Pēc AS Olainfarm meitas uzņēmuma SIA OlainMed 34 darbinieku publiskās vēstules, kurā viņi pauduši neizpratni par vadības maiņu, Dienas Bizness uz sarunu aicināja uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Viktoriju Zefirovu-Tačinsku un valdes locekli Darju Cvetkovu
AS Olainfarm ir biržā kotēts uzņēmums, kuru kopš galvenā īpašnieka Valērija Maligina nāves vij strīdi par pārvaldību uzņēmumā. Tomēr līdz šim akcionāru strīdi par kontroli uzņēmumā tieši neskāra darbiniekus ne Olainfarm, ne saistītajos uzņēmumos. SIA OlainMed darbinieku publiskā vēstule bija gluži kā zibens spēriens no skaidrām debesīm, kas liecina, ka cīņa par varu sasniegusi zemāku līmeni par Olainfarm padomi vai valdi.
Kā vispār sākās Olainfarm stāsts par veselības aprūpes iestādēm? Tas taču nav zāļu ražotāja pamatbizness?
V. Zefirova-Tačinska: Mani 2016. gadā uzrunāja Valērijs Maligins ar nolūku uzsākt jaunu darbības veidu, konkrēti - attīstīt veselības aprūpes iestādes. Tas bija pilnīgi jauns projekts. 2016. gada beigās tika iegādāta klīnika SIA Diamed, kas atrodas Rīgā. Līdz šā gada 23. aprīlim biju SIA Diamed valdes priekšsēdētāja. 2017. gadā Olainfarm no Olaines pašvaldības izsoles kārtībā nopirka Olaines veselības centru, kas arī ir SIA OlainMed. Šī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja biju mazliet ilgāk - līdz šā gada jūlija beigām. Klīnika Diamed jau pērn uzsāka strādāt ar peļņu, savukārt SIA OlainMed, kam priekšā garāks ceļš, apgrozījums 2018. gadā pieauga par 26% attiecībā pret 2017. gadu. Uzņēmumu rezultativitātes rādītāji ir labi, abi turpina attīstīties.
Mazliet sīkāk par SIA OlainMed! Kad nopirka, kādi noteikumi, kāds nolūks?
D. Cvetkova: SIA OlainMed iegādājās izsolē, kuras rezultātus apstiprināja 2017. gada 28. jūnijā. Tobrīd arī mani uzaicināja strādāt uzņēmumā, un es kļuvu par uzņēmuma izpilddirektori un vēlāk arī par valdes locekli. Līdz ar uzņēmuma iegādi tika izvirzīti uzņēmuma attīstības mērķi. Olaines pašvaldība apzinājās, ka nespēj veikt investīcijas nepieciešamajā apmērā. Bija nepieciešama ēkas rekonstrukcija un medicīnisko iekārtu iegāde. Olainfarm, pērkot OlainMed , apņēmās investēt 230 tūkstošus eiro. Olainfarm pirkuma līgumā apņēmās realizēt turpmāku veselības iestādes attīstību, lai nodrošinātu ar kvalitatīviem medicīniskajiem pakalpojumiem Olaines novada iedzīvotājus. Tāda bija Valērija Maligina iecere, ka šī būs gluži kā uzņēmuma dāvana Olainei. Viņš tā arī teica, ka medicīnas centrs jāuztaisa kā konfekte. Tās bija rūpes ne tikai par Olaines iedzīvotājiem, bet arī par uzņēmuma darbiniekiem, lai viņiem nevajadzētu meklēt medicīnas pakalpojumus kaut kur Rīgā, bet nepieciešamāko varētu saņemt turpat Olainē.
Bija kādas problēmas? Kur ir sākums tam, ka šobrīd vairs uzņēmumā nestrādājat?
