Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izskatīšanai pirmajā lasījumā šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā «Par valsts pensijām», kas paredz, ka šogad visām pensijām tiks indeksēta vienāda daļa - 285 eiro, un indeksācijā tiks ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Sociālo un darba lietu komisija izskatīšanai pirmajā lasījumā atbalstīja arī grozījumus likumā «Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām», kas ir saistīti ar grozījumiem likumā «Par valsts pensijām», jo arī uz tiem attieksies minētais indeksācijas modelis.
Sociālo un darba lietu komisija atbalstīja arī abu likumprojektu virzīšanu steidzamības kārtā. Plānots, ka galīgajā lasījumā likumu grozījumi tiks pieņemti 3.aprīlī.
Deputāts Andrejs Klementjevs (SC) iebilda pret summu 285 eiro, jautājot, kāpēc indeksācija nevarētu notikt visai pensijas summai. Viņš norādīja arī uz neveiksmīgo komunikāciju ar Labklājības ministriju. Opozīcijas deputāti iestājās pret likuma virzīšanu steidzamības kārtā.
Lai gan Latvijas Pensionāru federācija (LPF) bija atbalstījusi minētos grozījumus, LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš un LPF valdes loceklis Jānis Felsbergs vērsa uzmanību uz to, ka šie grozījumi tikai palielinās nevienlīdzību pensionāru starpā, jo vairāk nekā 80% pensionāru saņem pensijas, kuras ir mazākas par 285 eiro.
Bijusī Labklājības ministre Ilze Viņkele (V) norādīja, ka nevajadzētu jaukt mazo pensiju problēmu un indeksāciju. Viņa norādīja, ka, ja vēlamies pensiju izlīdzināšanu, tam ir citi mehānismi. Viņķele uzsvēra, ka šajos likuma grozījumos notiek ienākumu pārvērtēšana atbilstoši inflācijai un algas pieaugumam.
Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāre Lolita Čigāne (V) atzīmēja, ka Finanšu ministrija sniegusi pozitīvu atzinumu šiem grozījumiem, jo to ietekmes ir skaidri aplēšamas. Viņa to raksturoja kā pragmatisku lēmumu. Čigāne norādīja, ka, ja tagad tiks runāts par vairākiem variantiem, ietekmes var kļūt neparedzamas.
Minētie grozījumi paredz, ka 2015.gadā un turpmākos gadus tiks indeksētas visas valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ņemot vērā jau minētos rādītājus.
Plānots, ka pensiju indeksācija ik gadu notiks 1.oktobrī.
Pensijas netiks pārskatītas, ja kopējais faktisko patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indekss būs mazāks par skaitli «1». Savukārt, ja iemaksu algas reālais pieaugums būs lielāks par 15%, indeksācijā tiks ņemti vērā nevis 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem, bet 15%.
Ja pensijas pārskatīšanai kārtējā gadā aprēķinātais pensijas apmērs būs mazāks par iepriekšējā gadā pārskatīto pensijas apmēru, tad pārskatīs lielāko - iepriekšējā gadā noteikto pensijas apmēru.
Plānots, ka indeksācija skars aptuveni 476 600 vecuma pensijas saņēmējus, 10 300 izdienas pensiju un 71 700 invaliditātes pensiju saņēmējus, kā arī 19 000 apgādnieka zaudējuma pensiju, 8000 atlīdzības par darbaspēju zaudējumu saņēmēju, 2000 apbedīšanas pabalstu un 500 laulātā nāves gadījumā izmaksājamo pabalstu saņēmējus.