Lai senās Marienburgas viduslaiku pilsdrupas Alūksnes Pilssalā saglabātu nākamajām paaudzēm, to teritorijā sākta arheoloģiskā izpēte. To saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veic SIA ARCHEO par kopējo summu 12880 eiro, informējusi Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka, ziņo Alūksniešiem.lv.
E.Aploka stāstījusi, ka izpēti vadīs arheologs Uldis Kalējs, kurš līdzīgu darbu Marienburgas pilsdrupu teritorijā ir veicis arī iepriekš. Arheoloģiskās izpētes darbos Alūksnes novada pašvaldība nodarbinās arī desmit Alūksnes skolēnus. Nodarbinātības Valsts aģentūra, izsludinot skolēnu nodarbinātības projektu, līdzfinansējumam atvēlējusi 2355 eiro.
«Arheoloģisko izpēti plānots veikt 10x15 metrus lielā izrakumu laukumā galvenās pils vietā līdz kādreizējam tās pagalma līmenim. Izpētes laikā visi darbi un atklājumi tiek aprakstīti un fiksēti fotoattēlos vai zīmējumos. Senlietas un citus nozīmīgus atradumus darbu veicēji nodos Alūksnes muzejam. Izpētes izskaņā SIA ARCHEO pašvaldībai iesniegs pārskatu par paveikto un konstatēto, kā arī atzinumu par turpmākajām darbībām, nostiprinot, iekonservējot un nosedzot atsegtās arheoloģiskās izrakumu vietas,» skaidrojusi E.Aploka.
U. Kalējs uzsvēris, ka izvēlētais laukums saskaņā ar vecajiem plāniem atrodas vietā, kur tas daļēji skar iekšpagalmu, ārpusi un nedaudz arī ieejas vietu galvenajā pilī.
«Šī vieta izvēlēta tādēļ, ka ir vispiemērotākā, lai sāktu kompleksu izpēti, virzoties tālāk uz visām pusēm. Izpētes darbu sākotnējā posmā ir vairāk fiziska darba, noņemot celmus, augšējo zemes kārtu, tīrot gruvešus, taču arī tie ir vērtīgs avots, kur var atrast būvdetaļas, lodes un citas liecības no pils pastāvēšanas laika, īpaši no tās beigu posma,» norādījis arheologs.
Pašvaldības plānu primāri konservēt pilsdrupu mūrus, lai tos saglabātu, par pareizu atzinis arī restaurācijas speciālists Rihards Platais, kurš jūlijā apmeklēja Alūksni, tikās ar pašvaldības pārstāvjiem un apsekoja pilsdrupas.
Alūksnes viduslaiku pils ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik tai bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā. Šobrīd Livonijas ordeņa pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība, raksta Alūksniešiem.lv.