Pēdējās nedēļas laikā Latvijas enerģētikas nākotnes apspriešana kļuvusi par karstu tematu. Tuvu finišam ir Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātā Latvijas Enerģētikas stratēģija līdz 2030. gadam, ko jau septembra sākumā plānots skatīt Ministru kabinetā, pirmdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Taču paralēli šai stratēģijai ir izstrādāta cita - Latvijas Zaļās enerģijas stratēģija 2050, ko radījuši Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki. Abas stratēģijas pašlaik gan plašākai publikai netiek rādītas, toties to veidotāji tās sākuši jau aizstāvēt gan formālās, gan neformālās tikšanās reizēs.
«Ekonomikas ministrijā diemžēl nav neviena speciālista, kam būtu enerģētiķa izglītība, tāpēc nav profesionāļu, kas šāda līmeņa plānošanas dokumentu varētu izstrādāt,» tā RTU profesore Dagnija Blumberga. Kamēr EM savu stratēģiju vēl tuvākās nedēļas gatavojas apspriest ar enerģētikas ekspertiem un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, D. Blumbergas vadībā izstrādātā stratēģija jau iesniegta Latvijas valsts prezidentam Andrim Bērziņam un Saeimas Tautsaimniecības komisijai. «Pietiek guldīt līdzekļus tādos projektos, kas veicina fosilo energoresursu izmantošanu un kļūst par slogu visai Latvijas tautsaimniecībai. Negribam pieļaut, ka priekšvēlēšanu troksnī tiek izdzīti cauri atkal kārtējie Ministru kabineta noteikumi par dārgiem, bet nevajadzīgiem gāzes projektiem, kāds ir, piemēram, sašķidrinātās dabasgāzes terminālis,» tā D. Blumberga.
DB jau rakstīja, ka EM stratēģijā sašķidrinātās gāzes (LNG) termināļa būve Rīgā ir viens no enerģētikas attīstības stūrakmeņiem, kas ļaus diversificēt dabasgāzes piegāžu avotus. Tāpat atsevišķa nodaļa šajā stratēģijā veltīta slānekļa gāzes ieguvei, kas pēc EM redzējuma Latvijā varētu sākties pēc desmit gadiem. RTU zinātnieku stratēģijā dabasgāzei un slānekļa gāzei ir teikts – nē. Tajā paredzēts līdz 2050.gadam vairāk nekā trīs reizes samazināt no fosilajiem resursiem saražotās enerģijas patēriņu galvenokārt uz energoefektivitātes pasākumu rēķina, kā arī aizvietot gāzi ar biomasu, kas jau šodien esot divas līdz trīs reizes lētāks energoresurss.
Arī par citu atjaunojamo energoresursu izmantošanu Latvijas enerģētikā RTU un EM viedokļi atšķiras. EM uzskata, ka vēja parki Latvijā, visticamāk, nebūtu būvējami ar lielāku jaudu kā 50 MW, bet RTU uzskata, ka minimums ir 1500 MW. EM uzskata, ka saules enerģija Latvijā varētu būt atsevišķu indivīdu iniciatīva, RTU- ka saules kolektoriem jābūt teju uz katras daudzdzīvokļu mājas. Toties EM paredz Latvijā pēc 2020. gada būvēt atomelektrostaciju, kam pamatojumu neredz RTU.