Saskaņā ar 26. marta Veselības ministrijas rīkojumu Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts šobrīd sniedz zobārstniecisko palīdzību tikai akūtos gadījumos, kas radījis apgrozījuma kritumu par vismaz 85%.
Institūta 446 darbinieki ir neziņā par valsts atbalstu ārkārtas situācijā. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās nodarbinātajiem dīkstāves pabalsts nav paredzēts, biznesa portālam db.lv norāda Stomatoloģijas institūta pārstāve Ieva Lielmane.
Valsts noteikto ierobežojumu dēļ Stomatoloģijas institūtā šobrīd tiek pieņemti tikai akūtie pacienti bērnu un pieaugušo zobārstniecībā un mutes, sejas un žokļu ambulatorā ķirurģijā. Ortodontijā tiek pieņemti problemātiskie pacienti. Vienā darba dienā akūto pacientu pieņemšanā 4 stundu maiņās ir nodarbināti aptuveni 18 ārsti, dienā pieņemot aptuveni 100 pacientus.
Palielinātā daudzumā strādā viss nepieciešamais atbalsta personāls - zobārstniecības māsas, sterilizāciju darbinieki, sanitāri, kas palīdz uzturēt epidemioloģisko un sanitāro normu ievērošanu. Jāatvēl lielāks starplaiks telpas dezinfekcijai pēc katra pacienta. Darbu turpina pacientu reģistratores, jo atcelto vizīšu skaits ir liels, pacienti vēlas saņemt informāciju par izmaiņām, iespējām pārplānot vizītes, stāsta I. Lielmane.
Stomatoloģijas institūts, lai pasargātu darbiniekus un pacientus, šobrīd strādā, ievērojot pastiprinātas sanitārās un epidemioloģiskās drošības prasības, kas rada neplānotus finanšu izdevumus. Katram pacientam un darbiniekam, ierodoties Stomatoloģijas institūtā, tiek veikta ķermeņa temperatūras mērīšana. Pacientiem jādezinficē rokas, jāuzvelk bahilas un jāaizpilda anketa, ar parakstu apliecinot, ka pēdējo 14 dienu laikā nav ceļojis vai bijis kontaktā ar personu, kas atgriezusies no vīrusa Covid-19 skartajām teritorijām un pacientam nav nekādu elpceļu infekciju simptomu. Savukārt ārstniecības personāls strādā vienreizlietojamos medicīniskajos halātos, cepurītēs, ar respiratoriem un sejas vairogiem. Risks saslimt, ja medicīnas iestādi apmeklē ar Covid-19 inficējies pacients, ir augsts, jo manipulācijas tiek veiktas ļoti tuvā kontaktā ar pacientu, akcentē I. Lielmane.
Šobrīd neviens no darbiniekiem nav saslimis ar Covid-19 vīrusinfekciju.
Vairākas speciālistu grupas - periodontologi, zobu higiēnisti, endodontisti - šobrīd noteikto ierobežojumu dēļ nestrādā vispār un līdz ar to nesaņem atalgojumu.
Darbinieku atlaišana Stomatoloģijas institūtā ir plānota tikai tad, ja netiek saņemti nekādi atbalsta mehānismi no valsts. Atlaišanas gadījumā darbiniekiem ir jāizmaksā uzkrātais atvaļinājums un atlaišanas kompensācijas, ko šā brīža situācijā uzņēmums nevar segt, atzīst I. Lielmane.
Viņa arī informē, ka strādājošo darbinieku atalgojums ir krasi samazinājies. Tie, kuri ir dīkstāvē, nesaņem neko un šobrīd ir neziņā.
RSU Stomatoloģijas institūts par situāciju ir informējis atbildīgās ministrijas un kā jebkurš nodokļus maksājošs uzņēmums vēlas, lai darbinieki, kuri šobrīd valstī noteikto ierobežojumu dēļ nevar strādāt, saņemtu dīkstāves pabalstu, sacīja I. Lielmane.