Līdzīgi kā citi talanti, arī uzņēmējspēja ir īpašība, kas daļēji ir iedzimta, ar pacietību un darbu iespējams to attīstīt, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Uzņēmēju viedoklis par to, vai ir tāds uzņēmēja «gēns» vai arī visu var iemācīties darot, dalās. Daļa uzskata, ka uzņēmējspējas ir daļēji iedzimtas, citi – ka visu var iemācīties. «Uzskatu, ka cilvēks piedzimst ar šo īpašo domāšanas veidu un dzīves laikā kļūst par uzņēmēju,» saka Kristers Moisejs, 3D printeru ražotāja SIA Mass Portal līdzīpašnieks. Tam piekrīt Valters Šverns, kapsulu garšvielu maisījumu Kapsulings idejas autors. Viņš iesaka paskatīties uz bērniem, kuri darbojas ar Lego, – viņiem galvās ir redzējums, sirdīs – aizrautība, un tiek gūts rezultāts. «Būt uzņēmējam, uzņemties – tas ir cilvēka dabā, tikai šajā laikmetā tas «īpašais» izpaužas kā drosme atļauties izkustēties no ērtā dīvāna. Zinu daudzus, kuri gadiem nevar saņemties tikt laukā no ikdienas «riņķa danča». Redzu, kā viņi grib, bet nespēj noticēt paši sev, jo nav jau reālas pieredzes. Principā ikvienam sapņotājam jebkurā vecumā ir iespējams kļūt par biznesmeni. Šķiet, ka vēl viens aspekts, kas aptur vēlmi darīt savu lietu, ir kredītu jūgs vai tik ierastie tēriņi, no kuriem negribas šķirties,» spriež V. Šverns.
«Uzņēmējam ir jāpiemīt zināmam īpašību kopumam un arī spējām. Trūkstošās var mēģināt attīstīt, kā arī kompensēt, deleģējot cilvēkiem, kam ir nepieciešamās īpašības un kompetences, kuriem, apvienojoties un dodot savu atšķirīgo redzējumu, veidotos sinerģija. Būtu labi, ja savus talantus un spējas cilvēki atklātu ātrāk – beidzot pamatskolu, jo tad veiksmīgāk tiktu izvēlēts izglītības virziens, profesija, rezultātā radot veiksmīgāku un laimīgāku cilvēku,» domā Signe Auziņa, Latvijas dizaina preču veikala Etmo īpašniece. Cilvēkiem patīk pasapņot, bet patiesa vēlme sākt biznesu nav pietiekami liela, jo uzņēmējdarbība, pirmām kārtām, ir gatavība uzņemties risku un atbildību, kas lielu daļu cilvēku attur rīkoties, nepieciešamas ir arī ambīcijas. «Mani pamudināja vēlme kļūt neatkarīgai, realizēt savu radošo potenciālu un zināmā mērā arī bērnības sapņus, likt lietā savu izglītību un pierādīt sev, ka es varu. Uzskatu, labāk dzīvē mēģināt, pieņemot, ka var arī neizdoties, nekā nodzīvot visu dzīvi sapņojot un dzīves nogalē domāt, kā būtu, ja būtu, nožēlojot, ka neesi pamēģinājis,» spriež S. Auziņa.
Visu rakstu Uzņēmējs = talants + darbs lasiet 18. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.