Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) publiski nevēlas runāt par konkrētiem Latvijas valsts budžeta konsolidācijas pasākumiem, jo uzskata, ka galu galā tas, kur Latvijas valdība redz koriģējošos pasākumus, ir politisks lēmums.
Viņa norādīja, ka par pasākumiem, kā veikt vēl šā gada budžetā nepieciešamo 50 miljonu latu konsolidāciju, starptautisko aizdevēju misija runās ar valdību, kura jau pagājušajā gadā bija sagatavojusi plašu iespējamo pasākumu plānu.
«Nevēlos apspriest konkrētus plānus, jo galu galā tas, kur valdība redz koriģējošos pasākumus, ir politisks lēmums. Taču gribu uzsvērt, ka jebkuriem fiskālajiem pasākumiem nav jābūt vienreizējiem, bet gan strukturāliem, lai šodien pieņemtās reformas palīdzētu valstij konsolidēt budžetu arī nākamajos gados,» uzsvēra SVF pārstāve.
Taujāta vismaz pēc nozarēm, kurās SVF redz konsolidācijas iespējas, viņa aicināja lūkoties uz tām jomām, kas veido nozīmīgu daļu valsts budžetā un iekšzemes kopproduktā (IKP), tai skaitā jomām, kurās pirmskrīzes laikā strauji auga izdevumi un kurās ir iespējas uzlabot efektivitāti.
«Manuprāt, veselības aprūpes nozare līdztekus izglītības sistēmai ir vienas no tām nozarēm, kurās jāturpina reformas, lai uzlabotu Latvijas iedzīvotāju veselības un izglītības kvalitāti. Negribu minēt specifiskus pasākumus šajās vai citās nozarēs, taču ir jāskatās, kādi ir lielākie budžetu veidojošie elementi, un jāsaprot, kā tos var efektivizēt,» norādīja Gulde-Volfa, atgādinot, ka valdība par to ir runājusi arī pērn, taču esot nepieciešama vienošanās koalīcijā.
SVF kopumā uzskata, ka budžeta konsolidāciju labāk ir veikt uz izdevumu rēķina, nevis palielinot nodokļus. Turklāt esot jāskatās, lai pasākumi būtu ilglaicīgi. Dažos gadījumos, kā, piemēram, Latvijā, kad konsolidācijas apjomi ir ļoti lieli, varētu rasties vajadzība nodokļu celšanai. Skatoties uz to, kādi nodokļi ceļami, jādomā, lai tie nav nodokļi, kas atstāj tūlītēju ietekmi uz patēriņu. Diskusijas varētu būt, piemēram, par nekustamā īpašuma nodokļa celšanu.
«Tomēr, neskatoties uz pamatīgo fiskālo korekciju, Latvijas ekonomika atveseļojas samērā labi. Stiprinot uzticību un samazinot aizdevumu procentu likmes, konsolidācija var izrādīties noderīga ekonomiskās aktivitātes veicināšanā,» uzskata Gulde-Volfa.
Viņas skatījumā Latvijā joprojām ir jābūt konsolidācijas iespējām, jo izdevumi pirmskrīzes gados auga ļoti strauji. «Būs nepieciešama izlēmība, lai atgrieztos iepriekšējā izdevumu līmenī, jo atsevišķās pozīcijās, neminot nevienu konkrēti, izdevumi ir pieauguši nesamērīgi strauji. Tomēr gribu akcentēt, ka tas nav tikai jautājums par «griešanu», bet gan restrukturizēšanu un reformām, lai nodrošinātu ilgtspēju. Tas patiesi ir izaicinājums, bet esmu droša, ka Latvija to var paveikt,» teica SVF Eiropas departamenta vecākā padomniece.
Kā ziņots, premjers Valdis Dombrovskis (V) pagājušajā nedēļā tikšanās laikā ar Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā biedriem SVF raksturoja kā neprognozējamu partneri sarunās par Latvijas budžetu.
Sākotnēji ticis runāts, ka 2011.gadā budžeta deficītam jābūt līdz 6% no IKP, taču starptautiskie aizdevēji mainījuši nospraustos mērķus deficīta apjomam līdz 5,4% no IKP un tad vēlreiz pazeminājuši.
«Diemžēl mūsu sarunu laikā ar SVF un Eiropas Komisiju mēs atklājām, ka seši nav seši. Seši nav pat 5,4. Pašlaik seši ir 5,4 mīnus 50 miljoni latu,» sacīja Dombrovskis.