi saprotu, kā viņi vēlas sagaidīt vismaz kaut kādu stabilitāti un prognozējamību, ir ļoti svarīgi, lai šī apņemšanās tiktu izpildīta,» paskaidroja E. Egle.
Tomēr viņa atzina, ka pastāv bažas, vai tas izdosies, jo nākamā gada budžeta konsolidācijas apmērs ir būtisks. Turklāt partijas priekšvēlēšanu programmās par budžeta samazināšanas pasākumiem nerunāja. «Arī pašlaik neviena partija nerunā par konkrētiem priekšlikumiem. Tā kā tas būs gana smags uzdevums,» teica E. Egle.
Viņa uzsvēra, ka ir vairākas apņemšanās, kas nav līdz galam īstenotas, lai būtu izpildīta starptautiskā aizņēmuma programma. «Te ir runa par Latvijas Hipotēku un zemes bankas turpmāko darbību un tās komercdaļas nodalīšanu, attīstības banku, valsts kapitālsabiedrību pārvaldību, te ir arī jautājumi, kas ir saistīti ar sociālā budžeta ilgtspējas pasākumu saskaņošanu un citi,» pastāstīja padomniece.
Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš 19.oktobrī nolēma uzticēt jaunās valdības veidošanu esošajam premjeram Valdim Dombrovskim. Valsts prezidents uzskata, ka ilgāka vilcināšanās valdības veidošanā var radīt nopietnu apdraudējumu darbam pie nākamā gada valsts budžeta un citu nozīmīgu lēmumu pieņemšanas.
Līdz ar to pašreizējais koalīcijas modelis, ko veidotu Vienotība, Nacionālā apvienība un Zatlera Reformu partija (ZRP), kā arī no ZRP izstājušies deputāti, ir vienīgais, kas pašlaik dod reālu iespēju izveidot valdību. Tajā pašā laikā šāds lēmums neliedz partijām rīkoties, lai piedāvāto modeli uzlabotu, uzsvēris Bērziņš.
11.Saeimas vēlēšanās uzvarēja Saskaņas centrs, iegūstot 31 deputāta vietu, ZRP ieguva 22, bet seši deputāti no partijas izstājās, Vienotībai tika 20 vietu, Nacionālajai apvienībai – 14, bet Zaļo un zemnieku savienībai – 13 deputātu mandātu.