Bosfora jūras šaurumā pēc a/s Rīgas kuģu būvētava uzdevuma pabeigta «unikāla, ļoti sarežģīta operācija». Tās laikā tika veikta gāzes ieguves platformas demontāža un atjaunošana Ukrainas valsts uzņēmuma Černomorneftegaz vajadzībām. Ar kompāniju Rīgas kuģu būvētava noslēgusi 400 miljonu ASV dolāru vērtu līgumu, liecina paziņojums NASDAQ OMX biržā.
Jau rakstīts, ka a/s Rīgas kuģu būvētava (RKB) pērn uzvarēja starptautiskā konkursā un guva tiesības piegādāt Ukrainas valsts uzņēmumam Černomorneftegaz peldošu naftas un gāzes ieguves platformu Nezalezhnist (Neatkarība – tulk. No ukraiņu val.), kopumā slēdzot teju 400 miljonu ASV dolāru vērtu līgumu. Iepirkuma konkursā, kuru pagājušā gada nogalē izsludināja Ukrainas valsts uzņēmums, pieteicās 124 pretendenti, tāpēc Latvijas miljonāra Vasilija Meļņika vadītās RKB uzvara šajā Austrumeiropas valstī radīja lielu ažiotāžu.
Šobrīd Rīgas kuģu būvētava pabeigusi posmu, kura ietvaros gāzes un naftas ieguves platformai tika nozāģētas kājas un liela daļa virsējās apdares. Tas bija nepieciešams, lai to varētu pārvietot zem tiltiem, kas savieno Bosforas jūras šauruma krastus. Tiltu dēļ platforma nedrīkst būt augstāka par 58 metriem, savukārt kopējais platformas augstums ir 190 metri. Jau rakstīts, ka nogādāšana cauri šaurumam ir projekta bīstamākā daļa, jo šajā brīdī būve ir nestabila.
Patlaban, pēc platformas demontāžas pabeigšanas, tā turpina ceļu uz Turciju, kur platforma atkal tiks samontēta, iekļaujot platformā Melnās jūras specifikai nepieciešamās iekārtas. Montāžas darbi notiks vietējā rūpnīcā.
«Milzīgo platformu var uzskatīt par māju uz ūdens, kur strādnieki var dzīvot mēnešiem ilgi, veicot sarežģītos urbšanas darbus. Uz platformas tiks ierīkots arī helikoptera laukums,» teikts uzņēmuma paziņojumā.
Līgums paredz, ka platformai jābūt uzbūvētai līdz 2012. gada beigām. Jau decembrī platformai jāuzsāk izpētes un urbšanas darbi Odesas gāzes atradnēs.
Jau ziņots, ka pēc nesenajiem «gāzes kariem» ar Krieviju Ukraina apņēmusies iegūt pilnīgu enerģētisko neatkarību no sava austrumu kaimiņa, tāpēc arī tiek īstenots vērienīgais projekts, kurā Latvijas uzņēmums pamanījies «nokost» savu tiesu.