V. Zefirova-Tačinska: Šā gada 1. aprīlī notika kārtējās izmaiņas Olainfarm vadībā. Šā gada 15. aprīlī biju Olainfarm valdē, lai stāstītu visu par abiem uzņēmumiem, kuru valdes priekšsēdētāja esmu. Jau tobrīd akcentēju, ka OlainMed ir nepieciešami līdzekļi remontdarbu pabeigšanai. OlainMed ēkas rekonstrukcija tika uzsākta 2018. gada oktobrī, vienlaikus turpinot sniegt medicīniskos pakalpojumus. Daļa naudas jau bija iedota, bet darbu pabeigšanai bija nepieciešams solītais finansējums. 23. aprīlī bez paskaidrojumiem tiku atcelta no valdes priekšsēdētājas amata SIA Diamed. Tika paziņots, ka esmu zaudējusi vadības uzticību. Nekādu rakstisku skaidrojumu, ne pamatojumu, nedz arī kādu valdes sēdes protokolu par iemesliem, kādēļ pelnoša uzņēmuma vadītājs pēkšņi zaudējis uzticību, tā arī nesaņēmu. Pārtraucot pilnvarojuma līgumu, man pienācās saņemt kompensāciju. Bet to atteicās maksāt. Tāda bija Laura Macijevska nostāja, jo iepriekšējās valdes pilnvarojuma līguma nosacījumi viņam neesot saistoši. Tajā pašā laikā no SIA OlainMed valdes priekšsēdētājas amata mani neatbrīvoja, droši vien tādēļ, ka risināmu jautājumu bija vairāk nekā valdes spēja tos atrisināt. Vajadzēja pabeigt rekonstrukciju, norēķināties par darbiem un piegādāto medicīnisko aprīkojumu.
D. Cvetkova: Tobrīd SIA Diamed ieradās trīs cilvēku komanda – Sandra Bluķe, viņas dēls Valters Bluķis un Jēkabs Zīle ar paziņojumu, ka Viktorija ir atcelta no valdes priekšsēdētājas pienākumu pildīšanas, jo ir zaudējusi īpašnieku uzticību. Principā teksts bija tāds – nododiet lietas un esiet brīvi! Tobrīd viņiem līdzi nebija neviena dokumenta, kas varētu apliecināt viņu pilnvaras pārņemt Diamed lietas un vadību.
Pēc atbrīvošanas no SIA Diamed valdes priekšsēdētājas amata ir pateikts, ka vairs nebaudāt uzņēmuma īpašnieku uzticību, bet tajā pašā laikā ir jāvada SIA OlainMed. Uzņēmumam ir parādi un tekošie rēķini. Jūsu rīcība?
V. Zefirova-Tačinska: 23. un 29. aprīlī visai Olainfarm valdei sūtīju e-pastu un speciālu ziņojumu, tostarp valdes priekšsēdētājam Laurim Macijevskim par to, ka situācija ir sarežģīta un nepieciešama tūlītēja rīcība. Bija iekavēti kārtējie maksājumi. Līdzīgi turpināju jautāt un atgādināt par situāciju ar rekonstrukciju 15. maijā. Atbildi, vai pieņemt lēmumu par rekonstrukcijas apturēšanu, nesagaidīju. Veselības centrs bija izremontēts un bija jānodod, bet atbildes tā arī nesaņēmu.
Celtnieki naudu ir saņēmuši?
V. Zefirova-Tačinska: Nesaņemot finansējuma atlikušo daļu situācijā, kad uzņēmumam draudēja maksātnespēja, zaudēju cerību strādāt šādas vienvirziena komunikācijas apstākļos . Tādēļ 30. jūlijā uzrakstīju uzteikumu vadīt OlainMed. Tā bija totāla ignorance no valdes puses. Ar mani vienkārši nerunāja un neizmaksāja daļu aizdevuma, kuru mātes uzņēmums bija solījis. Pēc ilgām cīņām augusta beigās OlainMed solīto maksājumu saņēma, bet, vai tas tika izmaksāts celtniekiem, nezinu, jo uzņēmumā jau vairs nestrādāju.
Vai bija saprotams, kādas izmaiņas ir gaidāmas SIA OlainMed?
