Kamēr līdz Soču Olimpisko spēļu sākumam atlikušas mazāk nekā simts dienas un šīs ziemas olimpiādes norisei Krievijas valdība tērēs rekordlielas summas, daļa Soču iedzīvotāju to visu raksturo, sakot: «gribējām kā labāk, sanāca kā vienmēr». Viņi uzskata – olimpiādes būvdarbiem atvēlētās finanses 50 miljonu ASV dolāru apjomā varēja tērēt prātīgāk, vēsta Reuters.
Summu, kas atvēlēta darbiem, lai Olimpiskās spēles varētu notikt Sočos, vietā, kur «jūra tiekas ar kalniem», labāk vajadzējis atvēlēt skolām, ceļu sakārtošanai un veselības sistēmai – jomām, kur investīcijas ir nepieciešamas, citējot vietējo iedzīvotāju pausto, savā blogā raksta ziņu aģentūras fotogrāfs Toms Pīters (Tom Peter). Viņš reportāžas tapšanas laikā kopumā viesojies Soču apkaimē 145 kilometru posmā gar Melnās jūras krastu. Fotogrāfam izdevies uzzināt vietējo mājokļu īpašnieku, celtnieku, oficiantu, pārdevēju, taksistu, ekologu un zemnieku viedokli par gaidāmo notikumu.
Lai arī lielai daļai vietējo iedzīvotāju pacietības mērs esot pilns, Sočiem jau piecus gadus grimstot cementa putekļos un sastrēgumos, kas radušies būvdarbu dēļ, kā arī dažkārt jaucot nost vietējo mājas, daļa satikto krievu uzskata, ka Krievija var atļauties 50 miljardus ASV dolāru investīcijas novirzīt olimpiādei un tieši tas arī bija jādara.
Tikmēr citi norāda – viņi bija cerējuši, ka Soči iegūs labākus ceļus, funkcionējošu notekūdeņu sistēmu un Staļina laiku pludmales pārveidi. «Investori atnāca, tomēr tie urbanizējuši kūrortpilsētu, dzīvokļu cenas ir «uzlekušas», viesnīcas uzbūvētas, tāpat arī radīti «superceļi», no kuriem vien retais atzars sasniedz vietējo iedzīvotāju mājokļus,» raksta fotogrāfs.
Daudzi Soču iedzīvotāji, kas jūt aizvainojumu saistībā ar Soču olimpiādi, atteikušies fotografēties, jo nav gribējuši izskatīties nepatriotiski, un norādīja, ka viņi tāpat kā citi Krievijas iedzīvotāji vēlas, lai valsts sportisti uzrāda labus rezultātus un Olimpiāde galu galā izdodas.
#1/24
Adrejs Martinovs sēž uz kŗesla - vienas no nedaudzajām mēbelēm, kas viņam palikušas pēc viņa mājokļa nojaukšanas. Vietā, kur uzņemta fotogrāfija, agrāk atradās viņa īpašums, bet tagad viņam piešķirts pagaidu miteklis astoņu kvadrātmetru platībā padomjlaiku viesnīcā. Viņš stāsta, ka kļuvis par upuri nekustamo īpašumu aģenta blēdībai, kuras rezultātā viņš zaudējis īpašumu. Kompensāciju no valsts vīrietis nav saņēmis.
#2/24
A. Martinova tagadējā dzīvesvieta padomjlaiku viesnīcā, kur viņam un viņa dzīvesbiedrei atvēlēta astoņus kvadrātmetrus liela istaba.
#3/24
Mājokli zaudējis arī Aleksejs Kravets. Viņš esot piespiests izvākties no sava mājokļa aptuveni pirms gada, un viņa māja tagad ir pilnīgi nojaukta, bet kompensāciju viņš nav saņēmis.
#4/24
Grigorijs Topkarians brauc gar būvlaukumu. Pēdējos piecus gadus būvdarbu un rekonstrukcijas darbu dēļ vietējos iedzīvotājus nokaitinājuši sastrēgumi.
#5/24
Tagad Aleksejs šeit glabā mantas, kas palikušas pēc viņa mājas nojaukšanas. Viņš ir iesniedzis sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
#7/24
Tatjana Veļikaja dzīvo ciematā Akšhturā (Akhshtyr) netālu no Sočiem. Viņa stāsta, ka kopš būvdarbu sākšanās akas esot izkaltušas. Kundze stāsta, ka «reiz šī bijusi skaista vieta», un ir sarūgtināta par Olimpiādes nestajām pārmaiņām.
#10/24
Ternovajas ielā vērienīgo būvdarbu rezultātā daudzu māju pamati deformējušies, un daļā no tām vairs nav iespējams dzīvot.
#12/24
Tatana Skiba sēž starp diviem saviem īpašumiem. Abu māju pamati pamazām grimst. To īpašniece nedienās vaino vērienīgos, netālu notiekošos būvdarbus.
#13/24
Irina Boročkova tagad dzīvo šādā vagoniņā. Arī viņas māja ir to starpā, kuras piedzīvojušas deformāciju, sākoties būvdarbiem Sočos.