Eiropas līderiem ir jābūt gataviem eirozonas sabrukuma gadījumam, pavēstījis Somijas ārlietu ministrs Erki Tuomioja (Erkki Tuomioja). Viņš arī norādīja, ka Somijas amatpersonas jau ir izveidojušas plānus visiem gadījumiem.
«Tā nav lieta, par kuru kaut viens, ieskaitot Īstos somus [eiroskeptiska partija], Somijā atklāti iestātos. Tomēr mums ir jābūt gataviem,» intervijā britu laikrakstam The Daily Telegraph, sacīja E. Tuomioja. «Pašlaik nav noteikumu, kādā veidā eirozonu iespējams pamest. Tomēr tas ir tikai laika jautājums,» pieļāva Somijas ārlietu ministrs.
Somijas ministrs norādīja, ka atdalīsies vai nu Dienvideiropas, vai Ziemeļeiropas valstis, jo pašlaik vienotās valūtas «apspiestā žakete» izraisot postu miljoniem eiropiešu un iznīcinot Eiropas nākotni. Tā ir pilnīga katastrofa. «Turpinot šādu ceļu, mums beigsies nauda. Taču neviens Eiropā nevēlas būt pirmais, kurš izstājas no eirozonas, un saņemt pārējo nosodījumu,» sacīja ārlietu ministrs. Ministrs arī uzsvēra, ka eirozonas sabrukums nenozīmējot Eiropas Savienības (ES) beigas. «Tas varētu pat uzlabot ES darbību,» sacīja E. Tuomioja.
Tāpat Somijas ārlietu ministrs izteica savu skepsi pret ciešākas politiskas un fiskālās savienības veidošanu ES valstu starpā, ar kuru nodarbojas Eiropas Komisijas (EK), Eiropas Centrālās bankas (ECB) un Eirogrupas vadītāji. «Es neuzticos šiem cilvēkiem,» sacīja E. Tuomioja.
Runājot par Grieķijas parādu krīzi, Somijas ārlietu ministrs sacīja, ka Atēnu palikšana eirozonā ir atkarīga no pašiem grieķiem. «Mēs nevaram piespiest Grieķijai izstāties. Mēs varam pārtraukt valsti finansēt, kas izraisīs viņu maksātnespēju. Tad var tikai spekulēt, vai tas būs pietiekami, lai izraisītu Grieķijas izstāšanos. Neviens nezina vai Atēnu izstāšanās radītās sekas būs kontrolējamas,» norādīja E. Tuomioja.
Jau vēstīts, ka Grieķija starptautiskajiem kreditoriem varētu lūgt aizdevuma programmas ieviešanas termiņa pagarinājumu, lai uzlabotu perspektīvas atgriezties pie izaugsmes. Ar šādu lūgumu nākamnedēļ, sarunu laikā ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, gatavojoties nākt klajā Grieķijas premjers, Antonis Samars.
Grieķija vēlas panākt atļauju valsts izdevumu samazinājumu veikt četru gadu laikā, pašlaik noteikto divu gadu vietā, kā arī ik gadu budžeta deficītu samazināt par 1,5% no IKP. Patlaban noslēgtā vienošanās paredz, ka Grieķijai budžeta deficīts ik gadu jāsamazina par 2,5%.