Nākamā gada būtiskākie notikumi degvielas nozarē būs mazo degvielas mazumtirgotāju konsolidāciju un skaita samazināšanos Latvijā, ko arvien vairāk ietekmēs laukos dzīvojošo cilvēku skaita samazināšanās, kā arī cenu neprognozējamību, ko arvien vairāk ietekmē nevis likumsakarības, bet gan spekulatīvie darījumi pasaules tirgos.
Šādas prognozes attiecībā uz 2013. gadu izsaka Pašmāju degvielas tirgotājs Virši-A.
Uzņēmums uzskata, ka nākamajā gadā degvielas cenu Latvijā aizvien noteiks neparedzamās naftas un tās produktu iepirkuma cenu svārstības pasaules tirgos. Ņemot vērā ekonomikas lejupslīdi daudzos ekonomiski nozīmīgos pasaules reģionos, lielā mērā degvielas cenām pasaulē vajadzētu pakāpeniski samazināties. Tomēr šobrīd tas nenotiek, kas skaidrojams ar dažādām spekulācijām pasaules biržās.
Diemžēl spekulatīvie darījumu apjomi pasaules tirgos pēdējā gada laikā būtiski pieaug, kā rezultātā ir apgrūtināta ne tikai mazumtirgotāju degvielas iepirkumu cenu prognozēšana, bet arī uzņēmējdarbība kopumā. Tas ietekmē pa ķēdītei visas nozares - arī ražotājus, pārvadātājus, būvniekus un citus, kuriem degviela veido būtisku pašizmaksu daļu.
Naftas un naftas produktu sadārdzināšanās pasaules tirgos un akcīzes nodokļa celšanās veicināja to, ka šogad benzīna cena pārsniedza lata atzīmi. Savukārt šogad turpina izlīdzināties degvielas cenai starp dīzeļdegvielu un benzīnu, dīzeļdegvielai sasniedzot tādu pašu cenu līmeni kā benzīnam.
Arvien vairāk turpina sarukt pircēju interese par jaunām automašīnām ar benzīna dzinējiem. Gada laikā šādu Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu īpatsvars samazinājies par 8%, savukārt dīzeļdegvielas dzinēju īpatsvars palielinājies par 11%. Ņemot vērā, ka dīzeļdegvielas cena ir pietuvinājusies benzīna cenai, pieaug interese par transportlīdzekļiem, kas aprīkoti gan ar benzīna, gan gāzes dzinējiem.
Mērenu izaugsmi turpina saglabāt apkures degviela, kuras lietotāju skaits Latvijā turpina būt stabils. Tiesa, šī degvielas veida pieprasījumu ietekmē sezonalitāte un laika apstākļi, piemēram, ziemas aukstums. Nākotnē var prognozēt, ka pieprasījums pakāpeniski pieaugs, ņemot vērā, ka apkures degviela ir viens no galvenajiem apkures veidiem Eiropā un citi apkures veidi Latvijā pakāpeniski tiek piesaistīti pasaules biržu cenām, un cenu izlīdzināšanās tiem būs neizbēgama.
Virši-A pauž uzskatu, ka re-emigrācijas plāna vietā nepieciešama ekonomisko aktivitāšu stimulēšana lauku reģionos, kur aizvien izjūtamāka ir iedzīvotāju skaita krasā samazināšanās un iedzīvotāju novecošanās, kas ietekmē arī degvielas patēriņu.
Darbspējīgie iedzīvotāji nestabilās ekonomikas dēļ, kā arī darbavietu un labklājības meklējumos dodas uz ārzemēm vai pārceļas uz dzīvi galvaspilsētā. Tādēļ valdībai un atbildīgajām ministrijām būtu daudz intensīvāk jāpieņem lēmumi, kas veicinātu ekonomisko izaugsmi tieši reģionos. Aizbraucēju no laukiem skaits vēl vairāk palielināsies līdz ar turpmāku valsts dotāciju samazināšanu iekšzemes pārvadājumiem, kā rezultātā tiek samazināti starppilsētu autobusu reisu skaits un iedzīvotājiem nav iespējas nokļūt uz darbu vai citās darīšanās, bet bērniem izbraukāt skolas. Ja netiks pārdomāta lauku reģionu attīstības politika un stimulētas ekonomiskās aktivitātes ar mērķi radīt jaunas darba vietas, tad arī Ekonomikas ministrijas izstrādātajām idejām re-emigrācijas plānam nebūs nozīmes, jo cilvēkiem nebūs kur atgriezties, savukārt palicēji vēl vairāk meklēs iespējas aizbraukt prom.
Šo tendenci visvairāk izjūt lokālie reģionos mazie degvielas tirgotāji, kuriem degvielas uzpildes staciju uzturēšana laukos paliek arvien nerentablāka, kā arī tajos trūkst kvalificēta darbaspēka. Šobrīd degvielas tirgotājiem rūpīgi jāapdomā, vai DUS atvēršana konkrētos lauku reģionos būs vienlīdz rentabla ar tur pastāvošo pieprasījumu un tā attīstību nākotnē.
Šogad Virši-A paplašināja DUS tīklu un atvēra divas jaunas degvielas uzpildes stacijas Tukumā un Madonā, savukārt, atbilstoši jaunajam konceptam, rekonstruētas degvielas uzpildes stacijas Dzelmēs, Mālpilī, Madonā, Tukumā un Raganā. Uzņēmums arī nākamgad plāno turpināt degvielas uzpildes staciju tīklu paplašināšanu un modernizāciju.