Neraugoties uz finanšu sistēmas «sabrukumu» pērn, kā rezultātā miljoniem investoru zaudēja miljardiem dolāru, viens cilvēks spēja gūt vēsturisku peļņu: Džons Polsons (John Paulson), hedžfonda menedžeris Ņujorkā, raksta The Wall Street Journal.
Viņa firma laika posmā no 2007.gada līdz 2009.gada sākumam nopelnīja 20 miljardus ASV dolāru. Dž. Polsona personīgais ieguvums 2007.gadā ir gandrīz 4 miljardi ASV dolāru jeb vairāk nekā 10 miljoni dienā.
Vai ir kādas investēšanas pamācības, ko vidējais investors var gūt no šī cilvēka panākumiem? Atbilde ir - jā:
1. Nepaļaujieties uz ekspertiem.
Sabrūkot mājokļu un akciju tirgiem, 2007. un 2008. gadā daudzi investori zaudēja milzīgas summas. Taču visvairāk zaudēja komercbankas un investīciju bankas, kuras iegāza «toksiski», ar nekustamā īpašuma tirgu saistīti vērstpapīri. Šīs investīcijas bija pašu baņķieru veikums un Volstrītas vadošie analītiķi bija galvojuši par to drošību, savukārt Dž. Polsons un vēl daži citi saskatīja šo investīciju risku.
2. «Burbuļa» nepatikšanas.
Pēdējo gadu tā sauktie «burbuļi», ieskaitot, mājokļu, enerģētikas, tehnoloģiju un Āzijas valūtu, liecina, ka finanšu tirgos kļūst arvien grūtāk orientēties un ir lielāks risks «aizšaut garām». Mūsdienās investori lasa tos pašus rakstus, skatās tās pašas biznesa televīzijas programmas un uzklausa tos pašus padomus. Jums ir jābūt savai izejas stratēģijai.
3. Fokusējieties uz parāda vērtspapīru tirgiem.
Vairums investoru vēro kāpumus un kritumus akciju tirgos, bet viņiem ir tikai neliela nojausma, kas notiek parāda vērtspapīru tirgos. Tā ir kļūda. Tieši tur bija vērojamas agrīnās gaidāmo nepatikšanu pazīmes. Tās pēcāk pārgāja uz mājokļu un akciju tirgiem, un ekonomiku kopumā.
4. Pārvaldiet jauninājumus.
Dž. Polsons guva iespaidīgu peļņu, pērkot kredītsaistību neizpildes mijmaiņas līgumus (credit default swaps jeb CDS), kas kalpo kā apdrošināšana. Taču daudzus ekspertus šie līgumi mulsināja vai arī viņi bija pārāk slinki, lai izglītotu paši sevi par šo relatīvo jauninājumu. Arī Dž. Polsona komandai nebija pieredzes ar CDS, bet viņi ieguldīja laiku, lai par tiem mācītos.
5. Apdrošināšana atmaksājas.
Neskaitāmus investorus uztrauca iespējamā mājokļu tirgus «eksplodēšana», bet tikai daži rīkojās, neraugoties uz to, ka apdrošināšana, piemēram, CDS līgumi, tajā laikā tirgojās par ļoti zemām cenām. Lai arī cik lēta tajā laikā bija apdrošināšana, daudzi profesionāļi to ignorēja.
6. Pieredzei ir nozīme.
Daži no lielākajiem ieguvējiem sabrukuma laikā bija pusmūža investori. Viņi bija piedzīvojuši iepriekšējās lejupslīdes, kamēr daži baņķieri un analītiķi pazina tikai labos laikus. Mācība: vēsturiskā perspektīva var būt vērtīgs līdzeklis.
7. Neiemīlieties (investīcijās).
2009.gada sākumā Dž. Polsons, vērojot uzlabojumus, atkal pievērsās bankām un finanšu kompānijām, no kurām viņš bija novērsies 2008.gadā. Viņa sperto soļu rezultātā šogad viņam atkal izdevies nopelnīt. Mācība: pat labākais darījums neilgst mūžīgi.
8. Veiksme palīdz.
Tikai pāris mēnešus pēc tam, kad Dž. Polsons bija nodrošinājies pret kritumu mājokļu tirgū, mājokļu cenas ASV sāka krist.
Pārmērīgi neriskējiet nevienā darījumā, pat ja esat par to pilnīgi pārliecināti.