Dažās pēdējās nedēļās pasaules lielākajos akciju tirgos izvērsušies vērtspapīru pirkšanas prieki, un akciju cena strauji ceļojusi augstāk.
Ir gan finanšu eksperti, kas uzdod jautājumus par šāda pieauguma vēl ilgāku turpināšanos. Galvenie riski joprojām saglabājoties. Tāpēc esot vērts atcerēties, kādas iepriekš ir bijušas pārlieka optimisma sekas.
Novembrī vispasaules MSCI All Country World akciju indeksa vērtība pieauga par 12,2%, kas ir viens no labākajiem akciju ikmēneša rezultātiem vēsturē. Uz visai strauja pieauguma takas akcijas atrodas arī decembra sākumā.
Vakcīna un vēlēšanas
"Tik ievērojamu kāpumu sekmēja vairāki faktori. Visnozīmīgākais no tiem, visticamāk, bija vairāku uzņēmumu paziņojums par to, ka ir izstrādāta vakcīna pret koronavīrusu un iedzīvotāju vakcinācija varētu sākties jau decembra vidū. Investori, kuru noskaņojumu oktobra beigās aptumšoja bažas par ilgstošu pārvietošanās ierobežojumu ieviešanu Eiropā un, iespējams, arī ASV, uzņēma paziņojumu par vakcīnas izstrādi ar lielu sajūsmu, jo tas ļauj cerēt, ka cilvēku dzīves un pasaules ekonomika atgriezīsies normālās sliedēs daudz ātrāk, nekā likās līdz šim. Tāpēc nebija nekāds pārsteigums, ka novembrī vislabāko sniegumu demonstrēja cikliskās nozares, kuras ekonomikas kritums gada sākumā skāra īpaši smagi. Līdz novembrim šādu uzņēmumu akcijas bija tikai daļēji atguvušās no krituma martā, jo tiem ir grūti uzlabot savus finanšu rezultātus ekonomikas lejupslīdes apstākļos. Cikliskās nozares ietver, piemēram, enerģētikas sektoru, lidsabiedrības, autoražotājus, nekustamā īpašuma sektoru u.c. Turpretī 2020. gada visstraujāk augošās – "FANMAG" akcijas – palielinājās visnotaļ mērenā tempā, joprojām par 5% procentiem atpaliekot no cenu līmeņa, ko tās sasniedza augusta beigās, un Nasdaq 100 akciju indeksam izdevās vēlreiz uzrāpties atvasarā sasniegtajā virsotnē vienīgi decembra sākumā. Līdz ar to situācija novembrī faktiski liecina, ka tirgū notiek plaša rotācija, agrākajiem neveiksminiekiem cenšoties panākt iepriekšējo mēnešu līderus," neseno situāciju skaidro Luminor Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš.
Viņš vēl piebilst, ka līdz ar vakcīnu esot jāpiemin arī ASV prezidenta vēlēšanu rezultāti. "Lai gan ir grūti pateikt, vai Donalda Trampa uzvaras gadījumā finanšu tirgu reakcija būtu mazāk pozitīva nekā tā, ko novērojām pēc Džo Baidena uzvaras, viens ir pilnīgi skaidrs – investori atviegloti uzelpoja, jo vēlēšanas bija beigušās un noritēja samērā mierīgi, bez nopietniem incidentiem. Pirms tam bija bažas, ka pēdējos gados, pieaugot sociālajai spriedzei starp demokrātu un republikāņu atbalstītājiem, ASV sabiedrība ir radikalizējusies, un vēlēšanu rezultāti var izraisīt nemierus un pat grautiņus lielāko ASV pilsētu ielās. Tomēr, pat neskatoties uz to, ka Donalds Tramps joprojām nevar samierināties ar vēlēšanu iznākumu, pārējie iedzīvotāji bez īpašām problēmām pieņēma demokrātu kandidāta uzvaru, un ar vēlēšanām saistītie riski samazinājās," norāda Luminor eksperts.