D. Cvetkova: 3. jūnijā mani uzaicināja uz Olainfarm valdes sēdi. Es esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Tobrīd manam mazulim bija 8 mēneši. Valdes sēdē kādu stundu mani izjautāja par OlainMed darbību, un viens no jautājumiem bija – vai esmu ar mieru agrāk atgriezties darbā? Tā kā uzņēmumā bija valdes priekšsēdētāja, kas tīri labi tika galā ar pienākumiem, es arī pārjautāju, vai ir kādas indikācijas, ka tas būtu nepieciešams. Finālā pateica, ka sazināsies, ja vajadzēs. Tad arī būšot finanšu piedāvājums un sarunas par uzņēmuma attīstību.
Augusta sākumā jau gan viss bija skaidrs, jo Viktorija Zefirova-Tačinska bija darbu OlainMed uzteikusi?
D. Cvetkova: 8. augustā man zvanīja Mārtiņš Tambaks ar vēlmi tikties un izrunāt OlainMed situāciju. Pēc 15 minūtēm Olainfarm jurists mani brīdināja, ka M. Tambaks ir trešais valdes loceklis OlainMed un tas apstiprināts Olainfarm valdē. Tūdaļ ir jānoformē OlainMed valdes sēdes protokols un mani ir jāievēl par OlainMed valdes priekšsēdētāju. Vēl pēc laiciņa tas pats jurists man zvanīja un sacīja, ka nekāda izmaiņu reģistrācija nenotiks, jo lēmums Olainfarm valdē ir apturēts. Dokumenti tika gatavoti uz 9. augustu. It kā bija apturēts lēmums par M. Tambaka iecelšanu valdē, un loģiski, ka mani par valdes priekšsēdētāju ievēlēt nevarēja. Otrs valdes loceklis Jānis Klievēns bija atvaļinājumā, mēs nolēmām paņemt pauzi līdz pirmdienai, kad visu varētu noskaidrot klātienē. Tā arī darīju - aizgāju uz Olainfarm, un tur tā pati juriste M. Tambakam pateica, ka nekāds lēmums nav apturēts un viņš var būt valdes loceklis. 12. augustā bija skaidrs, ka mani vēlas iecelt valdes priekšsēdētāja amatā, bet nebija nekādas skaidrības, kas īsti notiek ar manu dekrēta atvaļinājumu. Skaidrs, ka jaunie pienākumi nebija savienojami ar pabalstu, un vēlējos zināt noteikumus. Par to nebija nekādas skaidrības. Nebija skaidrības arī par OlainMed izmaksājamo naudu, lai uzņēmums varētu turpināt darbību. 13. augustā mani informēja, ka Lauris Macijevskis mani gaida uz sarunām, lai apspriestu mani interesējošos jautājumus. Turpat jau gaidīja dokumenti, kur man vajadzēja parakstīties kā valdes priekšsēdētājai. Konstruktīva dialoga sarunās nebija. Dialogs bija saspringts. Ja uzņemos atbildību, tad dokumenti jāparaksta uzreiz. Tiku brīdināta - ja to nedarīšu, OlainMed valdei un man personīgi iestāsies atbildība par to, ka neesam laikus reģistrējuši izmaiņas. Kad sāku runāt par lietām, kuras interesē mani, tad sacīja, ka nepatīk, ka vienlaikus esmu OlmaMed valdes locekle un izpilddirektore, bet šāda prakse iepriekš bija visā Olainfarm. Manus iebildumus nepieņēma. Sarunas noslēdzās ar draudiem par sodu OlainMed valdei un konkrēti man.
Tajā pašā laikā pienākumus uzņemties nevarējāt, jo nebija skaidrs, vai OlainMed ir trešais valdes loceklis un vēlēšanas maz ir iespējamas?
