Pēdējo gadu laikā palielinājušies naudas sodu un naudas piedziņas apmēri par noziedzīgiem nodarījumiem, t.sk., par kukuļošanu un naudas atmazgāšanu, informē Tieslietu ministrija.
Naudas sods tiek uzskatīts kā viens no efektīvākajiem sodiem par ekonomiskajiem noziegumiem. Uz to ir norādījusi arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, veicot Latvijas tiesību aktu atbilstības Konvencijai par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos novērtējumu. Naudas sodi fiziskajām personām un naudas piedziņas apmēri juridiskām personām ir palielināti, lai personas atturētu no nelikumīgas rīcības.
Kā norāda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: «Tieslietu ministrijas izstrādātās izmaiņas bija jāievieš, lai sekmētu personu atturēšanos no šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas. Šādi bargi sodi ir labs prevencijas līdzeklis ekonomisko noziegumu novēršanai». Pateicoties paaugstinātajiem naudas sodu apmēriem, vainīgajam varēs piemērot taisnīgu un samērīgu sodu, kas sasniegs kriminālsoda mērķi, atzīst Dzintars Rasnačs.
Pagājušā gada 3.decembrī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas būtiski palielināja maksimālos naudas sodu apmērus, bet reizē ar minimālās algas paaugstināšanos šajā gadā pieaudzis arī naudas soda apmērs, ko var piemērot par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.
Grozījumi Krimināllikumā palielina fiziskām personām piemērojamos maksimālos naudas sodu apmērus un attiecīgi ir palielināti naudas sodi arī par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem kā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana jeb naudas atmazgāšana, grāmatvedības pārkāpumi un kukuļdošanu. Turpmāk tiesas varēs piemērot par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, kas izdarīta pēc 2015.gada 3.decembra līdz pat 370 000 eiro lielu naudas sodu fiziskajai personai, bet ja šis noziedzīgais nodarījums būs izdarīts personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās, tad 740 000 eiro, bet ja lielā apmērā – 3,7 miljoni.
Par grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu maksimālais naudas sods ir 370 000 eiro, bet, ja tie ir radījuši būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldes kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm vai tas ir izdarīts mantkārīgā nolūkā, maksimālais naudas sods ir 740 000 eiro. Savukārt par kukuļdošanu maksimālais naudas sods ir 370 000 eiro, bet ja tā ir izdarīta lielā apmērā vai to ir izdarījusi valsts amatpersona, vai personu grupa vai organizēta grupa – 3,7 miljoni eiro.
Savukārt jau 2013.gada 1.aprīlī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas būtiski palielināja maksimālo naudas piedziņas apmēru juridiskām personām kā piespiedu ietekmēšanas līdzekli par noziedzīgo nodarījumu, kuru juridiskās personas interesēs vai tās labā vai tās nepienācīgas pārraudzības vai kontroles rezultātā ir izdarījusi fiziskā persona.
Šajā tabulā uzskatāmi var redzēt naudas sodu apmēru pieaugumu pēc noziedzīgo nodarījumu klasifikācijas: