Cilvēki biežāk vēršas ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā gadījumos, kad uzskata, ka nevar panākt savu tiesību pienācīgu ievērošanu.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) kopš Latvijas kļūšanas par konvencijas dalībvalsti un tas piemērošanas attiecībā uz Latviju ir izskatījusi virkni lietu ar Latviju kā atbildētāju. Piemēram, Aleksandra Laventa sūdzību par netaisnīgu tiesas procesu saistībā ar Banka Baltija, kur ECT konstatēja, ka nav ievērotas tiesības uz taisnīgu tiesu un izmeklēšanas procesu, t. s. Kononova lietu, kuras ietvaros ECT vērtēja, vai notikusi nepamatota viņa notiesāšana par 1944. gadā izdarītu kara noziegumu, konstatējot, ka Latvija rīkojusies adekvāti un atbilstoši kvalificējusi A. Kononova rīcību, kā arī žurnālista A. Ozoliņa un laikraksta Diena sūdzību par nepamatotu vārda brīvības ierobežošanu un prasību atsaukt ziņas par Laimoni Strujēviču. Šādus spilgtākos piemērus DB atgādina zvērināta advokāte Ieva Azanda. Arī šobrīd ECT ir vērsušies vairāki Latvijā pazīstami cilvēki.
Zvērināta advokāte Ieva Azande DB skaidro, ka no vispārīgā apzīmējuma «sūdzības Eiropai» gan no fizisko, gan juridisko personu viedokļa iespējams izdalīt trīs galvenos instrumentus, ar kuru palīdzību iespējams panākt konkrētā jautājuma izvērtēšanu starptautiskā vai supranacionālā mērogā.
Kā pirmo un biežāk privātpersonu izmantoto viņa min Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā nostiprinātās tiesības vērsties ECT ar pieteikumu par konvencijā vai tās protokolos paredzēto cilvēktiesību vai pamatbrīvību aizskārumu. Kā otrais instruments, ko vairumā gadījumu izmanto nevis fiziskās, bet juridiskās personas, ir Eiropas Komisijai dotās tiesības uzraudzīt, vai Latvija kā ES dalībvalsts atbilstoši ievieš un arī piemēro ES tiesību normas. Kā trešo instrumentu I. Azanda nosauc iespēju lūgt Latvijas tiesu, kur tiek skatīta konkrēta lieta, lūgt Eiropas Savienības tiesai sniegt prejudiciālo nolēmumu par ES tiesību normu interpretāciju, kas vēlāk ir saistošs dalībvalsts tiesai konkrētās lietas izskatīšanā.
Pagājušajā gadā ECT saņēmusi 591 sūdzību pret Latvijas valsti. No tām 291 pieteikumu, kas var sastāvēt arī no vairākām sūdzībām, tiesa pieņēmusi izskatīšanai pēc būtības, bet 300 nav pieņemti, informē LETA. Pagājušajā gadā ECT pasludinājusi spriedumus 12 lietās pret Latviju.
Desmit spriedumos konstatēts vismaz viens Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas pārkāpums, bet divos nav atklāti pārkāpumi. Biežāk lietās pret Latviju pērn konstatēti tiesību uz brīvību un drošību pārkāpumi. Iepriekš I. Reine DB uzsvēra: 30% no visām mūsu tiesvedībā esošajām lietām ir saistīti ar Latvijas tiesu darbību, savukārt no minētā skaita 30% ir tieši saistīti ar Augstākās tiesas darbību.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.