Pozitīvais ir iecenots
Kopumā ziņas par vakcīnas izstrādi un ASV vēlēšanu noslēgšanās ievērojami veicināja investoru optimismu par ekonomikas nākotnes izredzēm. Saskaņā ar ietekmīgās organizācijas AAII (Amerikas Individuālo investoru asociācija) veikto aptauju, liela daļa investoru, kuri gandrīz visu 2020. gadu gatavojās akciju cenu kritumam, beidzot ir mainījuši savas domas un gaida cenu celšanos. Turklāt tik augsts optimisma līmenis nav novērots kopš 2018. gada janvāra. Tādu pašu ainu iezīmē arī dati par jauniem ieguldījumiem biržā tirgotos fondos un ieguldījumu fondos - līdzekļu pieplūdums šajos fondos sasniedzis visaugstāko atzīmi kopš 2018. gada janvāra un marta.
"Patiesībā salīdzinājums ar 2018. gada janvāri ir interesants, jo toreizējā eiforija sakrita ar ekonomikas izaugsmes tempa palēnināšanos. Iznākumā straujajam kāpumam pasaules akciju tirgos divu gadu garumā pienāca gals, un jauni cenu rekordi tika sasniegti tikai 2019. gada decembrī. Ja runājam par pagājušo gadu, jāpiemin, ka arī toreiz ekonomiskā situācija nebija iepriecinoša, taču akciju cenu kāpumu sekmēja cerības uz tirdzniecības līguma noslēgšanu starp ASV un Ķīnu, kas paātrinātu ekonomikas izaugsmi. 2020. gada janvāra vidū tirdzniecības līgums beidzot tika noslēgts, globālā akciju tirgus rezultāti bija rekordaugsti, un investori bija pilni optimisma par finanšu aktīvu nākotnes izredzēm. Tomēr jau pēc mēneša mēs bijām liecinieki vienam no vissmagākajiem akciju tirgus sabrukumiem vēsturē. Vai mums būtu jāuztraucas par šiem optimisma uzplūdiem? Viennozīmīgi to nevar apgalvot. Ja vakcinācija izrādīsies sekmīga, pārvietošanās ierobežojumi tiks atcelti, ekonomikas atveseļošanās turpināsies un akciju kāpums var turpināties vēl vairākus mēnešus. Tomēr jāuzsver, ka finanšu aktīvu cenu pašreizējais ievērojamais pieaugums un investoru vairākuma optimisms neizslēdz pretēju scenāriju realizēšanos. Šobrīd riskanto aktīvu vērtībās ir iecenota ļoti pozitīva notikumu attīstība. Novirzīšanās no sagaidāmā scenārija vai kāds negaidīts šķērslis, mūsuprāt, var ievērojami sašūpot finanšu tirgus. Notikumi pēdējos trīs gados lieliski apstiprina šo argumentu," uzskata A. Krūmiņš un piebilst, ka galvenie riski tā izgaisuši nav.
"Pirmkārt, spriežot pēc daudziem vērtēšanas kritērijiem, riskanto aktīvu cenas vēl aizvien ir visaugstākajā līmenī, kāds novērots pēdējo 20 gadu laikā. Otrkārt, ASV joprojām nav pieņemts likumprojekts par fiskālajiem stimuliem. Tāpēc, ja par spīti visiem paziņojumiem par vakcīnas izstrādi ASV nāksies vēlreiz slēgt savu ekonomiku, ekonomiskās sekas var būt pasmagas. Treškārt, pat pozitīvas notikumu attīstības gadījumā nav skaidrs, vai ekonomika spēs atgriezties pirms Covid-19 krīzes līmenī, jo bankrotu un bezdarbnieku skaits tomēr ir augsts, saglabājas jaudu pārpalikuma un pazemināta pieprasījuma riski. Tai pat laikā akciju tirgos cenu rekordi krīt cits pēc cita, it kā šādu risku nemaz nebūtu. Mūsuprāt, šis ir īstais brīdis, kad vairāk piesardzības nenāktu par ļaunu".