Tallinas ielas kvartāls atradis savu identitāti, kas cieši saistīta ar laikmetīgo un ielu mākslu; mērķis nav būt ekskluzīvam, elitāram un nesaprastam.
Kopš pagājušās vasaras Rīgā kļuvis par vienu pievilcīgu kvartālu vairāk, jo dažādām radošām izpausmēm tika atvērts aptuveni 6000 m2 plašais Tallinas ielas kvartāls. To savā paspārnē paņēmusi biedrība Free Riga, kas savu darbību ar akciju Occupy Me sāka 2013. gadā un līdz šim panākusi, ka vairākās pamestās ēkās un teritorijās tiek iedvesta dzīvība, kamēr to īpašnieki tās atkal atgriež atpakaļ nekustamā īpašuma mašinērijai.
Katram savs ieguvums
«Nav nekāds noslēpums, ka Rīgā senās un aizmirstās teritorijas un īpašumi ir pārpārēm. Ir ļoti daudz tukšu māju, kuras vajadzētu lietderīgi izmantot. Free Riga ir radījusi piemērotāko modeli, kā vērt vaļā tukšās mājas un laist iekšā tos, kuriem nav telpu, tos, kuri vēlas sākt kaut ko jaunu un nav gatavi tik daudz riskēt, nomājot dārgas komercplatības. Arī Tallinas ielas kvartāls sniedz iespēju te attīstīt biznesu, rast mājvietu radošām un mākslinieciskām izpausmēm. Es ar Tallinas ielas attīstīšanas projektu sāku strādāt pirms pusotra gada, un pagājušā vasara parādīja, ka šai vietai ir potenciāls,» stāsta Tallinas ielas kvartāla kurators, mākslinieks Kaspars Lielgalvis.
Laikmetīgo mākslu viņš iedzīvina plašākā mērogā jau aptuveni desmit gadus, jo savulaik radījis biedrību Totaldobže, pēc tam arī Totaldobže mākslas centru, kas mitinājās VEF. Savu roku viņš arī ir pielicis, lai mākslinieciskas izpausmes notiktu Zundas dārza teritorijā Pārdaugavā. Tā ir tikai neliela daļiņa no Kaspara līdzšinējām aktivitātēm, bet patlaban viņš ar pilnu krūti nodevies Tallinas ielas kvartāla attīstīšanai, tā jaunās identitātes meklēšanai un iedzīvināšanai. Kā vēl vienu veiksmīgu Free Riga īstenotu projektu viņš piemin Lastādiju, kas atrodas netālu no Zinātņu akadēmijas. Organizācija nākotnē plānojusi attīstīt vēl dažas pamestas Rīgas teritorijas, piemēram, Sarkandaugavā.
Taujāts, kā strādā Free Riga un māju īpašnieku sadarbības modelis, Kaspars skaidro, ka galvaspilsētā ir vairāki īpašumi, kuri dažādu iemeslu dēļ netiek lietoti un gaida, kad tiks renovēti, pārbūvēti, pārdoti vai kā citādi atgriezti nekustamā īpašuma apritē. Tikmēr īpašums netiek lietots, un tam tehniskais stāvoklis pasliktinās, turklāt īpašniekam ir jāuztraucas un jāgādā, lai ēkās nenotiktu vandālisms.
«Īpašniekiem ir izdevīgs Free Riga modelis, jo mēs ne tikai uzņemamies rūpi par mājām un pamestām teritorijām, bet arī gādājam, lai to tehniskais stāvoklis nepasliktinātos, bet, visticamāk, uzlabotos. Tāpat īpašnieki, nododot savus īpašumus mums, var saņemt nodokļu atlaides, bet tas nav vienīgais iemesls, jo tas nav tik liels finansiālais ieguvums. Tāpat līdz ar teritorijas atdzīvināšanu popularizējam konkrēto vietu, līdz ar to tai pēc tam būs vieglāk piesaistīt nomniekus,» uzskaita Kaspars.
Visu rakstu lasiet 4. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!