No nākamā gada a/s Rīgas siltums vairāk nespēs akumulēt gāzes akcīzes radītās izmaksas, tās gulsies uz tarifu, vienlaikus spriedze iedzīvotāju parādu dēļ pieaug.
To DB intervijā saka a/s Rīgas siltums valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis. Lai savas siltuma ražošanas izmaksas darītu kaut cik prognozējamākas, Rīgas siltums pastiprināti attīsta šķeldas izmantošanas projektus. Neskaitot uzsāktos, uzņēmumam ir vēl citi šī kurināmā attīstības plāni, tomēr situācija rāda, ka ar investīcijām tuvākos gados, iespējams, būs jāpiebremzē.
A/s Rīgas siltums ir sagatavots jauns tarifu projekts?
Tā ir taisnība, šobrīd jaunais tarifu projekts ir iesniegts sabiedrisko pakalpojumu regulatorā. Šajā tarifā būs iekļauts jaunais dabasgāzes akcīzes nodoklis, kas jau ir spēkā no 1. jūlija. Šobrīd mēs tās izmaksas, kas ir saistītas ar a/s Latvenergo tarifu un akcīzes nodokli esam uzņēmušies uz sevi. Līdz ar to esam samazinājuši nākamā gada peļņu aptuveni uz pusi - no 4 milj. Ls pērn līdz aptuveni 2 milj. Ls. Taču šīs papildu izmaksas varam atļauties uzņemties tikai līdz 1. janvārim. Līdz ar to no nākamā gada sākuma akcīzes komponente būs iekļauta tarifā - pēc pašreizējās gāzes cenas tie ir aptuveni 1,6 Ls, kas papildus nāktu klāt iedzīvotājiem tarifā, taču esam atraduši iespēju šīs izmaksas nedaudz samazināt, līdz ar to pieaugums būs tikai par 1 Ls. Vēl šis tarifs trīs mēnešu laikā ir jāizvērtē regulatoram. Ja tarifs būs apstiprināts, tad pašreizējo 38,09 Ls/MWh vietā patērētājs pie nemainīgas dabasgāzes cenas maksās 39,09 Ls/MWh (bez PVN). Taču, ja runājam par tuvākā laika tarifiem, tad septembrī mums tarifs bija noteikts pie gāzes cenas 180 Ls/1000 m3, bet, kā liecina a/s Latvijas gāze publikācija Latvijas Vēstnesī, oktobra gāzes cena ir nedaudz zemāka - 175 Ls/1000 m3, tāda ir arī cenas prognoze līdz šā gada beigām, līdz ar to arī siltuma tarifs Rīgā līdz gada beigām nemainīsies un būs 37,41 Ls (bez PVN).
Kāda ir situācija ar parādiem a/s Rīgas siltums?
Parādi ir. Šobrīd ir nomaksāti 96% no izrakstītajiem rēķiniem, salīdzinot ar pērno gadu situācija ir par 0,5 procentpunktiem sliktāka. Taču lielākie namu apsaimniekotāji, tāpat kā Rīgas namu pārvaldnieks, cik var spriest pēc presē rakstītā, ir noslēguši vai drīzumā noslēgs līgumus par kredītu piesaisti šo parādu nomaksai. Līdz ar to ir cerības apkures sezonu vismaz šajos namos uzsākt laikā. Ja raugāmies uz situāciju plašāk, tad apsaimniekotājiem tomēr ir nopietni jāstrādā ar dzīvokļu īpašniekiem un īrniekiem, lai parādi tiktu samaksāti. Tāpat kā citos gados, tajos namos, kur ir apkures parādi, apkure netiks uzsākta, kamēr parādi nebūs samaksāti. Pašlaik izskatās, ka Rīgā apkures sezona oficiāli varētu sākties no 15. līdz 20. oktobrim, protams, ja minētais nosacījums par parādu nomaksu būs piepildījies.
Vai pēdējā laikā ar parādu nomaksu situācija paliek labāka?
Nē. Situācija ir vismaz par 0,5% sliktāka nekā pērn, iedzīvotājiem ir grūtības maksāt. Viena daļa apsaimniekotāju šo jautājumu ir paņēmuši uz sevi un ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem ir norēķinājušies. Paldies, protams, mūsu klientiem, kas norēķinās par saņemtajiem pakalpojumiem, taču iekšējā spriedze diemžēl pieaug.