Noslēdzoties starptautiskā aizdevuma programmai, finanšu ministrs Andris Vilks mājās pacelšot vīna glāzi, preses konferencē norādīja pats ministrs.
Viņš uzsvēra, ka grūtā konsolidācijas procesa nozīmība un unikalitāte, kuram Latvija gājusi cauri, tiks novērtēta tikai pēc kāda laika, piebilstot, ka gribētu redzēt kaut nedaudz no tā arī tajās Eiropas Savienības valstīs, kuras savu labklājību cēlušas nepamatoti aizņemoties, bet pēc tam devalvējot valūtu. Arī premjers Valdis Dombrovskis pateicās iedzīvotājiem par izpratni un atbalstu, bez kura programmu, kura līdz ar šodienu ir noslēgta, nebūtu iespējams veikt.
Krīze pārvarēta, finanses stabilizētas, atgriezusies izaugsme un mainīta ekonomikas struktūra, secināja premjers, norādot, ka pēc straujā krituma krīzes gados IKP izaugsme šogad plānota 5% apmērā. Savukārt nākamgad izaugsmes pieaugums plānots 2,5% apmērā, bet 2013. gadā jau 4%.
No Latvijas spējas sakārtot savas finanses būs tieši atkarīgas pārfinansēšanas izmaksas, uzsvēra Dombrovskis. Kopš 2008. gada veikta konsolidācija 17,5% no IKP jeb 2,3 miljardu Ls apjomā.
Savukārt nākošā gada budžeta deficīts varētu būt tikai 2,1% no IKP, vērtē Finanšu ministrija. Efekts no cīņas pret ēnu ekonomiku varētu būt ap 45 milj. Ls šogad. Par 127 milj. Ls tiks pārsniegts nodokļu iekasēšanas plānu.
Valdības plānos turpmāk ir nodrošināt ekonomikas izaugsmi, uzturēt konkurētspēju, apkarot ēnu ekonomiku, kā arī pievienoties eirozonai.
Tikmēr turpmākā uzraudzība izpaudīsies tā, ka starptautiskie aizdevēji ieradīsies gada vidū, lai skatītos, kā Latvija pilda apņemšanos. Arī Latvijas interesēs ir nodrošināt pēctecību – priekš kredītreitinga aģentūrām un investoriem, norādīja A. Vilks. Esam vairāk darījuši nekā prasīts. Līdzšinējā uzraudzība nozīmēja katra skaitļa saskaņošana, tik skrupulozi tas vairs nebūs jādara.
Savukārt valsts parāds gada beigās varētu būt 39% no IKP. Tā kā Latvijas ekonomika augs straujāk nekā domāts, tad jau ar 2015. vai 2016. gadu parāda līmenis strauji mazināsies, cer finanšu ministrs.
Pateicoties labākai situācijai tautsaimniecībā, lielākus ieņēmumus un veiksmīgajai obligāciju emisijai 500 milj. ASV dolāru apmērā, Latvijai ir pietiekoši naudas Valsts kasē. Tādēļ tiks izmantots izdevīgākais brīdis, lai pārfinansētu valsts parādu.
DB jau rakstīja, ka Latvija no starptautisko aizdevēju asignētās summas «dižķibeles» seku likvidēšanai un ekonomikas pārkārtošanai iztērējusi 4,4 miljardus eiro, atlikušo pieejamo aizdevumu atstājot neskartu. Lielāko aizņēmuma daļu – 2,9 miljardus eiro - veido EK aizdevums. Aizdevuma atmaksas nosacījumi dažādām tā daļām ir atšķirīgi, un, piemēram, nākamgad Latvijai būs jāatdod SVF 228,5 miljoni latu. Līdz 2015. gadam starptautiskajiem aizdevējiem atdodamā summa būs jau 2,3 miljardi latu. Turklāt valstij jāsāk atmaksāt arī iepriekšējos parādus, 2014. gadā dzēšot 2004. gadā izdotās eiroobligācijas 400 miljonu eiro vērtībā. Tam attiecīgajā laikā sekos par tādu pašu summu 2008. gadā emitētās desmit gadu eiroobligācijas.