Ministru kabinets (MK) atbalsta speciālās darba grupas informatīvā ziņojumu secinājumus, ka SIA Lattelecom un SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) valsts kapitāla daļu pārdošana nebūtu valstij izdevīgākais risinājums, bet turpmākai uzņēmumu attīstības nodrošināšanai nepieciešams atrisināt pārvaldības problēmas, kas saistītas ar sarežģīto esošo dalībnieku struktūru, informē Ekonomikas ministrija.
Minētajā darba grupā strādā finanšu, ekonomikas un satiksmes ministri.
MK nolēma uzdot darba grupai turpināt darbu pie Lattelecom un LMT efektīvas pārvaldības variantu detalizētas izstrādes.
Ziņojumā veiktajā analīzē uzsvērts, ka šobrīd LMT un Lattelecom ilgtermiņa attīstību kavē uzņēmumu dibināšanas līgumos noteiktie ierobežojumi, kas neļauj uzņēmumiem noteikt darbības attīstības stratēģijas atbilstoši aktuālajām elektronisko sakaru nozares un telekomunikāciju tehnoloģiju attīstības tendencēm. Tas kopumā ilgtermiņā rada uzņēmumu vērtības pazemināšanās draudus. Tā kā abi uzņēmumi tieši vai netieši pieder diviem dalībniekiem, tad būtu lietderīgi dalībniekiem vienoties par kopēju attīstības stratēģiju, kas ļautu ilgtermiņā saglābāt un audzēt abu uzņēmumu vērtību, stiprinot konkurētspēju un pozīcijas tirgū.
Tirgū dominējošā tehnoloģiju konverģence šobrīd nosaka arī nepieciešamību abiem uzņēmumiem veikt investīcijas paralēlos tehnoloģiskos risinājumos, kas no dalībnieku viedokļa nav izdevīgs resursu ieguldījums.
Ziņojumā arī norādīts, ka koordinēta attīstības stratēģija un optimizēta abu uzņēmumu īpašuma struktūra nodrošinās darbības efektivitātes palielināšanu un izmaksu ekonomiju (mazāks administratīvais aparāts, funkciju apvienošana, piemēram, grāmatvedība utml.). Tiks nodrošināts pilnvērtīgāks pakalpojumu klāsta piedāvājums klientiem, panākta distribūcijas un mārketinga operacionālo izdevumu ekonomija, klientu apkalpošanas tīkla paplašināšana un optimizācija, kā arī mārketinga izmaksu samazināšana, mazākas IT izmaksas un nepieciešamie kapitālieguldījumi.
Darba grupa ir secinājusi, ka šobrīd valsts daļu atsavināšana nebūtu valsts interesēs, bet ir jārisina pārvaldības jautājumi, lai nodrošinātu uzņēmumu vērtības pieaugumu nākotnē. Līdz ar to valdības dotais mandāts darba grupai nosaka, ka šobrīd netiek apspriesta uzņēmumu valsts kapitāla daļu atsavināšana, bet notiek diskusija par valsts kapitāla daļu turpmākās pārvaldības labāko modeli, lai nodrošinātu uzņēmumu ilgtspējīgu attīstību un vērtības pieaugumu.
Lattelecom pamatkapitāls ir 146 079 000 lati, kuru veido 146 079 000 pamatkapitāla daļas ar katras daļas vērtību 1 lats. Latvijas valstij pieder 74 498 000 daļas, veidojot 51% no pamatkapitāla. AS Tilts Communications pieder 71 581 000 daļas, kas veido 49% no pamatkapitāla.
LMT pamatkapitāls ir 574 200 lati. Sabiedrības dalībnieki - TeliaSonera AB (24,5%), Sonera Holding B.V. (24,5%), VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (23%), Lattelecom (23%) un Latvijas valsts (5%).
Ikgadējais pētījums par Latvijas vērtīgākajiem uzņēmumiem liecina, ka gan Lattelecom, gan LMT daļu vērtība ir samazinājusies. 2012.gada pētījumā LMT vērtība tika aplēsta 253,2 miljonu latu apmērā un Lattelecom 230,5 miljonu latu apmērā, kamēr 2013.gadā ekspertu aplēstās uzņēmumu vērtības attiecīgi bija vairs tikai 199,4 miljoni latu un 216,6 miljoni latu.