Vidējais studenta budžets vienam mēnesim visbiežāk ir 100 līdz 200 latu robežās, secināts Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktajā studentu aptaujā.
Latvijas studentu budžetā vislielākie izdevumi ir mājoklim, pārtikai un transportam, norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktora vietniece Diāna Krampe. Mājoklim studenti tērē vidēji 71 latu mēnesī, pārtikai un pusdienām 56 latus, bet transportam – 23 latus. Salīdzinoši lielu daļu no izdevumiem veido arī apģērbs un apavi, kas gan ir neregulāri pirkumi un parasti tiek veikti reizi sezonā.
Izklaidēm un vaļaspriekiem studenti atvēl vidēji 15 latus mēnesī. Būtisku daļu no izdevumiem veido arī tēriņi par mobilajiem sakariem un internetu – vidēji 10 latus mēnesī. Savukārt vismazākie izdevumi studentiem ir par veselības aprūpi, skaistumkopšanu un kancelejas precēm – vidēji 8 līdz 9 lati mēnesī katrā no kategorijām.
Tā kā studentu vidējie ienākumi ir mazliet zemāki par izdevumiem, daļa studentu izvairās no izdevumiem par mājokli un pārtiku, studiju laikā turpinot dzīvot ar vecākiem vai citiem tuviniekiem – uz to norāda 37% aptaujāto studentu. Vienlaikus katrs piektais students uzskata, ka studiju laikā turpināt dzīvot kopā ar vecākiem ir bērnišķīgi.
Vecāku atbalsts ir viens no galvenajiem studentu ienākumu avotiem, neatkarīgi no tā, vai students studiju laikā turpina dzīvot kopā ar vecākiem vai dzīvo atsevišķi. Finansiālu atbalstu no vecākiem saņem trīs no katriem četriem studentiem, un arī naudas trūkuma gadījumā studenti visbiežāk pēc palīdzības vēršas tieši pie vecākiem – uz to norāda divas trešdaļas respondentu.
Vairāk nekā puse studentu uzskata, ka darbs paralēli mācībām būtiski traucē studiju procesu, un lielākā daļa jauniešu studiju laikā nestrādā. Patstāvīgs darbs ir tikai 17% aptaujāto studentu, bet vēl 25% iesaistās projekta darbos vai strādā uz nepilnu slodzi.
Studentu aptauju veikta aprīlī, internetā aptaujājot vairāk nekā 540 bakalaura studiju programmu studentus no dažādām Latvijas augstskolām.