Pasaules finanšu tirgi virza globālo ekonomiku uz vēl vienu Lielo Depresiju, bet Eiropas varasiestādes ir zaudējušas kontroli pār situāciju, uzskata ASV finansists Džordžs Soross.
Eiropai nepieciešams atjaunot zaudēto kontroli un tas jādara nekavējoties, savā blogā, kas izvietots The Financial Times interneta vietnē, raksta Dž. Soross, piedāvājot trīs rīcības variantus.
ASV investors uzskata, ka, pirmkārt, eirozonas valdībām nepieciešams principiāli vienoties par kopīgas finanšu ministrijas izveidi. Otrkārt, galvenās Eiropas bankas jānodod īslaicīgā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pārvaldīšanā, apmaiņā pret pagaidu garantijām un rekapitalizāciju. Treškārt, ECB vajadzētu atļaut tādām valstīm kā Itālija un Spānija īslaicīgi refinansēt savus parādus ar minimāliem procentiem.
Šīs darbības nomierinās tirgus un dos Eiropai nepieciešamo laiku, lai izstrādātu ekonomiskās izaugsmes stratēģiju, bez kuras nav iespējams atrisināt parādu problēmas, skaidro Dž. Soross.
Tāpat nekavējoties ir jāizveido finanšu drošības pasākumi, kas Grieķijas bankrota gadījumā neļautu «infekcijai» izplesties tālāk. Visvairāk jāaizsargā bankas, kā arī tādu valstu kā Itālija un Spānija obligācijas.
Lai to panāktu, Eiropas finanšu stabilizācijas fonda (EFSF) līdzekļus varētu izmantot, lai rekapitalizētu bankas. Svarīgākajām bankām vajadzētu sadarboties ar EFSF un sekot ECB instrukcijām apmaiņā pret garantijām.
ECB vajadzētu samazināt arī diskonta likmi parādu krīzes nomākto valstu obligācijām, kas mudināt valstis tādā veidā sevi finansēt, bet bankas -uzpirkt šos vērtspapīrus. Tomēr šīm valstīm arī nāktos ievērot stingru budžeta deficītu. Savukārt ECB un EFSF pārtrauktu uzpirkt valstu obligācijas.
Tomēr šādas idejas neapšaubāmi saskaries gan ar banku, gan ar valstu valdību pretestību, atzīst finansists. «Tikai iedzīvotāju spiediens varētu panākt to īstenošanu», tā Džordžs Soross.