Latvijas institūta direktors Ojārs Kalniņš: "Tuvojoties NATO sammitam, aizvien biežāk izskan viedoklis, kas apšauba šī sammita nozīmi, un vairāk redz tā organizēšanā nelietderīgi izlietotus līdzekļus. Es šim viedoklim tomēr gribētu oponēt."
Visupirms, ļoti liela daļa no iztērētajiem līdzekļiem NATO sammita organizēšanai paliks šeit pat Latvijā. Iztērētā nauda paliks ieguldīta Rīgas infrastruktūrā, piemēram, Kalnciema ielas ēku sakārtošanā. Tāpat arī policija tiks apgādāta ar jaunu ekipējumu.
Turklāt Latvija iegūs nenovērtējamu pieredzi šādu pasākumu organizēšanā. Diemžēl šādi pasākumi, kāds šajā gadījumā ir NATO sammits, rada zināmas neērtības iedzīvotājiem un uzņēmējiem, jo saistītas ar viesu drošību. Tā kā NATO sammitu apmeklēs 26 valstu līderi, satiksmes ierobežojumi būs vērienīgi, taču es aicinātu cilvēkus būt saprotošiem. Iespējams, ka uzņēmējiem drošības prasību dēļ nāksies uz dažām dienām slēgt savus birojus, veikalus un kafejnīcas, taču šī ir tā reize, kad būtu nepieciešams spert soli pretī valstij. Organizējot NATO sammitu, teik veicināta Latvijas kā valsts atpazīstamība. Savukārt tā veicina ekonomisko sadarbību ar citām valstīm, palielina mūsu eksportu un veicina tūrisma nozares attīstību.
Šāda pasākuma organizēšana veido valstij pozitīvu tēlu un palielina tās prestižu. Šāda līmeņa tikšanās kā gaidāmais NATO sammits tiek rīkotas tikai tajās valstīs, kas ir apliecinājušas sevi kā uzticamu partneri un pierādījušas, ka tām ir nepieciešamā organizatoriskā kapacitāte. Uzskatu, ka politiskā, diplomātiskā un ekonomiskā ziņā gaidāmais NATO sammits ir vērtējams tikai pozitīvi. Domāju, divi galvenie iemesli, kāpēc NATO sammits šogad norisināsies tieši Rīgā, ir izskaidrojams ar prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas panākumiem starptautiskajā arēnā. Tāpat NATO arī ir novērtējis Latvijas ieguldījumu starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās.
NATO sammits ir vērtējams pozitīvi ne tikai tāpēc, ka Latvijai būs iespēja apliecināties kā līdzvērtīgai partnerei rietumvalstu vidū. Šis sammits Rīgā varētu likt arī mūsu austrumu kaimiņam, Krievijai, pārvērtēt savu attieksmi pret Latviju. Nedomāju, ka šis pasākums varētu saasināt starpvalstu attiecības, bet gan piespiest Krieviju nopietnāk izturēties pret Latviju.
Nebūtu korekti salīdzināt NATO sammitu Rīgā ar šogad notikušo hokeja čempionātu vai Eirovīzijas pasākumu pirms dažiem gadiem. Neviens šāds pasākums pilnībā neaizsniedz visu mērķauditoriju. Eirovīzijai līdzi seko tie, kam interesē popmūzika, bet NATO sammitam tie, kas ir saistīti ar drošības politiku. Katrs liels pasākums dubulto efektu, ja mērķis ir valsts tēla atpazīstamības veicināšana. Visai Baltijai šis sammits ir unikāls ar to, ka 26 valstu līderi var tikties vienā pilsētā un spriest par nākotnes drošības jautājumiem. Tas kaut kādā mērā liecina par to, ka NATO nākotnē rēķinās ar Latviju kā partneri.