Lai pievērstu uzmanību klimata pārmaiņām un motivētu atbildīgam resursu patēriņam, tirgus placī uzslien gudro siltumnīcu.
Kā gudrāk iegūt, uzglabāt un efektīvāk izmantot enerģiju, lai veicinātu zaļu energoresursu izmantošanu un energoefektivitāti, var uzzināt, apmeklējot energokompānijas Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) kopīgi veidoto radošo platformu Siltumnīca Āgenskalna tirgū Rīgā. Jaunu ideju tapšanu klimata pārmaiņu mazināšanai un radošo prātu eksperimentus Siltumnīcā atbalstīs RTU Zinātnes atbalsta fonds un arī Enefit Idea Hub Baltijas grantu konkurss, kopā nodrošinot 50 tūkst. eiro lielu finansējumu.
Mēra piesārņojuma līmeni
Energoefektivitāte un jaunu enerģijas veidu apgūšana ir tikai viens no virzieniem, taču būtisks veids, kā mazināt mūsu ietekmi uz vidi, pauž energokompānijas Enefit Siltumnīcas projekta vadītāja Ieva Margeviča.
Tāpēc uzņēmums mudina zinātniekus strādāt pie jauniem risinājumiem, lai rastu nebijušus veidus, kā iegūt, uzglabāt un efektīvāk izmantot enerģiju. Enefit sadarbība ar RTU sākusies šovasar sarunu festivālā Lampa, kopā veidojot jaunu vietu sarunām par klimata pārmaiņām un to, kā efektīvāk izmantot Latvijas un visas planētas resursus. Siltumnīcu kā platformu dažādu jomu ekspertu un aktīvistu sarunām, pieredzes stāstiem un labās prakses piemēriem augstskola un uzņēmums izveidoja sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas Climate-KIC uzņēmējdarbības attīstības un izglītības programmu īstenotāju EIT Climate-KIC HUB Latvia un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.
Būve ir ilgtspējīga un vieda, veidota no otrreiz izmantotiem logiem, aprīkota ar saules enerģijas paneļiem un unikāliem sensoru prototipiem gaisa kvalitātes mērīšanai. Siltumnīcā ir uzstādīti divu Latvijas jaunuzņēmumu izstrādātie gaisa kvalitātes monitoringa risinājumi. Ventspils Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biznesa inkubatora uzņēmums VN Universe nodrošina uzņēmumā ražotos temperatūras, mitruma un CO2 sensorus, kā arī smalko cilvēkam kaitīgo daļiņu mērīšanas sensorus PM10, PM2,5 un PM1. Savukārt BuildIT akseleratora Batch9 uzņēmums Loranet nodrošina šo bezvadu sensoru datu nodošanu mākonī un atspoguļošanu interneta vidē ikvienam Āgenskalna iedzīvotājam. Šobrīd ar mērījumiem par piesārņojuma līmeni Āgenskalnā var iepazīties interneta vietnē, bet nākotnē iecerēts nodrošināt brīvpieejas datus uz vietas Siltumnīcā. Uz Siltumnīcas jumta ir uzstādīti vairāk nekā desmit saules enerģijas paneļi ar kopējo jaudu 4,3 kW.
Visu rakstu lasiet 25. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
#2/8
RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta Dace Lauka
#3/8
RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētniece Ruta Vanaga