D. Cvetkova: Tieši tā, informācijas jau man nebija. Ne protokolu, ne lēmumu, tikai juristes mutiski sniegtā un mainīgā informācija. Sarunas tonis paaugstinājās. Juriste pauda neizpratni. Kas mums vēl būtu vajadzīgs?` Visbeidzot es dzirdēju veselu virkni aizvainojumu Mārtiņam Tambakam, kuram jākļūst par valdes locekli. Saruna bija patiešām pretīga. Es līdz tam nespēju iedomāties, ka mātes uzņēmuma valdes priekšsēdētājs spēj tā runāt. Tas bija šoks un iemesls, kādēļ uzrakstīju uzteikumu OlainMed valdei. Lai arī es nebiju šo vārdu adresāte, es sapratu attieksmi pret cilvēkiem, saskatīju to cilvēciskās cieņas latiņu, un tas lika izdarīt secinājumus par tālāko sadarbību. Pie tam biju jau saņēmusi draudus par to, ka tikšu sodīta, ja nerīkošos, kā liek.
Vai Olainfarm valdei izskaidrojāt, kādēļ aizejat no valdes locekļa amata, un vai domājat pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma atgriezties OlainMed izpilddirektores amatā?
D. Cvetkova: Esmu plānojusi atgriezties OlainMed, bet man ir pamatotas bažas, ka arī ar mani gribēs izrēķināties. Savukārt Olainfarm valdei savam uzteikumam klāt pievienoju pavadvēstuli, kurā izskaidroju iemeslus, jo vairāk tādēļ, ka to sarunu dzirdēju ne tikai es, bet arī Mārtiņš un citi cilvēki.
Kā noslēdzās izmaiņas OlainMed?
D. Cvetkova: Pēdējais no vecajiem valdes locekļiem – Jānis Klievēns - tika iepazīstināts ar jauno valdes priekšsēdētāju Jēkabu Zīli. Par to zinu jau no kolēģa atstāstījuma. Tad arī sekoja darbinieku publiskā vēstule, jo viņi bija informēti par maniem atkāpšanās iemesliem.
Man no šīs darbinieku vēstules top skaidrs vienīgi tas, ka viņiem nekas nav skaidrs un tādēļ viņi arī satraucas. Vai jums ir saprotama Olainfarm valdes rīcība un attieksme? Tika rakstīti e-pasti, uzdoti jautājumi, atbildes kāda no jums saņēma?
D. Cvetkova: Ne uz maniem jautājumiem e-pastos, ne uz Viktorijas zvaniem, īsziņām atbildes nekad nav bijušas. Vienīgais, par ko mūs informēja, ka jaunais valdes priekšsēdētājs Jēkabs Zīle kopā ar Lauri Macijevski brauks iepazīties ar OlainMed. Līdz tam mirklim Olainfarm valdes priekšsēdētājs OlainMed nebija iegriezies. Tad arī novadīju pēdējo ekskursiju kungiem un bija pirmā un pēdējā jēdzīgā saruna. Starp citu, bija arī atziņa, ka trūkstošo naudu Olainmed laikā nav pārskaitījuši.
Stāsta beigas?
D. Cvetkova: Ne gluži. Ar nelielu atkāpi. OlainMed vēl pirms jaunā valdes priekšsēdētāja iecelšanas ieradās četru auditoru brigāde izbijuša VID Finanšu policijas darbinieka vadībā un rīkojās bez jebkāda pilnvarojuma, ņēma dokumentus, skatījās datus, manuprāt, pārkāpjot jebkādus noteikumus par datu aizsardzību. Viņu vidū bija arī nākamais valdes priekšsēdētājs Jēkabs Zīle. Tad arī tika nopublicēta darbinieku vēstule sociālajā tīklā Facebook, un drīzumā ieradās arī tas pats izbijušais VID darbinieks un draudēja darbiniekiem, ka būs iesniegums policijā, jo ļaudis rīkojušies pretlikumīgi, lai gan pats kā pārbaudītājs nekautrējoties lūkojās pacientu kartītēs medicīnas iestādē.
Starp citu, nekur nav pateikts, ka trešais valdes loceklis OlainMed darbu ir uzsācis. Juridiski tas nav stājies spēkā. Valde palika divu cilvēku sastāvā un ievēlēja priekšsēdētāju, tika grozīti statūti, un tas tika reģistrēts Uzņēmumu reģistrā.