Vācija uz laiku aizliegs īso pārdošanu, ja nav ieņemta bāzes pozīcija ar valsts obligācijām un atvasinātajiem kredītsaistību neizpildes mijmaiņas līgumiem (CDS) pēc tam, kad amatpersonas vaino šīs darbības Eiropas parādu krīzes veicināšanā, raksta Bloomberg.
Tāpat tiks aizliegta desmit banku un apdrošinātāju nesegtā vērtspapīru tirdzniecība – tas attieksies uz Allianz SE, Deutsche Bank AG, Commerzbank AG, Deutsche Boerse AG, Deutsche Postbank AG, Muenchener Rueckversicherungs AG, Hannover Rueckversicherungs AG, Generali Deutschland Holding AG, MLP AG un Aareal Bank AG.
Aizliegums stāsies spēkā pusnaktī un paredzams, ka tas ilgs līdz 2011. gada 31. martam. Šī rīcība nepieciešama dēļ ārkārtīgi lielā svārstīguma eiroobligāciju tirgū, skaidrojis Vācijas finanšu regulators.
Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Nikolā Sarkozī ir izteikuši vēlmi ierobežot spekulācijas ar valstu CDS, kā arī Eiropas Savienības pārstāvji ir rosinājuši stingrākas prasības darījumiem.
Lielā akciju short selling (akciju aizņemšanās un to tālāka pārdošana) radīja ievērojamas cenas kustības, kas var apdraudēt visas finanšu sistēmas stabilitāti.
«Savā veidā tā ir politiķu cīņa pret tirgu, un es esmu noskaņota uzvarēt,» sacījusi A. Merkele. «Spekulanti ir mūsu pretinieki.»
Šos jaunos noteikumus asi kritizē juristi, kuri sacījuši, ka noteikumus vajadzēja paziņot laicīgi.
«Veids, kā tas tika paziņots, ir ļoti bezatbildīgs, un daudzus tirgus dalībniekus iedzina panikā,» norādījis advokāts Darrens Fokss.
Tā saucamā short selling akciju tirdzniecība nozīmē, ka hedžfondi vai citi investori aizņemas akcijas, kuras viņiem nepieder un pārdod ar cerību, ka cena ies uz leju. Ja tā notiek, viņi atpērk akcijas par zemāku cenu, atdod tās īpašniekam un patur starpību.
«Šīs negaidītās ziņas liecina, ka politiķi īsteno nepareizos pasākumus, jo problēmas tiek tikai aizkavētas, tā vietā, lai atzītu to pastāvēšanu un spertu nepieciešamos soļus ekonomikas stabilizēšanai,» uzskata Sampo Life Privāto ieguldījumu pārvaldes vadītājs Pauls Lukka.
Būtībā visas darbības, ar kurām valdība iejaucas cenu noteikšanā (pirkšanas vai pārdošanas ierobežošana), aptur finanšu mehānismu pareizu darbību, kas ir ļoti problemātiski. Īsi sakot – aizliegumu mērķis ir noliegt problēmu pastāvēšanu, jo tās vairs neatspoguļojas tirgus cenās.
Āzijā pagājušajā naktī ir pārdoti lieli eiro apjomi, cenai sasniedzot šī cikla zemākos līmeņus (EUR/USD 1,2144), un Vācijas valsts obligāciju ienesīguma līmeņi šodien būs strauji kritušies. Īstermiņā arī Dienvideiropas valstīs valsts obligāciju ienesīguma likmes samazinās procentu likmi, tādejādi pozitīvi ietekmējot fiksēto ienākumu instrumentus.
Taču ilgtermiņā Eiropai nāksies pierādīt, ka tā tomēr spēj pieņemt pareizos lēmumus īstajā laikā, uzsver eksperts.
Riska prēmijas tirgos pēc īsa stabilitātes perioda atkal palielināsies, un akciju tirgiem tas nozīmē svārstību atsākšanos.